Į pasaulines tendencijas, liudijančias, kad artėjama prie išmaniųjų namų bumo, atsiliepė Vilniaus universiteto magistrantas Gediminas Žukauskas. VU telekomunikacijų fizikos ir elektronikos bakalauro programos absolvento kuriamas išmaniojo namo sprendimas „SmartestHome“ jau kitų metų pavasarį turi būti baigtas. Pagrindiniu uždaviniu G. Žukauskas vadina būtinybę išmaniojo namo sprendimą laiku suspėti įvesti į rinką. Jaunasis mokslininkas neslepia, kad sistema, pati priimanti sprendimus dėl signalizacijos aktyvavimo, kai patalpoje neaptinkamas žmogus, dėl patalpos klimato optimizavimo priklausomai nuo lauko sąlygų ir pasižyminti kitais apie 15 inovatyvių sprendimų, greičiausiai daugumai Lietuvos gyventojų nebus prieinama dėl kainos, tačiau artėjantis išmaniųjų namų paklausos protrūkis pasaulyje sukurs milžinišką rinką.
Išmanusis namas – virtualus pagalbininkas
Išmaniojo namo sprendimas – elektronikos industrijos ir informacinių technologijų mišinys. Tai reiškia, kad kiekvienas elektroninis įrenginys, gebantis apdoroti ir perduoti informaciją, sudaro sąlygas pasitelkus elektronines sistemas sukurti išmanųjį sprendimą. „Išmaniojo namo sprendimas leidžia sukurti jaukesnę, saugesnę, patogesnę namų atmosferą“, – teigia jaunasis mokslininkas.
Anot jo, būtent naujųjų technologijų sparta, inovacijos buvo pagrindinė priežastis ne tik tobulinti išmaniojo namo sąvoką, bet ir sukurti naują koncepciją – sumanesnę, patrauklesnę ir ekonomiškesnę.
Išmaniojo namo sprendimo esme G. Žukauskas vadina interaktyvią ir žaismingą sąsają su vartotoju: ne tik perteikti informaciją, bet ir patarti, paklausti – sukurti virtualų namų pagalbininką – sargą. „Kitas svarbus žingsnis – pateikti produktą vartotojui taip, kad jis pats nuspręstų, ko nori, o ne imtų tai, ką mes siūlome. O tai lemia ne tik naujos technologijos, įdiegtos elektroniniuose įrenginiuose, bet ir kuriama programėlė, kuri turės ne tik informacinę paskirtį, bet iš esmės pakeis požiūrį į naudą, kuri gali būti sukurta pasitelkus informacines technologijas“, – pasakoja magistrantas.
Išmaniojo namo sprendimo vizitine kortele G. Žukauskas vadina naujos koncepcijos NFC technologijos (angl. Near Field Communication, t. y. sparčiai plėtojama belaidžio ryšio technologija) pagrindu veikiančią saugumo sistemą ir naujos kartos daugiafunkcį jutiklį. Dėl mažo atstumo veikimo principo ši technologija pasižymi saugiu ryšiu ir nesudėtingu bendravimu su vartotoju. „Mobilieji mokėjimai, e. bilietai ir kiti inovatyvūs sprendimai, kur būtinas vartotojo autorizavimas, įgyvendinti NFC technologijos pagrindu“, – aiškina išmaniojo namo sprendimo kūrėjas.
Paprasčiau nei nustatyti išmaniojo telefono parametrus
„Išmaniojo namo sprendimas kuriamas mums, žmonėms, kurie brangina savo laiką, rūpinasi savo šeimos gerove ir nori sutaupyti lėšų. Saugumo sistema, namų mikroklimato funkcija, elektros energijos valdymo paketas, buitinių elektroninių įrenginių kontroliavimas, išmaniosios funkcijos, monitoringas – viskas, ko gali prireikti mūsų kasdieniame gyvenime“, – apie sprendimo pritaikymą kalba G. Žukauskas.
Pasak išmaniojo namo sprendimo kūrėjo, vienas iš pagrindinių šiandien sau keliamų tikslų yra produktą pateikti taip, kad kiekvienas panorėjęs galėtų jį įsigyti, kadangi šiuo metu rinkoje jau esantys išmaniojo namo sprendimai yra prieinami tik atliekant remontus, statant namus ar samdant specialistus, meistrus. „Mūsų sprendimas bus prieinamas kiekvienam žmogui, nepriklausomai nuo jo būsto ar patalpų būklės. Būtina paminėti, kad sistemos privalumas – itin paprastas jos konfigūravimas ir pajungimas. Išmaniojo telefono parametrus tikriausiai sunkiau nustatyti negu naudotis „SmartestHome“, – intriguoja magistrantas.
Galimybės atsivėrė universitete
Esminiais išmaniojo namo sprendimo kūrimo ir tobulinimo sunkumais G. Žukauskas vadina nestandartinių procesų valdymą ir interaktyvios programėlės kūrimą. Pasak jo, tai lemia minimalus pasaulinis įdirbis šioje srityje. „Tokia situacija verčia daugiau improvizuoti ir spėti apie būsimus rezultatus“, – iššūkius pristato jaunasis mokslininkas.
Anot jo, su kitais iššūkiais susidoroti padeda Vilniaus universitetas ir jo garantuojama nuolatinė mentorių priežiūra, kadangi būtent Fizikos fakulteto Radiofizikos katedros kolektyvas prisideda prie sprendimo kūrimo: „Studijuodamas universitete esu užsitikrinęs ir pačią vertingiausią pagalbą – žinias, nes kuriant išmaniojo namo sprendimą būtinas elektronikos, telekomunikacijų inžinerijos ir informacinių technologijų išmanymas.“
Išmaniojo namo sprendimo kūrėją intriguoja minimalus pasaulinis įdirbis integruotų inovatyvių sprendimų srityje. „Visa tai yra ties starto pozicija, dar nėra pagreičio, tačiau išmaniųjų namų manija užpildys ir šią spragą“, – vertina G. Žukauskas. Anot jo, net atsitiktinės problemos – mokslo išsprendžiamos: „Visada yra tikimybė paskęsti, nors mokame labai gerai plaukti, šiuo atveju sistema tą tikimybę minimalizuoja maksimaliai.“
Komentarų: 4
2013-09-07 12:39
Ot naujienaKTU šioje srityje pradėjo dirbti gal prieš 10 metų
2013-09-09 10:17
Eligijus[quote name=”Ot naujiena”]KTU šioje srityje pradėjo dirbti gal prieš 10 metų[/quote]
Puiku, jei dirbama bet kurioj srity. Kuo daugiau dirbančių, tuo turėtų būti greitesnis vystymasis.
O mes laukiam pasiekimų ;-)
2013-09-12 03:05
ReginaSėkmės Gediminai,pasiekimų laukia visa Lietuva.
2013-10-16 18:09
RiestainisSėkmės darbuose Gediminai!!