Gruodžio pradžioje Filadelfijoje, Pensilvanijos valstijoje (JAV), viešėjo gyvybės mokslų atstovų iš Lietuvos delegacija. Tarp jos narių buvo du Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) Biotechnologijos instituto mokslininkai: prof. Linas Mažutis ir dr. Inga Matijošytė. Vizito metu Lietuvos biotechnologų asociacijos (LBTA) prezidentė dr. I. Matijošytė ir asociacijos „Life Sciences Pennsylvania“ prezidentas Chrisas Molineaux pasirašė istorinį bendradarbiavimo gyvybės mokslų srityje memorandumą. Jis atveria kelią platesniam abiejų šalių mokslininkų ir verslininkų bendradarbiavimui, bendriems projektams. Šis dokumentas pasirašytas istoriniame pastate – Pensilvanijos ligoninės bibliotekoje. Tai pirmoji JAV įsteigta ligoninė.
Mūsų šalis gynybos srityje su Pensilvanijos valstija bendradarbiauja jau ketvirtį amžiaus. Todėl siekta šį bendradarbiavimą išplėsti į ekonominę erdvę, paversti Pensilvanijos valstiją Lietuvos verslo ir eksporto vartais į JAV. Be to, ši valstija stipri genetikos ir apskritai gyvybės mokslų sektoriuje. Pensilvanija save pozicionuoja kaip „Ląstelės slėnį“ (angl. Cell Valley).
Dr. I. Matijošytė pasakoja, kad lietuvių delegacija ne tik pristatė mūsų gyvybės mokslų, biotechnologijų potencialą ir VU GMC, bet ir iš arti susipažino su žymiausiomis gyvybės mokslų įstaigomis. Wistaro institute lietuviams pristatytas Pensilvanijoje taikomas komercializacijos modelis: kaip mokslininkų išrasta technologija laboratoriniu lygiu plėtojama toliau pasitelkiant technologijų perdavimo specialistus. „Ten startuolių kūrimu, vystymu, komerciniais klausimais, sklaida rūpinasi vystytojai. Mokslininkui paliekama teisė rinktis, ar toliau dalyvauti komercializuojant technologiją, ar susitelkti ties naujų technologijų kūrimu. Kitaip tariant, Amerikoje mokslininkas, skirtingai nei Lietuvoje, užsiima tik mokslu, o ne verslu“, – sako LBTA prezidentė.
Filadelfijos vaikų ligoninės Taikomosios genomikos centro direktorių dr. Hakoną Hakonarsoną itin sudomino mūsų tyrėjų vystomos mikroskysčių, genų terapijos technologijos, kuriamas nacionalinis biobankas, tad mokslininkas išreiškė norą apsilankyti Lietuvoje, išsamiau susipažinti su VU GMC, VU ligoninės Santaros klinikomis, taip pat su Lietuvoje veikiančiais šios srities startuoliais. Lietuvos delegacija lankėsi ir Thomo Jeffersono universitetinėje ligoninėje, Pensilvanijos universiteto Singh nanotechnologijos centre, Thomo Jeffersono universiteto Biomedicinos mokslų koledže, „WuXi App Tech“ įmonėje, susitiko su Filadelfijos miesto valdžia.
Prieš 28 metus įkurtos asociacijos „Life Sciences Pennsylvania“ pagrindinės veiklos kryptys – įtaka viešosios politikos sprendimams ir strateginiai ryšiai. Tai antra pagal dydį gyvybės mokslų asociacija JAV, turinti 752 nares. Tarp jų – kompanijos „ThermoFisher Scientific“, „Ernst&Young“, „GlaxoSmithKline“, daugelis JAV universitetų ir kt. Ši asociacija reprezentuoja ištisą gyvybės mokslų sektorių – farmacijos kompanijas, universitetus, mokslo institutus, medicininę įrangą gaminančias bendroves, investuotojus ir daugybę pramonės įmonių, kurios remia Pensilvanijos gyvybės mokslus.
2003 m. įsteigta LBTA vienija 18 verslo kompanijų („ThermoFisher Scientific Baltics“, „Sicor Biotech“, „Biotechpharma“, „Froceth“, „Amilina“, „Nomads“, „Bioenergy LT“), didžiausius šalies universitetus ir 60 privačių asmenų. LBTA skatina biotechnologijos plėtrą fundamentiniuose ir taikomuosiuose tyrimuose Lietuvos mokslo ir studijų institucijose, pramonės įmonėse.
Vizitą Pensilvanijos valstijoje Lietuvos ambasadai JAV organizuoti padėjo generalinė garbės konsulė Krista Bard. Be to, gruodžio 11 d. į VU GMC atsakomojo vizito buvo atvykęs „Life Sciences Pennsylvania“ viceprezidentas Craigas L. Tuckeris. Su juo aptartos tolesnės bendradarbiavimo kryptys.
Komentarų nėra. Būk pirmas!