Vilniaus universiteto mokslo reikalų prorektoriaus prof. Jūro Banio teigimu, vadinamoji protų nutekėjimo problema yra nuolatos aktualizuojama, tačiau ji nėra vienareikšmė. „Atsimenu, kad prieš beveik penkerius metus, kai tik pradėjau eiti prorektoriaus pareigas, buvo surengta didelė konferencija šiam klausimui nagrinėti. Joje buvo kalbama, kad į protų nutekėjimo problemą negalima žiūrėti kaip į „vienpusio eismo kelią“. Išvažiavusių mokslininkų dalis grįžta. Jie grįžta į Lietuvą su naujomis žiniomis, naujomis idėjomis“, – pažymi J. Banys.
Prorektorius pabrėžia, kad kartais mokslininkui išvažiuoti į užsienį yra būtina. Štai kad ir tokiu atveju: „Dabar „Saulėtekio“ slėniui perkama elektronų paramagnetinio rezonanso ir branduolio magnetinio rezonanso įranga. Ši aparatūra leidžia naudoti mokslo tyrimams labai gerą, pažangų metodą, kurio gali prireikti ir biochemikams, ir chemikams, ir fizikams, ir medikams. Tačiau kol kas Lietuvoje mes neturime nė vieno specialisto, kuris galėtų dirbti su ta įranga. Taigi siuntėme ir siunčiame studentus pagal mainų programas pasimokyti šio metodo.“
Pasaulio mokslo erdvę veikia globalizacijos padariniai. „Mokslininkai šiandien žaidžia globalioje pasaulinėje lygoje. Kiekvieno universiteto tikslas yra susirinkti geriausius. Globalizacijos padarinių niekas negali išvengti. Pažiūrėkime į Ameriką – kiek ten universitetuose dirba kinų, japonų, rusų ir pan. Užsidaryti savo mieste ar savo šalyje – pasenusi strategija. Kova vyksta jau ir dėl studentų“, – pažymi J. Banys.
Prorektorius teigia, kad mokslininkų sugrįžimo klausimas nėra iš lengvųjų dėl kelių priežasčių. „Lygindamas Lietuvos mokslo pasaulį su Vakarų, aš išskirčiau du dalykus. Vienas – tai finansai. Lietuvoje atlyginimai daug mažesni, ir jeigu žmogus yra aukštos kvalifikacijos, tai jį, kalbant paprastai, „nuperka“. Čia kaip ir sporte. Nemažai mūsų geriausių krepšininkų žaidžia užsienio klubuose ir stengiasi patekti į NBA, nes ten gali užsidirbti daugiau pinigų. Lygiai taip pat ir mokslininkai – jie gauna geras algas, gerą įrangą, turi daugiau galimybių save išreikšti. Antra problema – biurokratija. Niekur Europoje nėra tokios nesąmoningos viešųjų pirkimų sistemos, su kuria tenka susidurti mokslininkams, kaip Lietuvoje“, – mano J. Banys.
Komentarų: 7
2012-05-15 05:57
Drąsus universitetasNesupratau – perkame įranga, su kuria niekas nemoka dirbti? Studentai pabuve mainų programoje dirbs su milijonus kainuojančia įranga?! Drąsus, drąsus tas musu universitetas!!! :lol:
2012-05-16 18:00
Drąsus universitetasIdomu, kokiais argumentais disponuoja tie, kurie nesutinka, kad musu universitetas yra drąsus? (balsuoja žemyn nyksciu) Nes jie patys – jei nedalyvauja diskusijoje, skirtingai nuo universiteto, nėra drasus. :P
2012-05-17 06:56
Drąsuoliui beraščiuiNejaugi nesuprantate, kad balsuojama nykščiu žemyn ne dėl Jūsų minčių, o dėl neraštingumo?
2012-05-17 07:24
Fantastiškas argumenNejaugi nesuprantate, kad kai kurie ryšio įrenginiai neturi pilnos lietuvybės ?
2012-05-17 07:47
Šiaip[quote name=”Fantastiškas argumen”]Nejaugi nesuprantate, kad kai kurie ryšio įrenginiai neturi pilnos lietuvybės ?[/quote]
Bet turi kas antram žodžiui lietuvybę :lol:
2012-05-17 18:35
Drąsus universitetasGeri argumentai – tiesiog uzmusantys (va, vėl, kažkodėl “uzmusantys” pauksciuko neuzdejo , vaje, ir vėl ant ” pauksciuko ir neuzdejo” …. ) – taip galime valandų valandas dėl pauksciuku ginčytis , o esmės tai , ponai, neargumentuojate- VU įsigija įranga, kuria matė kažkur kazkas, bet niekas su ją dirbti nemoka, arba švelniau pasakius – gal nevisiskai teisybe kalbejo prorektorius, gal ir specialistu yra ir ne tik mainų programas baigusiųjų? Gal ir docentu ir profesorių turime kurie žino ką perka, tai nereikia sakyti kad niekas dirbti nemoka, nes jau kai pasakai, tai kaip zvirbli paleidi , tiesa, galime dar galime diskutuoti ir minusuoti, nes tas aparatas ir ant “zvirblio” pauksciuko neuzdejo .
2012-05-18 18:45
juknaIr as manau, kad “Drasus univesitetas” piktinosi gal kiek be reikalo. Neuzmirskim, kad tie “sleniai” rengiami uz ES, ne uz Lietuvos pinigus. Jie tik iki 2013. Tad reikia juos leisti. Specialistus galima ir veliau paruosti.
Po tiek karstu diskusiju, mazas klausimas: kodel emigruoja tik “eiliniai” mokslininkai, ne rektoriai, ne prorektoriai, ne dekanai, ir ne katedru vedejai? Atsake i ji suprasim, kur Lietuvos mokslo pagrindine beda (mokslininko karjera yra postai ir pareigos, ne pats mokslinis darbas).
Sutinku su prorektorium, kad pagrindines lauk varancios priezastys yra finansavimas ir biurokratija. Bet nesutinku su mokslininku lyginimu su krepsininkais. Isvaziavus mokslininkams salis praranda daug daugiau, negu pralosima olimpiadoje. Po bulviu, intelektas yra vienintele Lietuvos gamtine iskasena :-)