Kaip ir kasmet, VU duris ruošiasi atverti būsimieji pirmakursiai. Apie jiems iškylančius klausimus, jų sprendimo būdus ir būtiniausią informaciją kalbamės su Vilniaus universiteto Studentų atstovybės atstovu ryšiams su visuomene Ervinu Spūdžiu.
VU duris netrukus atvers būsimi pirmakursiai. Ko jiems tikėtis iš pirmųjų dienų universitete?
Pirmoji pažintis su universitetu visuomet būna gana komplikuota, nes į universitetą įstoję pirmakursiai dar nesuvokia, kaip universiteto tvarka skiriasi nuo mokyklos. Vos pradėję studijuoti, pirmakursiai susiduria su didžiuliu informacijos kiekiu, kurį apdoroti per trumpą laikotarpį nėra lengva. Tad pirmakursiams ypač svarbu klausyti savo kuratorių – vyresnių kursų studentų, kuriuos apmokome kokybiškai bei tikslingai konsultuoti pirmakursius jų neperkraunant. Taip pat svarbu, kad gautą informaciją pirmakursiai dar patikrintų, perklaustų vyresniųjų, kadangi kartais susiduriame ir su dezinformacijos pavojais.
Kas padės naujam studentui orientuotis universitete, auditorijose, tvarkaraščiuose, reikalinguose dokumentuose?
Šiam tikslui puikiai tarnauja VU SA kuratorių programa. Jau nuo pat pirmųjų dienų pirmakursius pasitinka mūsų parengti vyresnių kursų studentai, kurie nuolat konsultuoja naujuosius mūsų bendruomenės narius ir padeda sklandžiai įsilieti vykdydami susitikimus, vesdami paskaitas, bendraudami su pirmakursiais nuo pat įstojimo ir teikdami visapusišką pagalbą – nuo informacijos apie kurso programą ar gyvenimo bendrabutyje iki konsultavimo socialinių išmokų, studijų proceso klausimais. Džiaugiamės, kad kuratorių programa nuolat auga, tad neabejodami galime teigti, jog bijoti žengti žingsnį į naują gyvenimo etapą pagrindo nėra, nes įstojęs pirmakursis tikrai neliks vienas.
Ką dar iki studijų pradžios patartumėte padaryti būsimam pirmakursiui?
Pirmiausia, gerai išanalizuoti stojimo į universitetą tvarką. Dažnai būna, kad negavęs kvietimo į valstybės finansuojamą studijų vietą pirmakursis nuleidžia rankas ir pasirašęs sutartį su universitetu nebando stoti kitame priėmimo etape ir taip praleidžia galimybę sutaupyti. Lygiai taip pat svarbu gerai išanalizuoti studijų programą, į kurią norima stoti, paklausti jau studijuojančiųjų apie ją. Reikia gebėti atsirinkti informaciją, kritiškai vertinti skambius programų pavadinimus ir neleisti niekam kitam spręsti apie savo studijas.
Ką, Jūsų manymu, naujam studentui būtina žinoti atvėrus universiteto duris?
Visą reikalingą socialinę ir akademinę informaciją pirmakursiams perteikia kuratoriai. Ypač svarbu įsigilinti į mokėjimų už studijas tvarkas, įsidėmėti visus išgirstus terminus, ne vilniečiams – nepraleisti registracijos į bendrabučius termino. Įstojusiems į valstybės nefinansuojamą vietą svarbu žinoti, kad įmoką už studijas galima ir atidėti, ir skaidyti dalimis – tereikia parašyti prašymus savo fakulteto dekanatui. Taip žymiai sumažėja finansinė našta, kuri užgula studentus pačioje studijų pradžioje. Be to, tik įstojus, reikia užsiregistruoti Lietuvos studento pažymėjimui, kuris leis naudotis visomis galimomis nuolaidomis, bibliotekos paslaugomis. Verta pažymėti, kad kuo greičiau studentas užsiregistruos studento pažymėjimo internetiniame puslapyje, tuo greičiau pažymėjimas bus pagamintas, o kol šio studentai neturės, akademinio kamieninio padalinio administracija išduos pažymas, patvirtinančias studento statusą. Studijų tvarkaraščiai turi būti skelbiami vėliausiai dieną prieš studijų pradžią, o visi kiti pakeitimai gali įsigalioti tik jei apie juos buvo pranešta prieš savaitę.
Koks VU SA vaidmuo studentų gyvenime – ką VU SA veikia ir kada naujokui į jus kreiptis?
VU SA yra terpė, kuri sprendžia visas studentams iškilusias problemas, susijusias su jų studijomis. Atstovaujame studentų interesams tiek universiteto valdymo organuose, tiek visos šalies mastu, aktyviai dalyvaujame nacionalinės švietimo politikos formavimo procesuose, o kreiptis į mus galima pačiais įvairiausiais klausimais – nuo informacijos teikimo apie studijas iki problemų, ginčų sprendimo. Tobuliname studijų procesą, rūpinamės studentų socialine gerove, organizuojame studentams turiningą laisvalaikį, užtikriname, kad studentų balsas universitete būtų girdimas ir jo būtų paisoma.
Kokią „užklasinę“ veiklą organizuoja VU SA? Kaip galima prisijungti prie šios veiklos? O gal galima prisijungti prie pačios VU SA veiklos?
VU SA po savo skėčiu glaudžia itin didelį spektrą įvairiausių programų. Be veiklos pačioje atstovybėje, egzistuoja tokios programos kaip Debatų klubas, „Be etikečių“, „Studentai – studentams“, „Sąžiningai“, Fotografijos ir kino klubas, kuratorių programa, Kendo klubas, Teisės klinika, radijas „StartFM“ ir kitos. Tikime, kad aktyvūs studentai tikrai atras save bent vienoje iš mūsų vykdomų veiklų, o plačiau apie kiekvieną iš jų galima sužinoti VU SA svetainėje. Norint prisijungti prie VU SA veiklos, tereikia užsiregistruoti padalinio, kuriame studijuojate, atstovybėje – esame atvira organizacija, taigi šansą patekti turi kiekvienas studentas.
Nors iki pirmosios sesijos dar toli, ką iš anksto verta žinoti? Kas gali padėti spręsti iškilusius ginčus su dėstytojais?
„Sesijos“ termino Vilniaus universitete nebėra, tad verta pažymėti, jog atsiskaitymų datos priklauso nuo studentų ir dėstytojo sutarimo. Itin svarbu žinoti, kad dar pirmojoje paskaitoje dėstytojai privalo pateikti studijų dalyko aprašą, išaiškinti vertinimo užsiėmimų ir egzaminavimo metu kriterijus. Tam, kad ginčų nekiltų, rekomenduojame palaikyti nuolatinę komunikaciją su dėstytojais ir juos gerbti, tačiau jeigu to padaryti nepavyksta – kreiptis į studentų atstovybę ir išdėstyti iškilusią problemą. Tokiais atvejais esame įsipareigoję teikti visapusišką pagalbą ir spręsti esamus iššūkius kartu su studentais.
Ačiū už pokalbį.
Komentarų nėra. Būk pirmas!