Kitąmet Vilniaus universiteto studijų programų sąrašas gali pasipildyti naujomis programomis. Šias programas jau patvirtino VU Senatas, tačiau jos dar turi būti aptartos Švietimo ir mokslo ministerijoje. Priėmimas į jas vyks tik tuo atveju, jei jos sėkmingai pereis visus tvirtinimo etapus – gaus teigiamą Studijų kokybės vertinimo centro įvertinimą ir bus tinkamu būdu Švietimo ir mokslo ministerijoje įrašytos į registrą. Kaip pažymi studijų direktorius prof. Gintaras Dikčius, kol kas šios programos bus įtrauktos į priėmimo taisykles „su žvaigždute“.
Daugiausia naujų studijų programų – magistrams
Pasak G. Dikčiaus, naujų programų, į kurias Vilniaus universitetas kitąmet ketina kviesti pirmuosius studentus, sąraše yra daugiausia antrosios pakopos programų. Papildomomis pasirinkimo galimybėmis galės džiaugtis humanitarinių, socialinių bei fizinių mokslų atstovai. Numanoma, kad kitąmet, be daugumos jau esamų programų, studentai, siekiantys magistro diplomo, galės rinktis ir anglistiką, intermedialias literatūros studijas, literatūros antropologiją ir kultūrą, turizmo vadybą, psichologiją, ekonometriką, finansų ir draudimo matematiką arba darniosios regioninės sveikatos sistemas.
Pabrėžiama, kad dauguma naujų studijų programų yra arba jau esamų magistrinių programų modifikacija, arba programos, užimančios kitų – uždaromų – vietą. „Pernelyg nedidinome antros pakopos studijų programų skaičiaus“, – teigia G. Dikčius.
Iš pateiktų naujovių studijų direktorius yra linkęs išskirti darniųjų regioninės sveikatos sistemų programą. „Tai yra europinis jungtinės programos projektas, kurį koordinuoja VU”, – pabrėžia G. Dikčius. Pasak jo, jungtinių europinių programų projektuose dalyvauja tik du Lietuvos universitetai – Vilniaus universitetas visuomenės sveikatos srityje ir Klaipėdos universitetas jūreivystės srityje, tačiau šiais metais VU buvo suteikta garbė tapti programos koordinatoriumi. „Darniosios regioninės sveikatos sistemos – tai įdomus projektas, kuris vienija keturis universitetus. Jame, be Vilniaus universiteto, dalyvaus Ispanijos Deusto universitetas, Vengrijos Budapešto Corvinus universitetas ir Italijos Verenos universitetas“, – pažymėjo G. Dikčius.
Studijų direktorius taip pat paminėjo, kad turizmo vadybos programa vyks anglų kalba, o tai leidžia tikėtis, kad ja gali susidomėti ne tik Lietuvos universitetus baigę studentai, bet ir užsieniečiai.
Bakalauro pakopos programos – atsakas į iššūkius
Kitąmet bus skelbiamas priėmimas ir į naujas bakalauro pakopos programas. Pasak G. Dikčiaus, šios programos yra savotiškas atsakas į iššūkius, su kuriais susiduria ne tik Vilniaus universitetas, bet ir Lietuvos mokslas.
Tarp naujų 2008 metų studijų programų yra bakalaurinė branduolinės energetikos fizikos programa. G. Dikčiaus teigimu, tokios programos poreikis atsirado po to, kai Lietuva nusprendė statyti naująją branduolinę jėgainę. „Ši programa kuriama turint galvoje, kad reikia paruošti gerus specialistus, kuriems būtų suteikti fizinių, matematinių bei informacinių mokslų pagrindai. Šią programą baigę absolventai galėtų stoti į kokią nors jungtinę magistrinę programą, kurią VU galėtų vykdyti su tuo universitetu, kuris ruošia specialistus atitinkamiems reaktoriams“, – aiškina G. Dikčius. Studijų direktoriaus manymu, tokius specialistus reikėtų paruošti jau iki 2012-2013 metų, kai nauja elektrinė įgaus tam tikrus metmenis. Pasak jo, ta programa nebebus tik „šios jėgainės programa“ – ją baigę žmonės gebės profesionaliai atlikti inspekcijos ir monitoringo veiksmus, bus geri branduolinės saugos specialistai.
Dar viena bakalauro programa, dėl kurios, tiesa, dar nėra sutarta universiteto lygmeniu – 3,5 metų (tokią trukmę leidžia Aukštojo mokslo įstatymas) informacinių technologijų programa. Ją pasiūlė Matematikos ir informatikos fakultetas. „Ši programa rengtų programavimo profesionalus, kurie atitiktų ir rinkos poreikius“, – sako G. Dikčius. Studijų direktorius neslėpė, kad viena iš naujos programos atsiradimo priežasčių yra tam tikri keblumai, kurie iškilo per priėmimą šiais metais. „Nenoriu pasakyti, kad nepririnkom žmonių, bet buvo priimta dalis su mažais pažymiais“, – aiškina G. Dikčius.
Tarp numatomų bakalauro studijų programų yra ir tarptautinio turizmo vadybos ir kalbų programa. Ją ruošiasi vykdyti Tarptautinio verslo mokykla ir Užsienio kalbų institutas. Ji taip pat atitinka naujus poreikius, kuriuos diktuoja rinka.
Viskas prasideda nuo idėjos
Kiekvienos studijų programos kelias į įgyvendinimą yra sudėtingas. Kaip pažymi G. Dikčius, viskas prasideda nuo idėjos, kurią subrandina iniciatyvinė grupė. Programų metmenys parengiami fakultetuose. Kiekviena programa turi atitikti tam tikrus reikalavimus, tarp kurių -dėstytojų pasirengimas, disponavimas atitinkama moksline baze, fakultetų ar jų junginių pajėgumas tą programą vykdyti.
Kaip pabrėžia G. Dikčius, programos būtinybę pirmiausia reikia įrodyti fakulteto tarybai ir tik paskui parengta medžiaga perduodama Vilniaus universiteto Akademinei komisijai, kuri paskiria programos recenzentus. Pritarus recenzentams, naujoji studijų programa teikiama Senato komisijai ir tik patvirtinta joje, dalyvaujant Studijų direkcijai, yra teikiama Studijų kokybės vertinimo centrui įvertinti. Pasak G. Dikčiaus, galima tikėtis, kad sprendimas apie studijų programos įgyvendinimą ar neįgyvendinimą bus priimtas maždaug po pusės metų.
Komentarų nėra. Būk pirmas!