Spalio 26 d. startavo Sporto kino festivalis – trečius metus Vilniaus universiteto (VU) Sveikatos ir sporto centro bei Lietuvos tautinio olimpinio komiteto organizuojamas projektas, iš kino vakarų peraugęs į kino festivalį. Šiais metais filmai pristyti platesnei Vilniaus ir Kauno miestų publikai, peržiūros vykdytos Vilniaus „Pasakos“ ir Kauno „Romuvos“ kino teatruose.
Festivalio programą sudarė aštuoni rinktiniai filmai. Po peržiūrų vyko jų aptarimai, kūrybinės dirbtuvės, diskusijos su olimpiečiais, sporto ekspertais, kino kūrėjais bei kritikais. Šių metu festivalio tema – vidinė stiprybė: kiek „kainuoja“ pergalės? Kokia yra nematoma sporto pasaulio pusė?
Pirmąją festivalio dieną abiejuose miestuose, padedami festivalio partnerio – Goethe’s instituto, parodėme vokiečių režisieriaus Jano Tenhaveno dokumentinę dramą „Autumn Gold“ (liet. „Rudens auksas“), pasakojančią apie penkis garbingo amžiaus sportininkus, kuriuos vienija tas pats tikslas – dalyvauti lengvosios atletikos pasaulio čempionate. Visiems jiems yra nuo 80 iki 100 metų, tad didžiausias iššūkis stadione – kova su laiku ir senatve.
Po filmo peržiūros Vilniuje vyko įdomi diskusija apie laiko tėkmę ir kiekvieną mūsų anksčiau ar vėliau aplankančią senatvę. Mintimis apie garbaus amžiaus privalumus ir trūkumus, sveikatą ir fizinio aktyvumo palaikymą pasidalijo Lietuvos gydytojas reumatologas, geriatras, biomedicinos mokslų daktaras, VU profesorius Vidmantas Alekna.
Profesionalaus sportininko požiūriu filmą komentavo Lietuvos lengvaatletis, sporto žurnalistas ir 1964 m. Tokijo olimpinių žaidynių rekordininkas Adolfas Aleksejūnas. Galiausiai pozityvumu, neišsenkančiu entuziazmu ir energija pasižymintis Lietuvos keliautojas, orientacininkas Algimantas Jucevičius, pasakodamas apie savo organizuojamus žygius, keliones į kalnus ir aktyvią sportinę veiklą garbiame amžiuje, įrodė, kad sportas ir apskritai fizinis aktyvumas ne tik prideda papildomų kokybiško gyvenimo metų, bet ir patenkina žmogaus emocinius, mentalinius ir socialinius poreikius.
Diskusiją moderavo žurnalistė, redaktorė, buvusi televizijos laidų vedėja Algimanta Žukauskienė.
Ketvirtadienio vakaras užbaigtas režisierių Benjamino ir Gabe’o Turnerių filmo „I am Bolt“ premjera Lietuvoje. Dokumentikoje užfiksuoti 9 olimpinių aukso medalių laimėjimai ir sprinterio pasiekti pasaulio rekordai 100 m, 200 m bei 4×100 m estafetės bėgimuose.
Antroji Sporto kino festivalio diena – vaikų klegesy
Spalio 27-ąją, antrąją Sporto kino festivalio dieną, būrys moksleivių susirinko į trijų filmų apie profesionalų sportą vaikystėje peržiūrą „Sport Kids“. Tiek Vilniuje, tiek Kaune po seanso vaikai galėjo iš arčiau susipažinti su filmuose matytomis sporto šakomis. Sostinėje vaikus sudomino ir 2020 m. vasaros Olimpines žaidynes pristatė festivalio partnerės Japonijos ambasados Lietuvoje atstovai. Kaune po filmo seanso fechtavimo subtilybėmis dalijosi klubo „Floretė“ trenerė Rasa Rimgailienė, o kelios klubo fechtuotojos pademonstravo šios sporto šakos aprangą, špagas ir pagrindinius fechtavimo puolimo bei kovos judesius. Sumo kovos meną pristatė ir pademonstravo tarptautinių vaikų žaidynių dziudo čempionė Ugnė Pileckaitė su tėčiu Sauliumi.
Vilniuje diena užbaigta išskirtiniu dokumentiniu filmu „Olympic Pride, American Prejudice“ ir pokalbiu su filmo režisiere Deborah Riley Draper, o Kaune – tikru ir nuoširdžiu filmu „I am Bolt“, po kurio vyko diskusija su olimpine vicečempione Austra Skujyte, Lietuvos sporto universiteto lektoriumi Sauliumi Kavaliausku bei Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centro direktore Ramune Žilinskiene. Į filmo peržiūrą susirinkę lengvaatlečiai turėjo daug klausimų diskusijos dalyviams, o šie – įdomių įžvalgų susirinkusiai publikai.
Spalio 28 d., šeštadienį, į „Pasakos“ ir „Romuvos“ kino teatrus rinkosi vaikai, studentai, senjorai ir visi, popietę nusprendę praleisti su geru, kruopščiai atrinktu kinu. Dienos meniu Vilniuje sudarė tokie filmai kaip „Art of Freedom“, kuris sukvietė didelę Lietuvos žygeivių, keliautojų ir alpinistų bendruomenę, bei „Parfaites“, kurį pristatė Kanados laikinoji reikalų patikėtinė Lietuvoje. Kaune publiką pakerėjo filme „Jappeloup“ parodytas nuoširdus žmogaus ir žirgo santykis bei dokumentiniame filme „Olympic Pride, American Prejudice“ atskleista nepagražinta tiesa. Po šio filmo seanso vyko pokalbis su buvusia JAV sprintere ir lengvosios atletikos trenere Brooks Johnson.
Savaitgalis Sporto kino festivalyje
Spalio 29-ąją, paskutinę Sporto kino festivalio dieną, tiek Vilniuje, tiek Kaune rodyti filmai, apėmę nemažai skirtingų sporto šakų. Kino teatre „Romuva“ žiūrovai galėjo pamatyti „Art of Freedom“ apie iššūkius Himalajų kalnuose ir „Parfaites“, po kurio peržiūros mintimis apie sinchroninio plaukimo situaciją mūsų šalyje dalijosi daugkartinė Lietuvos sinchroninio plaukimo čempionė Austina Kasperavičiūtė.
Kino teatre „Pasaka“ diena prasidėjo filmu „Ginger: More than a Game“ ir diskusija su režisieriumi Gordanu Maticium, o pasibaigė filmo „Jappeloup“ peržiūra ir labai įdomiu pokalbiu po jos. Diskusijoje dalyvavo ir žirginio sporto situaciją mūsų šalyje komentavo Lietuvos žirginio sporto federacijos generalinė sekretorė Raimonda Palionytė, konkūrinio jojimo teisėja Vaida Palionytė, o į žmogaus ir žirgo santykį giliau pažvelgė vaikų ir paauglių psichiatrė, neįgaliųjų jojimo instruktorė ir viena iš žirgų terapijos Lietuvoje pradininkių Viktorija Palubeckienė.
Šių metų Sporto kino festivalis buvo kupinas gerų filmų, turiningų, įdomių diskusijų ir pokalbių, kurie festivaliui suteikė sodresnės spalvos, o žiūrovų atsiliepimai tik patvirtino, kad tokie projektai yra reikalingi ir labai laukiami.
Komentarų nėra. Būk pirmas!