Kovo 9 d. įvyko pirmasis Vilniaus universiteto (VU), CERN ir kolegų iš Londono bei Miuncheno universitetų organizuotas Lietuvos dalelių fizikos susitikimas (angl. Lithuanian Particle Physics Meeting – LPPM 2021), kuriame dalyvavo per 30 lietuvių mokslininkų iš aštuonių pasaulio šalių, net 17 pranešėjų papasakojo apie savo karjeros kelius ir dabartines tyrimų sritis.
„Tai pirmasis toks renginys nuo mano įsitraukimo į dalelių fiziką 2009 m., kai pavyko suburti per 30 lietuvių dalelių fizikų ir fizikių iš viso pasaulio. Labai džiugu, kad mokslo šaka tampa vis populiaresnė tarp lietuvių. Toks renginys parodo, kad turime nemažą lietuviškų „smegenų“’ potencialą, kuris diskusijose išreiškė suinteresuotumą Lietuvos ateitimi. Tikiuosi, kad po pandemijos pavyks su dalyviais susipažinti gyvai Lietuvoje arba kitąkart lankantis CERN“, – sako vienas iš renginio organizatorių, VU Fizikos fakulteto mokslininkas Aurelijus Rinkevičius.
Lietuviai fizikai eksperimentatoriai dalijosi savo patirtimi dirbant prie tokių tarptautinių dalelių detektorių kaip ALICE, CMS, LHCb (CERN, Šveicarija), HyperMu (PSI, Šveicarija), Belle II (KEK, Japonija) ir SNO+ (SNOLAB, Kanada). Pristatytos eksperimentinės paieškos ir tyrimai apėmė sunkiųjų jonų reakcijas greitintuvuose, neseniai atrastas bei hipotetines tiek elementariąsias, tiek subatomines daleles, egzotiškus materiją (petakvarkus) ir atomus (miuoninis vandenilis) bei sunkiai pagaunamus neutrinus.
Fizikai teoretikai aptarė savo darbus įvairiose dalelių fizikos ir kosmologijos srityse, kurios aprėpia įvairų ir platų temų lauką – kosmologijoje mokslininkus domina labai ankstyvos Visatos plėtimosi paaiškinimas ir galimos A. Einsteino gravitacijos teorijos modifikacijos, vieni dalelių fizikai pasitelkia matematikos teorijas siekdami numatyti, kokie dalelių sklaidos procesai yra leidžiami, kiti atlieka itin tikslius Higso bozono teorinius skaičiavimus ar modeliuoja sunkiųjų jonų susidūrimuose sukuriamą kvarkų–gliuonų plazmą.
Pasak A. Rinkevičiaus, daug tarptautinės patirties turintys lietuvių mokslininkai itin vertina bendradarbiavimą ir galimybę dalytis gerąja patirtimi: „Mokslininkai džiaugėsi galėdami pasidalyti savo žiniomis su tautiečiais, tačiau ne vienam dalyviui buvo neįprasta apie savo darbą pasakoti gimtąja kalba ir dalis fizikų laisviau jautėsi pristatydami savo tyrimus tarptautine mokslo – anglų – kalba. Nors Lietuvos dalelių fizikos bendruomenė yra nedidelė, bet jau turi sėkmingo bendradarbiavimo pavyzdžių. Susitikimo pertraukų metu anksčiau kartu nedirbę fizikai dalijosi mokslinėmis idėjomis, kurios galbūt ateityje taps bendrais projektais.“
Lietuvos dalelių fizikos susitikimo organizatoriai – CERN atstovas Aleksas Mazeliauskas, Aurelijus Rinkevičius ir Vidas Regelskis iš Vilniaus universiteto, Laura Šerkšnytė iš Miuncheno technikos universiteto ir Vilius Čepaitis iš Imperijos koledžo Londone. Daugiau informacijos apie renginį čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!