Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Socialinio darbo katedros dėstytoja dr. Lina Šumskaitė nuo balandžio iki birželio stažavosi Ivane Džavachišvilio Tbilisio valstybiniame universitete Gruzijoje.
Stažuotėje mokslininkė skaitė paskaitas socialinio darbo studentams apie lyčių aspektą socialinėje politikoje ir socialiniame darbe Lietuvoje. Lyčių studijų magistro programos studentus dr. L. Šumskaitė supažindino su lyčių aspektu socialinėje politikoje. Lyčių studijų centras Ivane Džavachišvilio Tbilisio valstybiniame universitete įkurtas 2012 m. ir yra kol kas vienintelis Kaukazo regione.
Lyčių studijų magistro programa šiame universitete vykdoma nuo 2005 m. Ji sukurta bendradarbiaujant su Socialinių mokslų centru, Lyčių studijų katedra Rutgerso universitete Naujajame Džersyje, JAV ir Lyčių studijų katedra Centriniame Europos universitete Budapešte, Vengrijoje. Socialinių tyrimų centras universitete įsteigė tarptautinių santykių, politikos mokslų bei sociologijos programas.
Kasmet pagal lyčių studijų magistro programą studijuoja 5–7 studentai. Nors šis skaičius nedidelis, tačiau Lyčių studijų centro vadovė Tamara Sabedašvili džiaugiasi, kad paprastai studentai ateina su darbo patirtimi ir yra aktyvūs. Pati T. Sabedašvili dirba ne tik universitete, bet ir Jungtinių Tautų padalinyje už moterų teises ir lyčių lygybę Gruzijoje.
Kadangi lyčių studijų programa yra tarpdisciplininė, o ją aktyviai kūrė politikos mokslus baigę dėstytojai, svarbi dalis dėstomų kursų susiję su šiais mokslais. Tai politikos analizė, lyties aspektas darbe, lytis ir darbo migracija, lytis ir ekonominė politika. Taip pat skaitomi įvadiniai kursai apie lyčių studijų įkūrimą, moterų teisių istorinį vystymąsi. Lyties ir psichoanalizės kursą galima priskirti prie klasikinių lyčių studijų kursų. Iš humanitarinių mokslų srities (filosofijos, istorijos, literatūros) siūloma feministinė filosofija, feministinė literatūros kritika, moterų mistifikavimas viduramžio mąstytojų veikaluose. Lyčių aspektas analizuojamas kultūros analizės paskaitose. Studentai mokomi kokybinių ir kiekybinių tyrimo metodų, atskiras kursas skiriamas etnografiniams tyrimo metodams. Tyrimų metodų seminaruose lavinami akademinio rašymo, efektyvaus diskutavimo ir darbo komandoje įgūdžiai. Iš viso programa siūlo iki 20 dalykų. Dalis jų privalomi, o kiti pasirenkami.
Skirtingų disciplinų bakalaurantai gali lankyti lyčių studijų kursus ir įgyti lyčių studijų specializaciją. Nors tokie kursai populiarūs universitete, o į kai kuriuos susirenka iki 100 studentų, tačiau, pasak Lyčių studijų centro vadovės T. Sabedašvili, kasmet tik vienas kitas studentas įgyja lyčių studijų specializaciją.
Lyčių studijų absolventai paprastai įsidarbina nacionalinėse, tarptautinėse nevyriausybinėse organizacijose ar valstybiniame sektoriuje kaip tyrėjai, ekspertai ar konsultantai.
Vilniaus universiteto Lyčių studijų centras, įkurtas 1992 m., neturi lyčių studijų bakalauro ir magistro programų. Visą šį laiką buvo dėstomi pasirenkami dalykai, 2003–2005 m. veikė lyčių studijų specializacijos programa socialinio darbo studentams. Lyčių studijų specializaciją įgijo dvi studentės, viena jų – šio straipsnio autorė, kuri vėliau tęsė domėjimąsi lyčių studijomis (daugiausia vyriškumo) sociologijos krypties doktorantūroje. Šiuo metu socialinės politikos studentams dėsto šeimos ir lyčių lygybės politiką.
Vizitas buvo finansuojamas pagal Marie Curie tarptautinių mokslo personalo mainų schemą (7BP). Tarptautinio mobilumo projektą įgyvendina partneriai iš Estijos, Lietuvos, Gruzijos ir Moldovos universitetų. Lietuvoje projektą vykdo VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas. Projekto tikslas – keistis patirtimi, skatinti Gruzijos ir Moldovos pasirengimo stoti į Europos Sąjungą procesus.
Komentarų nėra. Būk pirmas!