Rugsėjo 26 d. Vilniaus universiteto (VU) Teisės fakulteto (TF) Viešosios teisės katedra organizavo nacionalinę konferenciją „Konstitucionalizmas ir supranacionalizmas“. Joje aptarta nacionalinės ir ES teisės sistemų raidos tendencijos, aktualijos, prieštaravimai, problemos, iššūkiai, kurie kyla sąveikaujant nacionalinei, supranacionalinei ir tarptautinei teisei.
Pranešimus skaitė Lietuvos Respublikos Konstitucinio teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjai, teisės profesoriai iš VU.
Konferencijai pirmininkavo ir ją moderavo prof. dr. Egidijus Kūris, VU TF Viešosios teisės katedros vedėjas, kadenciją baigęs Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininkas. Kreipdamasis į susirinkusiuosius, jis pabrėžė, kad „kai susiduria skirtingi požiūriai, išryškėja pačios didžiausios problemos“.
„Dažniausiai žmonės, diskutuodami kokia nors tema, ir esantys toje pačioje koordinačių sistemoje, tam tikras problemas pražiūri arba nepastebi, nes jie vienas su kitu iš esmės sutinka. Tikiuosi, kad šioje konferencijoje atsiskleis skirtingi, konkuruojantys požiūriai į nacionalinės ir vadinamosios viršvalstybinės teisės santykį“, – kalbėjo prof. E. Kūris.
„Man ypač malonu, kad šios diskusijos vyksta tokiu Lietuvai svarbiu istoriniu momentu, kai Lietuva pirmą kartą pirmininkauja Europos Sąjungos (ES) Tarybai“,– pasidžiaugė Lietuvos Respublikos Teisingumo ministras Juozas Bernatonis. Jam antrino ir VU TF dekanas prof. Tomas Davulis. Anot ministro, buvimas šioje Europos tautų šeimoje Lietuvai davė ir vis dar duoda ne vien tik pinigais matuojamą naudą. „Tam, kad būtume šioje šeimoje, įsipareigojome daugelyje sričių laikytis vienodų teisinių principų ir nuostatų, suderinti savo teisę su ES teise“, – konstatavo J. Bernatonis. Pasak prof. T. Davulio, nacionalinės teisės santykis su ES teise gvildenamas kone kiekvienoje disertacijoje. Metodiniai darbai, studijos taipogi be to neapsieina. „Kad ir kokiai šakai atstovautume, joje matome ne tik Lietuvos Respublikos Konstituciją, kuria remiasi mūsų teisės šaka, bet ir ES teisę, be kurios neįmanomas teisinės šakos supratimas“,– akcentavo TF dekanas. Jis pabrėžė, kad ši konferencija simbolizuoja tam tikrą virsmą. Prof. T. Davulio žodžiais, jeigu prof. E. Kūris šalia žodžio konstitucija leidžia pavartoti žodį supranacionalizmas, tai jau daug reiškia.
„Nekvestionuojant ES kaip savito darinio požymiais išsiskiriančios iš kitų tarptautinių organizacijų, kyla klausimas: ar išties ES yra pasiekusi supranacionalinę dimensiją visa apimtimi?“– svarstė Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas ir iškart reziumavo, kad, Lietuvai esant ES nare, išryškėja teisinių santykių dvilypumas. TF dekanas prof. T. Davulis prisiminė, kad prieš keletą metų žodžiai ES teisė ir konstitucija visą laiką sulaukdavo griežto konstitucionalistų požiūrio į ES teisinę sistemą. Pavydžiu jis paminėjo teisėjo Egidijaus Jarašiūno pasisakymus apie tai, kad negali būti net ir svarstoma ar abejojama tam tikru konstitucinių nuostatų lankstumu, kurio galbūt reikalaujama iš ES teisės. Paradoksalu, bet dabar šis teisėjas dirba ES Teisingumo teisme.
„Tačiau kad ir kokiai tarptautinei organizacijai priklausytume, kad ir kokį aukštą Europos integracijos lygį pasiektume, manau, tik nacionalinis konstitucionalizmas, paremtas Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintomis vertybėmis, leis mums išlaikyti nacionalinį savitumą ir tapatumą“,– nepamiršti savųjų vertybių ragino J. Sabatauskas.
Sveikinimo žodį taręs strateginių reikalų prorektorius doc. dr. Juozas Galginaitis, nepamiršdamas rudens ir jo teikiamų gėrybių, linkėjo: „Grybaudami žinome, kad nereikia apsigauti: tai, kas gamtos gražiai išauginta, pavyzdžiui, grybas su sijonėliu, žmogaus organizmui dažniausiai būna nuodinga. Taip pat ir mes klausydami mokslinių pranešimų, diskutuodami su kolegomis turėtume sugebėti atsirinkti. Nebūtinai tai, kas gražiai pateikiama, verta dėti į savo krepšelį.“
Komentarų nėra. Būk pirmas!