Vasario 5 d. Vilniaus universiteto (VU) Teisės fakultetas organizuoja tarptautinę konferenciją, kurioje Lietuvos, Ukrainos mokslininkai ir NATO atstovai diskutuos apie aljanso vaidmenį besikeičiančioje pasaulio geopolitinėje erdvėje.
2024-ieji žymi Lietuvos narystės NATO (Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje) dvidešimties metų sukaktį: 2004 m. kovo 29 d. Lietuva tapo NATO nare. Per šį laikotarpį kito grėsmių tarptautinei taikai ir saugumui pobūdis ir mastas, organizacija vystėsi ir transformavosi, keitėsi Lietuva. Nuolat kintančioje pasaulio geopolitinėje erdvėje laukia dar daug NATO stiprybės išbandymų. Tarptautinė konferencija skirta diskutuoti apie NATO vaidmenį ir atsaką į šiuos išbandymus.
„NATO nėra saugumo duotybė, tai yra įsipareigojimas dėl saugumo, visų – aljanso ir kiekvienos jo narės – atsakomybė, kuri dabar taip pat reiškia atsakomybę padėti Ukrainai, atskirai ir kartu, tiek, kiek reikės“, – teigia VU Teisės fakulteto docentė dr. Indrė Isokaitė-Valužė. Pasak jos, NATO ne kartą žengė tarptautinės teisės pokyčių priekyje. Organizacija tam tikra prasme diktavo naujoves, pavyzdžiui, atsako į didelio masto teroristines atakas, tarptautinės bendrijos atsakomybės veikti siekiant užkirsti kelią genocidui ir kitiems tarptautiniams nusikaltimams ar juos stabdyti bei siekti atsakomybės už juos situacijose. Sudėtingo tarptautinio geopolitinio konteksto ir tarptautinės teisės raidos labirintuose reikėjo drąsos. „Ne mažiau jos reikės ir artimiausiais metais, kai tarptautinės taikos ir saugumo mechanizmas liko paralyžiuotas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rankose pasaulyje stiprėjant įtampoms ir nestabilumui. Už bendrų Šiaurės Atlanto sutarties 5-ojo straipsnio garantijų lūkesčių – daug skirtingų galimybių prisidėti prie bendro tikslo. Reikės vienybės, tarpusavio pasitikėjimo ir parengties gebant transformuotis, laiku ir tinkamai atsakyti į grėsmes, dar geriau – užkirsti joms kelią.“
Konferencijos dalyvius pasveikins Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas ir VU Teisės fakulteto dekanas doc. Haroldas Šinkūnas. Pirmojoje renginio dalyje įžvalgomis apie NATO ir jos ateitį dalinsis NATO Sąjungininkų pajėgų transformacijos vadavietės atstovas dr. Kęstutis Paulauskas, LR krašto apsaugos ministerijos gynybos politikos direktorius dr. Vaidotas Urbelis pristatys NATO iššūkius ir prioritetus artėjant Vašingtono viršūnių susitikimui 2024 m., VU Teisės fakulteto docentė I. Isokaitė-Valužė nagrinės NATO bendradarbiavimą su Jungtinėmis Tautomis ir išmoktas pamokas, o visuotinės ir kolektyvinės gynybos sinergiją Lietuvos dviejų dešimtmečių NATO istorijoje apžvelgs VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deividas Šlekys.
Antrojoje konferencijos dalyje bus nagrinėjami NATO plėtros ir bendradarbiavimo su Europos Sąjunga, atsako į hibridines grėsmes, energetinio saugumo užtikrinimo, karių socialinės integracijos kariuomenėje klausimai. Pranešimus pristatys VU Teisės fakulteto, Lietuvos socialinių mokslų centro Teisės instituto ir Sociologijos instituto, užsienio universitetų – Nacionalinio universiteto Kijevo Mohylos akademijos Teisės fakulteto, Lvivo nacionalinio Ivano Franko universiteto Tarptautinių santykių fakulteto ir Ščecino universiteto Teisės ir administravimo fakulteto – mokslininkai.
Tarptautinė konferencija vyks VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre, Saulėtekio al. 5 (lietuvių ir anglų kalbomis). Reikalinga registracija.
Komentarų nėra. Būk pirmas!