VU Sveikatos ir sporto centro (SSC) siena dažnai būdavo išpaišoma vandalų, paskui uždažoma, tada vėl užpaišoma… „Ieškojom priimtinų sprendimų, konsultavomės, bet dauguma siūlomų ir kitur išbandytų sprendimų arba labai brangūs, arba neefektyvūs. Kai radome galimybę įsitraukti į Vilniaus gatvės meno festivalį, nusprendėme pamėginti: gal vis dėlto pavyks bent kuriam laikui išsaugoti sieną tikrai gražią?“ – vylėsi SSC direktorė doc. dr. Ramunė Žilinskienė. Tačiau jau kitą dieną Gabijos Žilionytės ir Jurgio Tarabildos „Burbulai“ nė iš tolo nepriminė vakarykščio meno kūrinio.
„Tai buvo neišvengiama, tačiau galėjo ne taip greitai „užcrossint“ darbą. Žinoma, kad apmaudu, bet taip yra. […] Mes į tai žiūrim kaip į savotišką žaidimą“, – socialiniame tinkle „Facebook“ komentavo G. Žilionytė.
Doc. dr. R. Žilinskienė griežtesnė: „Buvo labai pikta ir skaudu jau kitą dieną po piešinio užbaigimo sužinoti, kad jis pernakt buvo subjaurotas – „laukiniai“ grafitininkai pasijuto įžeisti, kad kažkas išdrįso „įlipti“ į jų pasižymėtą teritoriją. Įvykį užregistravome policijoje, visgi vilčių rasti vandalus labai mažai.“
SSC direktorė sako, kad to buvo galima tikėtis, prisimenant pernykštį atvejį – meninio grafičio ant „Lietuvos“ kino teatro suniokojimą. Vis tik tikėtasi, kad ant SSC sienos atsiradęs kūrinys bus saugus gerokai ilgiau nei vieną naktį. Tačiau doc. dr. R. Žilinskienė čia įžvelgia ir teigiamą bruožą: „Akivaizdus buvo ir „šalutinis poveikis“, kurio sąmoningai siekėme. Apie tai, kur yra VU Sveikatos ir sporto centras, tikrai sužinojo daug iki tol nežinojusiųjų.“
Direktorė svarsto, kad galbūt ir buvo galima išvengti „Burbulų“ suniokojimo, tačiau tam esą būtų reikėję mesti nemenkas pajėgas ir finansus. „Patirtis rodo, kad neretai ir apie 50 000 litų kainuojanti vaizdo įrašymo aparatūra, ir naktį budintis sargas (paskaičiuokime, kiek reikėtų jo atlyginimui), ir papildomas ryškus apšvietimas ne visada apsaugo nuo vandalų, kurie veikia labai greitai, o papildomas apsaugos priemones priima kaip papildomą iššūkį“, – samprotauja pašnekovė ir priduria, kad kai dieną dirbo menininkai, policija patikrino, ar jie turi leidimus, tačiau naktinių svečių, aišku, nematė niekas.
Iš karto po piešinio suniokojimo SSC su menininkais ir festivalio „Vilnius Street Art“ organizatoriais svarstė, ką daryti toliau. Nuspręsta tęsti netiesioginį dialogą tarp gatvės menininkų ir piešinio autorių: „Laukiame naujo menininkų sprendimo, naujų eskizų. Visada turime atsarginę išeitį – švariai uždažyti sieną, bet pamėginsime rasti alternatyvų, kad jaunųjų menininkų darbas bent kurį laiką būtų išsaugotas.“
Paklausta, kas bus daroma, jeigu ateityje grafičių piešėjai vėl pasikėsins į SSC pastatą, direktorė prasitarė, kad planų yra, tačiau jų viešinti kol kas nenorinti.
„VU naujienos“ jau rašė apie jaunuosius menininkus ir jų kūrinį.
Komentarų: 2
2014-10-01 00:14
JonasLengviau pabėdavot “apie 50 000 litų kainuojanti vaizdo įrašymo aparatūra, ir naktį budintis sargas (paskaičiuokime, kiek reikėtų jo atlyginimui)”, nei kažką padaryt iš tikro (pvz, susiorganizuot pabudėt keletą vakarų, pasikeičiant paeiliui).
Tageriai ne beorėje erdvėje gyvena. Jie gi giriasi savo žygdarbiais internetų forumuose. Jų darbus galima atpažinti pagal “parašą”. Seniau net kažkoks FB puslapis egzistavo, kuriame anie savo “kūrinių” nuotraukas buvo sukėlę.
Gal tiesiog reikia noro, ir ne tokio standartinio požiūrio, kad “padavėm pareiškimą policijai”, ir čia mūsų darbas baigėsi.
2014-10-06 11:37
Audriusne kažin ką padarysite, nes šuo vis tiek kels koją, žymėdamas savo teritoriją