Portale vykstant diskusijoms apie intelektinės nuosavybės apsaugą ir mokslininkų autonomijos sampratą gavome VU Biotechnologijos instituto direktoriaus prof. Kęstučio Sasnausko komentarą, į kurį paprašėme atsakyti mokslo reikalų prorektoriaus prof. J. Banio. Žemiau pateikiame direktoriaus nuomonę ir mokslo reikalų prorektoriaus komentarą.
Prof. Kęstutis Sasnauskas: Siekiant sėkmingai konkuruoti tarptautinėje erdvėje labai svarbu užtikrinti kuriamos intelektinės nuosavybės (IN) apsaugą. IN yra vienas svarbiausių mokslinės veiklos rezultatų, pastaraisiais dešimtmečiais tapusių ypač patraukliu produktu verslui. IN kūrimas ir panaudojimas yra viena svarbiausių mokslo ir verslo bendradarbiavimo formų. Mokslui IN suteikia papildomų pajamų, verslui – naujus produktus, technologijas ar naujų produktų idėjas. VU Biotechnologijos instituto mokslininkai visada pasižymėjo aukštu tarptautinių publikacijų lygiu, dideliu cituojamumu, sėkmingu dalyvavimu tarptautinėse mokslo programose.
Pastaraisiais metais BTI mokslininkai įsibėgėja ir patentuodami savo mokslo tyrimų rezultatus. 2011 m. VU BTI gavo tris tarptautinius patentus, registruotus Europos ir JAV patentų agentūrose, 2012 m. gautas vienas Europos patentas.
2011 m. pateiktos trys patentinės paraiškos JAV ir Europos patentams. Dr. Aurelijos Žvirblienės vadovaujama mokslininkų grupė sukūrė naują monokloninių antikūnų gavimo metodą, skirtą monokloninių antikūnų gavimui prieš tikslinius peptidus ar baltymus, panaudojant rekombinantines į virusus panašias daleles (VPD). Patentas licencijuotas UAB „Fermentas“. Prof. Sauliaus Klimašausko grupė, bendradarbiaudama su Acheno organinės sintezės instituto (Vokietija) mokslininkais, sukūrė naują fermentinę reakciją, leidžiančią įvairias chemines grupes prijungti prie DNR grandinės. Patentas licencijuotas „Qiagen GmbH“ (Vokietija). Dr. Daumanto Matulio vadovaujami mokslininkai susintetino keletą slopiklių grupių, kurie pasižymi priešvėžiniu aktyvumu slopindami vėžinių taikinių baltymų aktyvumą.
Deja, Vilniaus universitete apie IN praktiškai nekalbama, nėra jokių IN tvarkymo taisyklių, nėra ir žmonių, dirbančių šį darbą. Vargu ar panaši situacija yra bent viename iš 500 geriausių universitetų, tarp kurių norėtume patekti. O juk pasaulyje universitetai yra pagrindiniai IN kūrimo centrai, jų turimi patentų portfeliai lemia universitetų prestižą. Tai viena iš problemų, kurią norėjome aptarti planuotame VU Senato posėdyje, skirtame į universitetą įsijungusių institutų problemoms. Deja, posėdis vis atidedamas…
Prof. Jūras Banys: Vilniaus universitetui intelektinės nuosavybės klausimai tikrai rūpi. Sudaryta darbo grupė, kuriai vadovauja geriausias Lietuvos intelektinės nuosavybės specialistas teisininkas profesorius Vytautas Mizaras, rengiami VU intelektinės nuosavybės valdymo nuostatai, bet tokie dalykai nėra greit padaromi. Tam reikia laiko, nes anksčiau tokios tvarkos nebuvo.
Pagrindinės kliūtys – trūksta lėšų ir kvalifikuotų šios srities specialistų. Nėra studijų programos, rengiančios intelektinės nuosavybės specialistus. Be to, Lietuvos įstatyminė bazė intelektinės nuosavybės srityje nėra reikiamai sutvarkyta.
Ar turime ką patentuoti? Be abejonės. Lyderis yra Biotechnologijos institutas. Biochemijos institutas, Taikomųjų mokslų institutas, Fizikos fakultetas taip pat turi ką patentuoti. Neatsilieka Chemijos, Gamtos, Medicinos fakultetai.
Kada ir kaip žadama VU sutvarkyti šį klausimą? Galiu atsakyti, kad įstatyminė bazė ne mūsų kompetencija, bet manau, kad per metus VU jau turėtume turėti patvirtintą tvarką.
Prof. K. Sasnausko minimas atidedamas Senato posėdis įvyks tada, kai visi institutai pateiks reikiamą medžiagą. Nesinori gaišinti Senato narių, kol nepateikti visi reikalingi duomenys.
Komentarų: 4
2012-02-24 12:53
AldonaGerai, kad diskusija atvira ir tiesi, bet gaila, kad viskas vyksta taip lėtai
2012-02-24 13:14
SiaipO kam tie nuostatai ir visokios tvarkos?
Verksit visi vėl, nes klūčių ruožas” bus dar sudėtingesnis…
2012-02-24 18:39
Amb erNa dėl istatymines bazes tai čia jau neteisus pr orektorius- yra ir patentų ir dizaino ir autoriniu teisiu istatymai. Ko trūksta?
Noro ir kompetencijos . Pradeti reikėjo ne dabar kai BTCHI pasake kad “karalius nuogas”, o gerokai gerokai anksciau, bet gal laiko nebuvo 8) , jei neklystu gerb. Mizaras VU dirba jau ne pirmus metus -kodel jo , kitu kolegų niekas nepasitelke? Todel kad nerūpėjo , ir dabar jei ne BTCHI šturmas – nerupetu. Pabandykite paneigti. Gera diskusija gautusi & arba ne , nes “… Visa kita puikioji markize, pas mus gerai labai gerai…”
2012-02-25 16:18
Gintaras#siaip. Nuostatai reikalingi tam, kad butu aišku kas ką turi daryti, kad VU disponuotu Intelektine nuosavybe , o mokslininkas išradėjas butu teisingai atlygintas ir apdovanotas. Tiesiog civilizuotas sutvarkymas , kuris visuose Vakaru šalių universitetuose ir salyse yra. Vienose valstybėse (Australija, Kanada) universitetai pasitvirtina tvarkas griežtai visa IN priskirti universitetams, taciau tuo pačiu gana dosniai atseikejama mokslininkui, ypač už pakartotinas iplaukas is IN, kitose salyse liberalesnis požiūris į IN disponavima – vos ne derybos kiekvienu atveju. Taciau identifikavimas ir atskleidimas net Estijoje ir KTU yra :)