Rugsėjo 7 d. Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos ir verslo administravimo fakultete vyko Jeronimo Stroinovskio paskaitų ciklo įžanginis renginys. Šį paskaitų ciklą įsteigė Lietuvos bankas J. Stroinovskiui, 1799–1806 m. VU rektoriui, atminti. J. Stroinovskis buvo politinės ekonomijos, tuomet dar tik pradėjusio formuotis pasaulyje mokslo, pradininkas. Šio paskaitų ciklo įsteigimas įtvirtino praktiką per mokslo metus kviesti į universitetą skaityti paskaitų žymius ekonomistus, dažniausiai iš užsienio. J. Stroinovskio paskaitų ciklas turi du tikslus: pristatyti ir išaiškinti plačiajai auditorijai ekonomikos tyrimų raidą ir šviesti ir įkvėpti studentus studijuoti įvairiausius ekonomikos aspektus.
Per įžanginį renginį Andrei Zlate iš JAV federalinio rezervo valdybos skaitė paskaitą „Makroekonominės perkėlimo, darbo jėgos migracijos, perlaidų ir mokymų pasekmės“. A. Zlate yra JAV federalinio rezervo valdybos Pinigų politikos skyriaus vyriausiasis ekonomistas. Jo moksliniai darbai apima bankininkystę ir finansų institucijas, pinigų ir makroprudencinę politiką, taip pat atviros ekonomikos makroekonomiką. Anksčiau A. Zlate ėjo Bostono federalinio rezervo banko Priežiūros, reguliavimo ir kredito departamento vyresniojo finansų ekonomisto ir Federalinio rezervo valdybos Tarptautinių finansų skyriaus ekonomisto pareigas. Prieš prisijungdamas prie Federalinio rezervo banko, Bostono koledže apgynė ekonomikos mokslų daktaro laipsnį.
Per savo paskaitą A. Zlate aptarė pagrindinius modelius, susijusius su perkėlimu į užsienį, migracijos duomenis ir tvirtai pagrindė modelių vaidmenį analizuojant duomenis ir teikiant įžvalgas apie politikas. Pasitelkdami kruopščiai sukalibruotus modelius, ekonomistai gali parodyti mechanizmą, slypintį už procikliškos darbo migracijos ar produkcijos bendro judėjimo tarp šalių, kurios užsiima veiklos perkėlimu.
Be to, kaip parodė A. Zlate, modeliai gali padėti kiekybiškai įvertinti migracijos politikos padarinius ne tik makroekonominiu lygmeniu, bet ir įgūdžių pasiskirstymo požiūriu. Pavyzdžiui, nors ne tokia griežta migracijos politika atneštų naudos aukštos kvalifikacijos darbuotojams ir nuostolių žemos kvalifikacijos darbuotojams, perkėlimo politika, pvz., progresiniai mokesčiai, galėtų kompensuoti nuostolius ir suteikti grynosios naudos ekonomikai.
Kadangi dideli migracijos srautai ar tarptautinių investicijų nepastovumas išlieka šiandienos realybe, šios temos ir tyrimų įžvalgos yra aktualios ir daugeliui mūsų regiono šalių.
Komentarų nėra. Būk pirmas!