Vilniaus universiteto (VU) Chemijos ir geomokslų fakulteto alumnas Rytis Vincentas Urbonas šiandien vadovauja analogų Lietuvoje neturinčiai ir pirmuosius žingsnius sėkmės link užtikrintai žengiančiai biotechnologijų bendrovei „Sanobiotec“. Kas jį pastūmėjo imtis netradicinės veiklos, su kokiais iššūkiais tenka susidurti ir kam, siekdama pagerinti gyvenimo kokybę šalyje, Lietuva turėtų skirti daugiau dėmesio? Apie tai kalbamės su R. Urbonu.
Kaip kilo idėja kurti ypač inovatyvų verslą?
Idėja pradėjo vystytis dar studijuojant universitete. Chemijos ir geomokslų fakulteto Organinės sintezės katedros laboratorijoje pradėjau dirbti pirmais bakalauro studijų metais. Nors tuomet man trūko žinių, praktinis darbas laboratorijoje padėjo lengviau įsisavinti teorinę informaciją. Darbo šioje srityje pradėjau ieškoti dar nebaigęs studijų, tuomet ir supratau, kad pasirinkimo Lietuvoje nėra daug. Sveika darbdavių konkurencija darbo rinkoje sudaro geresnes sąlygas darbuotojams.
Magistrantūros studijų metais ir vėliau dirbau tarptautinėje įmonėje, kurioje įgijau daug vertingos patirties ne tik chemijos, bet ir projektų valdymo, vadybos srityse.
Svajojau įsteigti įmonę, kurioje būtų atliekami inovatyvūs chemijos srities moksliniai tyrimai ir kuriami komerciniai produktai. Dirbant užsakomosios sintezės srityje keliai susikirto su patyrusiu verslininku Petru Sabaliu, kuris turėjo idėją plėtoti tyrimus su pluoštinėmis kanapėmis. Radę bendrą kalbą nusprendėme įsteigti įmonę ir pretenduoti į ES paramą pagal priemonę „Intelektas. Bendri verslo ir mokslo projektai“.
Manau, kad sinergija tarp Petro, kuris yra patyręs verslininkas, ir manęs, patyrusio mokslininko, buvo pagrindinis sėkmės aspektas. Mokslininkai neretai turi vertingų idėjų, tačiau jiems trūksta žinių ir įgūdžių, kurie leistų kilusias idėjas įgyvendinti. Kalbant apie sėkmę – tokio pobūdžio istoriją bus galima rašyti po kelerių metų, nes šiuo metu yra žengiami tik pirmieji žingsniai siekiant ambicingų tikslų.
Vykdysite pluoštinių kanapių tyrimus. Kam šie tyrimai bus skirti, kokią produkciją pasiūlysite?
Vykdome projektą su Nacionaliniu vėžio institutu. Mūsų tikslas – priešvėžinės terapijos ir prevencijos tikslais ištirti kuo platesnį spektrą kanabinoidinių junginių, todėl tirsime ne tik pagrindinius ir minorinius kanabinoidus, bet ir jų chemiškai modifikuotas versijas ir kursime naujus sintetinius junginius.
Kaip vertinate sąlygas Lietuvoje tokio pobūdžio verslui kurti?
Lietuvoje turime gana stiprias gamtos mokslų studijų programas, o tai sukuria dideles galimybes intelekto reikalaujantiems projektams. Todėl manau, kad Lietuva turi didinti investicijas į aukštos pridėtinės vertės produktų sektorių. Inovatyvios ir modernios biotechnologijų, chemijos, fizikos sričių technologijos turėtų būti prioritetinės, siekiant pagerinti šalies gyvenimo kokybę. Turime liautis pozicionuoti save kaip agrovalstybę, nes tai gali užkirsti kelią progresui. Tai ir yra vienas iš mūsų įmonės tikslų – prisidėti prie Lietuvos, kaip technologijų valstybės, kūrimo. Šiuo metu esame sukūrę 12 darbo vietų, 9 mūsų darbuotojai yra VU alumnai. Norint įkurti verslą svarbiausia turėti ryžto ir suburti stiprią komandą.
Ar Lietuvoje turite konkurentų?
Esame pirmieji Lietuvoje, gavę licenciją moksliniams tyrimams su I sąrašo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, todėl būtų galima vadinti mus pionieriais. Vakarų šalys įstatymus, reglamentuojančius kanapių perdirbimą, susitvarkė gerokai anksčiau, todėl kanapių produkcijos gamyba užsienyje gerokai pažengusi. Su tų šalių gamintojais ir konkuruojame.
Kokie Jūsų ateities planai?
Artimoje ateityje tyrimų lauką ketiname praplėsti – norime ištirti kanabinoidinių ir kitų junginių galimybes Alzheimerio ligai gydyti.
Komentarų nėra. Būk pirmas!