Projektas „Klasika visiems“, kasmet suburiantis kelis šimtus rimtosios muzikos gerbėjų, šiemet klausytojus kviečia į išskirtinį muzikinį įvykį – išgirsti garsaus britų kompozitoriaus Karlo Jenkinso chorinę siuitą „Ginkluotas žmogus. Mišios už taiką“ („The Armed Man: A Mass for Peace“). Šis įspūdingas šiuolaikinės muzikos kūrinys, perteikiantis žmonijos taikos siekį, skambės Vilniaus universiteto (VU) Šv. Jonų bažnyčioje lapkričio 23 d., šeštadienį, 19 val.
Tradiciniame renginyje taip pat kviečiama pasiklausyti ir šiuolaikinio lietuvių kompozitoriaus Donato Zakaro mąslaus ir didingo choralo „Da pacem, Domine“. Koncerte jis suskambės dar įspūdingiau, nes bus atliekamas su šiam projektui specialiai sukurta aranžuote pučiamųjų orkestrui, kuri išryškins dar daugiau kūrinio atspalvių. Koncerto pradžioje VU pučiamųjų orkestras „Oktava“ atliks amerikiečių kompozitoriaus Michaelo Sweeney pjesę „Earthdance“.
Pasak „Klasikos visiems“ sumanytojos ir iniciatorės Rasos Gelgotienės, kas keleri metai dalyviams pasiūloma atlikti šiuolaikinį kūrinį.
„Šiemet skambėsiančios kompozicijos itin gerai atliepia laiko dvasią, jose atskleidžiamas karo žiaurumas ir destruktyvumas, išreiškiamas taikos siekis. Neišvengiamai galvojame apie mūsų kaimynystėje kovojančią Ukrainą ir linkime jai pergalės“, – sako VU chorų vadovė.
„Klasikos visiems“ dalyviai atliks 2002 m. išleistą Karlo Jenkinso chorinę suitą kartu su pučiamųjų orkestru, taip šiam įspūdingam opusui suteikdami ypatingų spalvų. Siuitą kompozitorius sukūrė siekdamas supaprastinti ir pritaikyti originalų 1999 m. kūrinį platesniam atlikėjų būriui, ypač mėgėjų chorams ir koncertiniams ansambliams, neprarandant kūrinio emocinio poveikio ir muzikinio įtaigumo. Šioje versijoje skamba pagrindinės originalių mišių dalys ir pagal garsaus britų rašytojo R. Kiplingo eilėraštį sukurta dalis „Hymn before action“. Siuitą sudarančios dalys geriausiai atspindi pagrindinę K. Jenkinso žinutę apie karo destruktyvumą ir taikos būtinybę.
Pirmą kartą projekte dalyvaujantis VU pučiamųjų orkestras „Oktava“ gyvuoja jau 70 metų. Kolektyvui vadovauja dirigentas Albinas Kučinskas. Per visą šį laiką, besikeičiant kartoms, „Oktava“ sugebėjo išlikti ir aukščiausiomis natomis suskambėti daugelyje koncertų, festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje. Orkestro narius vienija meilė įvairiai muzikai ir emocionaliam jos atlikimui. Kolektyvo repertuare – klasikos, džiazo, soulo, fanko, roko, popmuzikos ir žygiuoti skirti kūriniai.
„Klasikos visiems“ rengėjų pagrindą sudaro VU chorai – „Virgo“, „Gaudeamus“ ir „Pro musica“. Visi trys kolektyvai dalyvauja šalies ir tarptautiniuose konkursuose ir festivaliuose, aktyviai koncertuoja Lietuvoje ir užsienyje reprezentuodami valstybę ir savo Alma Mater, yra nuolatiniai Baltijos šalių studentų festivalių ir dainų švenčių dalyviai.
VU Kultūros centro organizuojamas ir Valstybinio studijų fondo remiamas projektas „Klasika visiems“ unikalus tuo, kad kasmet daugybė užsiregistravusių klasikinės muzikos entuziastų, parepetavę vos vieną dieną, vakariniame koncerte atlieka kurį nors žinomą klasikos šedevrą. Žinoma, dalyviai kelis mėnesius namie ruošiasi individualiai, iš rengėjų gavę natas patys mokosi partijas.
„Klasika visiems“ – tai muzikos edukacijos projektas, siekiantis atverti klasikinės muzikos pasaulį plačiajai visuomenei. Dalyvauti jame kviečiami ne tik profesionalūs muzikantai, bet ir visi, norintys tapti šios ypatingos kūrybinės patirties dalimi. Organizatoriai pabrėžia, kad šis projektas yra atviras visiems, pažįstantiems muzikos raštą, turintiems dainavimo patirties ir, svarbiausia, norintiems gyvai pažinti klasiką bei muzikuoti kartu.
Nuo 2012 m. rengiamas projektas tapo neatskiriama šalies muzikinės panoramos dalimi. „Klasikos visiems“ dalyvių jungtinio choro atliekami jau skambėjo tokie klasikos šedevrai kaip W. A. Mozarto „Requiem“, C. Orffo „Carmina Burana“, G. Fauré „Requiem“, C. Saint-Saënso „Kalėdinė oratorija“ ir „Requiem“, A. Vivaldi „Magnificat“, F. Schuberto Mišios G-dur.
Komentarų nėra. Būk pirmas!