Naujausioje įvairių pasaulio valstybių verslumo tyrimų duomenų suvestinėje, kurioje Lietuvai atstovauja Vilniaus universiteto (VU) Verslo mokykla, ekosistemą šalyje tirianti kartu su „Versli Lietuva“, įvertinti Lietuvos verslumo rodikliai – itin palankūs. Lietuva pagal gyventojų gaunamų pajamų priskirtą grupę savo kategorijoje lyderiauja daugelyje verslumo sričių ir yra vertinama kaip prioritetą verslumui ir jo plėtrai teikianti bei moteris versle palaikanti šalis.
„Mums labai svarbu dalyvauti GEM tyrime dėl dviejų priežasčių: pirma, svarbu matyti globalų antreprenerystės kontekstą ir savo šalies poziciją globaliame kontekste; antra, tai puikus tyrimas – instrumentas, kurio duomenis galėsime naudoti verslo studijose ir projektuose analizuodami įvairiais pjūviais. Ir kartu smagiausias faktas, kad tą tyrimą kartu su verslo partneriais vykdo VU Verslo mokyklos tyrėjai“, – sako VU Verslo mokyklos vadovė Birutė Miškinienė.
Globalios verslumo stebėsenos konsorciumo (GEM) vykdoma valstybių verslumo ekosistemos stebėsena – svarbus tyrimas investuotojams ir valstybių politikos formuotojams, nes dalyvaujančios valstybės yra lyginamos tarpusavyje. Globalaus verslumo ir plėtros indeksas – GEDI (angl. Global Entrepreneurship and Development Index) sudaro galimybes palyginti valstybes, išryškinant jų silpnas ir potencialias verslo sektoriaus bei verslumo tobulinimo sritis, o rezultatus galima panaudoti formuojant įrodymais grįstą ekonomikos politiką. Verslumo situacija Lietuvoje 2021–2022 m. GEM tyrimo buvo apžvelgta remiantis ekspertinėmis įžvalgomis, tačiau 2022 m. planuojama ir gyventojų apklausa, kuri atskleis platesnes verslumo ekosistemos plėtros galimybes.
Tyrimo metu visos šalys pagal BVP, tenkantį vienam gyventojui, buvo suskirstytos į tris gyventojų pajamų grupes. Lietuva pagal šį kriterijų pateko į B grupę (šalys, kuriose gyvenantiems žmonėms per metus vidutiniškai tenka po 20 000–40 000 JAV dolerių). Šioje grupėje pagal didžiąją dalį įvairių verslumo rodiklių Lietuva gerokai lenkia kitas 18 šalių, tokias kaip Ispanija, Lenkija, Graikija, Slovėnija. Lietuva tarp B grupės šalių užėmė 1-ąją vietą pagal įvairių verslumo rodiklių įvertinimų visumą, daugelyje sričių yra lyderė: mokslinių tyrimų ir plėtros perdavimo ir pritaikymo, verslumo ugdymo mokyklose, naujų verslų „įėjimo į rinką“ ir kt.
Ekspertai tvirtai sutarė, kad kai kurių šalių vyriausybių krizinėse situacijose pasitelktos priemonės ir greita reakcija padėjo išvengti naujų verslų nuosmukių: geriausi rezultatai šioje srityje fiksuoti Saudo Arabijoje (į A grupę patenkančioje valstybėje) ir Lietuvoje (B grupės valstybėje). Palankiai įvertintos ir verslumo sąlygos Lietuvoje: net pagal 12 įvairių verslumo kriterijų Lietuva įvertinta kaip prioritetą verslumui ir jo plėtrai skirianti valstybė. GEM tyrimų metu sudarytame verslumo indekse Lietuva patenka į sąrašo penketuką kartu su tokiomis šalimis kaip JAE (Jungtiniai Arabų Emyratai), Nyderlandai, Suomija, Saudo Arabija. Verta paminėti, kad Lietuva – vienintelė GEM tyrimo B grupės valstybė, likusios valstybės priskiriamos aukštas pajamas gaunančių gyventojų valstybių sąrašui.
GEM tyrimų duomenimis, Lietuva palankiai vertinama kaip šalis, kuri skatina verslą pradedančias moteris – tarp lyderių šioje srityje savo pajamų grupėse taip pat yra JAE, Indija. Lietuva iš kitų valstybių smarkiai išsiskiria ir savo verslo aplinkos kultūra: aplinkosauga mūsų šalyje yra laikoma didesniu prioritetu nei verslo įmonių pelningumas ar šio sektoriaus augimas, jeigu tai turi neigiamą poveikį aplinkosaugai.
GEM tyrimas taip pat atkleidė, kad Lietuva susiduria su iššūkiais vartotojų elgsenos srityje, ypač kainų ir paklausos kontekste, o tai ateityje gali lėtinti naujų verslo įmonių atėjimą į rinką. Šiai problemai greitų sprendimų rasti sunku dėl mažo Lietuvos rinkos dydžio, tačiau jei Lietuva sugebės išlaikyti aukštą verslumą pagal kitus rodiklius, ypač mokslo ir inovacijų srityje, ir didins verslumo kompetencijų ugdymą, naujų verslų atsiradimo rodiklis šalyje gali ir toliau augti.
Ateinančių metų šalies gyventojų tyrimas plačiau atskleis Lietuvos antreprenerystės ekosistemos ypatumus, tačiau jau dabar, remiantis šių metų GEM tyrimo ekspertiniais vertinimais, Lietuva – viena iš pasaulio verslumo srities lyderių tarp šalių, kuriose gyventojai gauna vidutinio dydžio pajamas. Tai į ateitį orientuota valstybė, kuri investuoja ir į gyventojų finansinio raštingumo, verslumo ugdymą bei skatinimą, taip pat skaitmenizacijos plėtrą, padedančią šalies verslui išlikti konkurencingam ir globalioje rinkoje.
Išsamiau su 2021–2022 m. tarptautinio GEM tyrimo duomenimis ir ataskaitomis galite susipažinti čia.
Komentarų: 1
2022-08-21 12:48
VaivaMan atrodo, jog ir realiame versle vis daugiau vadovų supranta, jog verslo organizavimas nėra savaime vykstantis procesas, o sisteminis darbas, reikalaujantis žinių