Ar žinojote, jog internetas Lietuvoje pirmiausia atsirado Vilniaus universitete, o tam, kad šiandien galėtume laisvai juo naudotis, po visus fakultetus yra išvedžioti šimtai kilometrų laidų? Ar susimąstėte, kaip atsirado priėmimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas sistema?
Visa tai kuruoja Vilniuje, Saulėtekio alėjoje įsikūręs Informacinių technologijų taikymo centras, kuriame nemažą kolektyvo dalį sudaro ir studentija. Apie kūrybišką centro dvasią, pasiekimus, misiją ir viziją mums sutiko papasakoti jo direktorius Marijus Jurgutis.
Kuo ITTC veikla svarbi kiekvienam studentui?
Viskas prasideda nuo elektroninio pašto, kurį gauna kiekvienas studentas, įžengęs į universitetą. Toliau seka su paštu susijusios paslaugos, elektroninės konferencijos bei informacinė sistema, kurioje galima matyti visą savo studijų eigą. Be to, viena svarbiausių teikiamų paslaugų – tiesiog pats internetas. Jis – kaip oras: yra, tačiau niekas apie jį nesusimąsto. Užtikrinti sklandų jo veikimą – sudėtinga. Vien po universitetą išvedžioti keli šimtai kilometrų laidų vien tam, kad kiekvienas studentas turėtų galimybę laisvai naudotis internetu. Trumpai papasakokite apie Informacinių technologijų taikymo centro istoriją.
Centras įkurtas 1963 m. pagrindinis uždavinys buvo kompiuterių specialistų ruošimas, o atsiradus pirmiesiems kompiuteriams fizikams ir medikams susidarė galimybės skaičiuoti bei atlikti įvairias statistines analizes. Tuo metu skaičiavimo mašinos buvo labai didelės, tiesiog netelpančios į kambarį – joms reikėdavo atskiros patalpos. Jos buvo pastatytos Matematikos – fizikos fakultete. Tuometinis rektorius Jonas Kubilius, suprasdamas skaičiavimo mašinų perspektyvas, rūpinosi, kad universitetas ne tik gautų skaičiavimo mašinas, bet kad būtų įrengtos specialios patalpos. Svarbus etapas ITTC istorijoje – 1979 m. pastatytas dabartinis pastatas Saulėtekyje. Jis buvo moderniausiai įrengtas skaičiavimo centras ne tik Lietuvoje, bet ir Pabaltijo šalyse. Centras turėjo specialią įrangą, kuriai išlaikyti reikėjo unikalių patalpų: mašinoms funkcionuoti reikėjo šaldymo įrenginių, aušinimo sistemų.
Ar ir dabar išlaikote pirmaujančias pozicijas?
Švietimo srityje išlaikome lyderio pozicijas. Naujovės atsiranda akademinėje aplinkoje, o paskui jas įsisavina komercinės bendrovės. Tarkime, internetas Lietuvoje pirmiausiai atsirado Vilniaus Universitete (VU), 1994m. Kol privatus sektorius nepradėjo „prekiauti“ internetu, jis eiliniam žmogui ir nebuvo ypač reikalingas. Taip ir randasi naujovės: iš pradžių siauroje sferoje, kuri vėliau plečiasi. Bet kuriuo atveju, universiteto paskirtis – teikti ir kurti naujas paslaugas, o ne varžytis su privačiomis firmomis.
Bendradarbiaujate su užsienio šalimis. Kokiuose projektuose dalyvaujate?
Šiais metais pirmą kartą Lietuvoje, Vilniuje, įvyks tarptautinė „Terena“ konferencija. „Terena“ – Europos universitetų akademinių tinklų asociacija Šioje konferencijoje pristatomi naujausi technologiniai pasiekimai. ITTC uždavinys – užtikrinti interneto tiekimą konferencijos metu. VU taip pat dalyvauja „Terena“ veikloje. Manau, kiekvienam studentui verta žinoti, jog „Terena“ remia bevielės interneto prieigos paslaugą, ir visi universiteto bendruomenės nariai gali nemokamai naudotis bevieliu internetu beveik kiekviename Europos universitete.
Jūsų kolektyve dirba nemažai studentų. Ar Lietuvoje turime daug aukšto lygio jaunųjų specialistų?
Pas mus dirba labai daug studentų iš Matematikos ir informatikos, Komunikacijos fakultetų. Jie iš tiesų labai greitai įsisavina naujoves, puikiai valdo tinklo aparatūrą. Dažnai tai būna tokie „nematomi” darbai, kurie eiliniam žmogui yra nesuprantami ar net atrodo nereikalingi. Viena didžiausių priežasčių, kodėl studentai noriai renkasi šį darbą ir yra galimybė kūrybiškai panaudoti savo žinias. Komercinėse firmose žmogus būna tarsi pasodintas prie konvejerio ir neturi jokios galimybės plėtoti savo kūrybiškumą. Pas mus mažiau rutinos. Kita vertus, negalime pasiūlyti tokio atlyginimo, kokį siūlo komercinės firmos. Ir tenka rinkis: kūrybiškumas ar pinigai. Juk negali būti ir menininku, ir verslininku.
Įvardykite didžiausius ITTC pasiekimus.
Ryškiausias per pastaruosius metus – tai Plagiato patikros projektas. Tai iš tiesų svarus ir didelis žingsnis link kokybiškesnių studijų. Mano žiniomis, toks projektas – vienas pirmųjų Baltijos šalyse. Kita svarbi inovacija – Elektroninio testavimo projektas. Universitete daug egzaminų vyksta elektroniniu būdu. Toks testavimas turi savų privalumų: leidžia vertinti atsakymus daug objektyviau, sutaupo dėstytojų laiką ir priverčia atsakingiau ruoštis egzaminams.
Kitas reikšmingas mūsų pasiekimas – 1999 m. Vilniaus universiteto ir Kauno technologijos universiteto sukurta priėmimo į aukštąsias mokyklas sistema, dabar apjungianti absoliučiai visas aukštąsias mokyklas.
ITTC ateities vizija.
Didžiausias noras ir uždavinys – tai kompiuterių salės rekonstrukcija. Ji turėtų būti pertvarkyta pagal 2010 m. technologijų ir saugumo standartus.
Komentarų nėra. Būk pirmas!