Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) fojė ir VU Zooologijos muziejuje veikia profesoriui Ričardui Kazlauskui (1927–2014) skirta paroda „Kaip tampama gamtininku ir ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiaus nominantu?“
Parodoje, parengtoje garsaus gamtininko, zoologo, televizijos laidų vedėjo 90-mečiui, eksponuojama jo tvarkyta ir papildyta įspūdinga Lietuvos drugių kolekcija, jo apdovanojimai, nuotraukos, piešiniai, vaizdai iš ekspedicijų, kasdienių darbų, profesoriaus disertacija ir jos gynimo akimirkos, jo studentų darbai, taip pat daugybė ekspedicijose surinktų arba miestiečių profesoriui atneštų gyvūnų iškamšų. Mokslininką primena ir garsiosios jo vestos laidos „Langas į gamtą“, su kuria užaugo ne viena karta, ištraukos.
„Kas klaũsė tėčio paskaitų ar laidų, turbūt supranta, kad jo auginamas negalėjau užaugti be meilės gamtai. Tad natūralu, kad pasirinkau gyvybės mokslus, o ir didžioji dalis hobių vienaip ar kitaip susiję su gamta. Tėčio dėka išliko daug šiltų prisiminimų ne tik apie įvairias išvykas, įstabius jo pasakojimus (tiek tikras, tiek išgalvotas fantastines istorijas), bet ir apie daugybę globotų ir vis dar globojamų gyvūnėlių. Pažvelgus, kiek daug jis gyvenime nuveikė – tiek mokslui, tiek gamtosaugai, tiek kaip dėstytojas ar televizijos laidų vedėjas, kartais net sunku suprasti, kaip tėtis spėjo dar ir man skirti tiek daug laiko ir kantrybės“, – prisiminimais apie tėtį dalijasi VU GMC Biotechnologijos institute dirbantis dr. Egidijus Kazlauskas.
VU GMC Biomokslų instituto profesorius Rimantas Rakauskas pamena, kad su prof. R. Kazlausku susipažino dar mokykloje, su tėvais užsukęs į mokslininko butą M. K. Čiurlionio gatvėje. Tame pačiame pastate iki 2016 m. buvo VU Gamtos mokslų fakultetas. „Didelį įspūdį padarė buto sienose įmontuoti akvariumai, iš kurių į atvykėlius smalsiai žiūrėjo spalvingos akvariuminės žuvys. Tai buvo viena iš priežasčių, paskatinusių studijuoti biologiją Vilniaus universitete. Studijų metais tada dar docentas Ričardas Kazlauskas buvo vienas populiariausių dėstytojų: išvaizdus, gerai išmanantis ne tik zoologiją, bet ir botaniką. Pasisekė, kad jis sutiko vadovauti diplominiam darbui (žinoma, apie vabzdžius). Iš profesoriaus daug išmokau“, – pasakoja mokslininkas.
Prof. R. Kazlauskas 1952 m. baigė VU ir įgijo biologo – zoologo specialybę. 1963 m. VU Gamtos fakulteto mokslinėje taryboje apgynė biologijos mokslų kandidato disertaciją „Lietuvos TSR upių entomofauna (Ephemeroptera, Plecoptera, Trichoptera) ir jos reikšmė upėtakių mitybai“. Ilgą laiką tyrinėjo dieninius drugius. Per 20 darbo metų tapo žymiausiu šios srities specialistu Lietuvoje. Ypač vertingų duomenų sukaupė apie dieninių drugių gausumą, migraciją, zoogeografiją, retų rūšių apsaugą. Parengė ir išleido pirmąjį Lietuvoje spalvotą Lietuvos drugių atlasą, sukaupė didelę drugių kolekciją VU Zoologijos muziejuje. Jo iniciatyva įsteigti pirmieji balinių vėžlių ir entomologiniai draustiniai. Buvo didelis Lietuvos paukščių žinovas. Jis VU Zoologijos muziejui pagamino per 70 paukščių iškamšų.
Mokslininkas nuo 1947 m. dirbo VU Gamtos mokslų fakulteto Zoologijos katedroje. Jai atidavė daugiau nei 50 metų, 44 metus paskyrė dėstymui.
Gamtininkas 1996 m. įvertintas Tado Ivanausko, 2010 m. – Česlovo Kudabos premijomis. 2005 m. mokslininkui už gamtosaugos idėjas įteiktas valstybinis apdovanojimas – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžius.
Profesorius dalyvavo tarptautinėse ekspedicijose: 1981 m. – Kuboje, 1994 m. – Helgolando saloje Šiaurės jūroje, 1995 m. – prie Adrijos jūros (Kroatija) ir universitetui parvežė gausias drugių bei hidrobiontų kolekcijas. Per 40 metų parengė apie 200 gamtos populiarinimo laidų per televiziją ir radiją: „Langas į gamtą“, „Vakaras su tėveliu“, „Gamtos duris atvėrus“. Už šias laidas žiūrovų išrinktas mylimiausia televizijos žvaigžde.
Paroda VU GMC veiks iki gruodžio 31 d. Jos rengėjai dėkoja profesoriaus šeimai, ypač dr. E. Kazlauskui, už geranoriškumą ir parodai patikėtus daiktus, taip pat VU Zoologijos muziejaus savanoriams: Evelinai Markevičiūtei iš VU Komunikacijos fakulteto, VU GMC studentams Gerdai Joringei Lapytei, Kamilei Ižganaitytei, Mildai Riepšaitei ir Pauliui Greičiui iš Jorko universiteto (Jungtinė Karalystė).
Komentarų: 1
2017-09-22 13:06
GerbėjaNegaliu apsakyti, kaip nudžiuginote! Būtinai apsilankysime, prisiminsime ir pagerbsime šį nepaprastą žmogų, nuoširdų ir tikrą gamtos mylėtoją. Pamatysime Ričardui Kazlauskui brangius eksponatus, jo drugių kolekciją!!! Iš anksto dėkojame visiems, prisidėjusiems prie šios parodos organizavimo!