Kasmet vis daugėja įvairių galimybių trumpam iškeisti studijas Lietuvoje į užsienio universitetus, tačiau kartais tokiam sprendimui pritrūksta ryžto. Tačiau to nepasakytum apie Agnę Masionytę – neseniai iš Kinijos sugrįžusi Vilniaus universiteto Verslo mokyklos (VU VM) Kūrybinio verslo magistrantūros studentė vis dar prisimena be paliovos pulsuojančią 1,37 milijardus gyventojų turinčios šalies kasdienybę. Šiaurės rytų Kinijoje esančiame Šenjango mieste keturis mėnesius studijavusi mergina pasidalijo savo patirtimi ir pateikė praktinių patarimų, norintiems šioje šalyje pagilinti savo profesines žinias.
Siekė susipažinti su tarptautine rinka
Dar prieš išvykdama į Kiniją, A. Masionytė buvo įsitikinusi, kad norint sparčiai tobulėti ir gilinti savo profesines žinias, vien tik vadovėlio nepakaks. Pasak jos, verslo, marketingo, komunikacijos ar kitų panašių sričių specialistams būtina nuolat plėsti akiratį vos tik pasitaiko tokia proga.
„Kiniją pasirinkau dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, norėjau suprasti, kaip veikia viena didžiausių rinkos žaidėjų. Europinės ir įvairios kitos įmonės nemažai investuoja į gamybą pačioje Kinijoje, todėl atsiranda poreikis suprasti tarptautinę rinką ir jos veikimą skirtingose kultūrose. Tokios patirtys padeda objektyviai mąstyti bei tinkamai vertinti esamą ekonominę ir politinę situaciją, gebėti lanksčiau spręsti problemas“, – teigė A. Masionytė.
Traukė nepažinta kultūra
Išvykti studijuoti į Kiniją ne ką mažiau skatino ir noras pažinti naują kultūrą. Tokių kelionių, pasak pašnekovės, nauda nepamatuojama – pradedant nuo kalbos įgūdžių gerinimo ir baigiant naudingų pažinčių bei kontaktų užmezgimu.
„Daugelis studentų į tolimas ir dar nepažintas šalis išsiruošia būtent dėl šios priežasties. Kinija taip pat yra iš tų šalių, kurioje žmonės gyvena visiškai kitaip nei mes esame įpratę. Tokios patirtys yra ne tik smagios, bet ir labai naudingos – tai puiki proga pagerinti komunikacinius įgūdžius, susipažinti su kitų šalių tradicijomis. Man visuomet buvo smalsu, kaip gyvena kitos tautos, ką valgo, kuo užsiima, kaip mąsto ir apie ką galvoja“, – pasakojo studentė.
Būtina pasiruošti netikėtumams
Agnės teigimu, atvykus į Kiniją, nustebino kinų organizuotumo stoka – dažnai paskaitos čia vyksta kiek chaotiškai. Taip pat skiriasi pačių paskaitų formatas – jos labiau primena pamokas, nes yra suskirstytos po 45 min., po jų seka skambutis ir 10 min. pertraukos.
„Studijavau el. komerciją ir lyderystės valdymą, o kadangi studijos prasidėjo kiek vėliau – ėmiau lankyti ir kinų kalbos paskaitas pradedantiesiems, kuriose gavau neblogus kalbos pagrindus ir užmezgiau naudingų pažinčių. Beje, čia labai pravertė ir rusų kalba, kurios mokiausi mokykloje, nes dauguma studentų buvo iš Rusijos“, – teigia A. Masionytė.
Pasak jos, studijuojant Kinijoje, reikėtų įvertinti kinų lėtumą tvarkant įvairius formalumus bei tai, kad mokant kinų kalbą, juos galima susitvarkyti gerokai greičiau.
„Čia labai pravertė programėlė, verčianti iš kinų kalbos. Taip pat labai padeda užmegztos pažintys – geranoriškų žmonių universitete tikrai netrūko. Apskritai, reikia išlikti ramiu ir mandagiu – tuomet visos durys Kinijoje atsidaro daug lengviau“, – pataria studentė.
Patirtys kelionės metu išmoko daugiau nei knygos
Agnė yra įsitikinusi, kad kelionės į Kiniją metu įgijo tiek daug gyvenimiškos patirties, kiek negalėtų rasti nei vienoje knygoje. Pasak merginos, Kinija yra labai spalvinga šalis, kurioje galima atrasti visai kitokių verslo galimybių ir idėjų.
„Nuolatiniai iššūkiai, kurių kelionių metu tikrai netrūksta – štai kas skatina nuolat mokytis ir praverčia ateityje. Suprantant, kad viskas, prie ko esate pripratę, Kinijoje bus, ko gero, atvirkščiai, galima mėgautis įdomiomis patirtimis su tokiais pat jaunais ir veržliais žmonėmis iš įvairiausių pasaulio kampelių – nuo Venesuelos iki Afganistano“, – sako VU VM studentė.
Pasak Agnės, po šios kelionės ji gali drąsiai teigti, kad, atsiradus progai, žinos, kaip bendrauti su kinais, rusais ar afrikiečiais. Mainų programos metu sutikti žmonės iš skirtingų šalių padėjo pažinti įvairias kultūras, užmegzti naudingų pažinčių. Mergina įsitikinusi, kad įgytos patirtys bus naudingos ne tik gyvenime, bet ir versle.
Keletas Agnės patarimų vykstantiems studijuoti į Kiniją:
- SIM kortelę pirkti iš ryšio operatoriaus „China Mobile“, už patrauklią kainą galima įsigyti planą su neribotu internetu.
- Programėlė „Pleco“ padės suprasti kiniškus hieroglifus.
- Iš anksto atsisiųskite „WeChat“ programėlę, kuri šioje šalyje visiška „Facebook“ analogija.
- Nepasimesti mieste padės „BaiduMap“.
- Atsidarykite sąskaitą banke „China Construction Bank“, tada galėsite kortelę prijungti prie „WeChat“ programėlės ir sąskaitas apmokėti telefonu.
- Patogi ir paprasta miesto dviračių sistema su programėle „Mobike“ – sumokėję užstatą, kurį vėliau atgausite, galėsite dviračiais naudotis už labai nedidelę kainą.
- „Gmail“ Kinijoje neveikia, tad norint be trukdžių naudotis paštu, naudinga susikurti „Yahoo“ el. paštą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!