Gegužės 19 dieną Vilniaus universiteto Teatro salėje iškiliems Lietuvos žmonėms įteiktos Nacionalinės pažangos premijos, dar kitaip vadinamos lietuviškosiomis Nobelio premijomis. Iškilmingoje ceremonijoje laureatams įteiktos trys 70 tūkst. litų vertės premijos (Mokslo pažangos, Partnerystės pažangos ir Kultūros pažangos) bei specialios apdovanojimo skulptūrėlės, vaizduojančios Nacionalinės pažangos premijos simbolį – tetraedrą.
Lietuvos verslo pastangos ir lėšos skirtos pagerbti žmones, savo idėjomis, atradimais, originaliais sprendimais ir talentu prisidėjusius prie teigiamų pokyčių Lietuvoje.
Šiemet dėl Nacionalinės pažangos premijos varžėsi lituanistai, matematikai, kultūros istorikai, ryškiausi šalies kultūros veikėjai, taip pat mokslininkai ir verslininkai, sąlygojantys pažangą elektromechanikos bei lazerių pramonės ir mokslo srityse. Nominantus, išklausę ekspertų išvadų ir slaptai balsavę, išrinko NPP komiteto nariai. NPP komitetą sudarė 14 narių: 8 mokslo, 4 verslo ir 2 kultūros autoritetai. Įvairios šalies mokslo institucijos, verslo ir kultūros organizacijos iš viso pateikė 13 paraiškų.
Pasak NPP komiteto kanclerio, Vilniaus universiteto mokslo reikalų prorektoriaus prof. habil. dr. Juozo V. Vaitkaus, priimant galutinius sprendimus buvo atsižvelgta į tai, kaip premijai pristatomas darbas atrodo trejų–penkerių metų perspektyvoje ir kiek jis duos ateityje prioritetinėse Lietuvai veiklos srityse. „Aukščiausiu lygiu buvo įvertintas įdirbis tose srityse, kur Lietuva galėtų ir turėtų tapti unikali pasaulyje“, – teigia prof. J. V. Vaitkus.
Susirinkusius į vieną gražiausių Universiteto salių sveikino ir renginio pradžią paskelbė VU rektorius akad. B. Juodka. „Pažanga – tai judėjimas į priekį, tai progresas. Aš labai džiaugiuosi, kad ši viena gražiausių ir prasmingiausių ceremonijų vyksta senajame Vilniaus universitete. Manau, taip yra todėl, kad VU šimtmečiais buvo ir yra labai svarbus mūsų valstybės mokslo ir kultūros centras. Visų mokslų šaknys glūdi senojoje Alma Mater“, – sveikindamas sakė B. Juodka.
Mokslo pažangos premija įteikta kalbininkui, baltistui, dialektologui akademikui prof. habil. dr. Zigmui Zinkevičiui. Premija šiam mokslininkui skirta už kalbotyros metodų pritaikymą Lietuvos ir lietuvių kalbos istorijos pažinimui ir tautinio orumo stiprinimui. Akad. Z. Zinkevičius – buvęs ilgametis VU profesorius, dirbęs čia nuo 1946 metų. Šiuo metu spaudai rengiamos penkios profesoriaus knygos, jis jau parašęs virš 50 veikalų.
Mokslo pažangos premijai buvo nominuoti šie VU profesoriai: prof. habil. dr. Viktorija Daujotytė-Pakerienė, prof. habil. dr. Domas Kaunas ir akademikas prof. habil. dr. Marijus Arvydas Šliogeris – už integralios humanistikos sklaidą kultūros istorijoje, filosofijoje, literatūroje.
Partnerystės pažangos premiją, labiausiai Nacionalinės pažangos idėją atspindinčią premiją, skiriamą už indėlį į gyvenimo kokybės gerinimą ir šalies konkurencingumo didinimą, pasidalins dr. Romualdas Danielius, Kęstutis Jasiūnas, Rimantas Kraujalis ir akademikas prof. habil. dr. Algis Petras Piskarskas. Šiai mokslininkų ir verslininkų grupei premija skirta už Lietuvos lazerių mokslo ir pramonės sutelkimą proveržiui į pasaulines rinkas. Dr. R. Danielius – Vilniaus universiteto Kvantinės elektronikos katedros Lazerinių tyrimų centro vyresnysis mokslinis darbuotojas, Lazerinės firmos „Šviesos konversija“ mokslinis vadovas, 2005 m. už „Faros“ lazerio išradimą paskelbtas Lietuvos šviesuoliu, akad. A. P. Piskarskas – VU Fizikos fakulteto Kvantinės elektronikos katedros Lazerinių tyrimų centro vedėjas, K. Jasiūnas ir R. Kraujalis dirba privačiame sektoriuje, abu VU auklėtiniai. „Tapti šios prestižiškiausios Lietuvoje premijos laureatais – didelė garbė. Šiandien lietuviški lazeriai šviečia daugelyje pasaulio šalių, o iki to buvo nepaprastai ilgas, sunkus mokslininkų, konstruktorių, inžinierių darbas, kuris tęsiasi ir dabar. Šiandien technologijos plačiai veržiasi į mūsų gyvenimą, turime turėti savo technologijas, kad galėtume šį globalizacijos iššūkį priimti. Fizikai tam pasiruošę“, – dėkodamas už apdovanojimą sakė akad. A. P. Piskarskas.
Nacionalinės pažangos premija įsteigta 2006 metais. Jos iniciatoriai: Vilniaus universitetas, LNK ir „Hansabankas“. Premijų mecenatai: akcinė bendrovė „VST“ ir koncernas „MG Baltic“. Premijų teikėjai: AB „Lietuvos draudimas“ ir leidykla „Alma littera“. Idėjos autorius – UAB „Strateginių komunikacijų centras“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!