Vilniaus universiteto Medicinos fakultete (VU MF) slaugos studijas šiais mokslo metais pradėjęs iš Tadžikistano kilęs Khusravi Muhammadzoda laukia šv. Kalėdų – prasideda jo pirmoji sesija. Visus egzaminus studentas laikys lietuvių kalba, kurios savarankiškai mokytis ėmė dar visai neseniai. Jis įsitikinęs, kad tobulos kalbos žinios nebūtinos sėkmingoms studijoms pradėti.
Į Lietuvą K. Muhammadzoda su šeima iš Bochtaro miesto, nedaug nutolusio nuo Tadžikistano sostinės Dušanbės, persikėlė 2018 m. Mokyklą 2016 m. baigęs vaikinas įstojo į medicinos studijas Dušanbės medicinos universitete ir sėkmingai mokėsi ten kelerius metus, tačiau turėjo didelį norą realizuoti save Lietuvoje.
„Nuo vaikystės žinojau, kad savo gyvenimą noriu susieti su medicina. O jei nori tapti savo profesijos „karaliumi“ (tai mano vardo reikšmė išvertus iš persų kalbos), visų pirma turi daug dirbti. Siekti savo tikslų man padeda ir mano dėdė – gimtinėje žinomas ir mylimas vaikų chirurgas ir radiologas, kuris įskiepijo man pačius svarbiausius gero mediko bruožus: atkaklumą, dėmesingumą ir atsakomybę“, – pasakoja studentas.
K. Muhammadzoda įsitikinęs, kad sėkmingoms studijoms įtakos turi ir aplinka, todėl Lietuva ir pasirinktas universitetas studentui reiškia itin daug. Negąsdina net sudėtinga lietuvių kalba. „Jaučiau, kad Vilnius – svajonių išsipildymo miestas. Ir ne tik dėl to, kad jame yra garsus Vilniaus universitetas, apie kurį buvau daug girdėjęs dar savo tėvynėje. Lietuvos sostinė yra multikultūrinis, daugianacionalinis, įvairių draugiškai gyvenančių tautų tradicijas gerbiantis Europos centras. Čia ir įvyko didžiausias mano gyvenimo stebuklas – aš tapau išsvajotos, taip pat daug kultūrų jungiančios, žymiausios ALMA MATER studentu, besimokančiu seniausia ir sudėtingiausia pasaulyje lietuvių kalba“, – pasakoja vaikinas.
Mokytis lietuvių kalbos K. Muhammadzoda ėmėsi dar prieš prasidedant studijoms VU MF. Be gimtosios persų, jis dar moka rusų, anglų, turkų ir vokiečių kalbas. Vis dėlto lietuvių kalba studentui atrodo gražiausia, nors ir sunkiausia: „Jos gramatika – itin turtinga, todėl ir sunki, bet mano pastangos pasiteisino: nuo šio rudens aš esu visiškai naujos, tik antrus metus gyvuojančios pažangios VU MF slaugos studijų programos, vykdomos tik lietuvių kalba, studentas“, – didžiuojasi pirmakursis.
Nors dėl pandemijos vykstantis nuotolinis mokymasis ir karantinas kol kas neleidžia bendrauti „gyvai“, vaikinas nuolat jaučia paramą iš savo bendrakursių, dėstytojų, akademinio personalo bei šeimos. Jo nuomone, mokslo kokybė ir specifika Lietuvoje iš esmės skiriasi nuo aukštojo mokslo jo gimtajame krašte ir tai – svarbiausias veiksnys.
„VU mokslas orientuotas į studentą, dėstymo metodai yra šiuolaikiški, pedagogai – aukščiausio lygio specialistai, o studentai labai motyvuoti. Labai laukiu anatomijos, histologijos, fiziologijos ir kitų įdomių dalykų, „gyvų“ užsiėmimų, taip pat slaugos praktikos ir tiesioginio bendravimo su pacientais geriausiose šalies gydymo įstaigose, kuriose universitetas turi savo mokymo bazes. Esu įsimylėjęs savo būsimą profesiją. Manau, esu atidus, empatiškas ir pozityvus ir tai padės man būsimajame darbe“, – teigia pirmakursis.
Šiemet visų planus pakoregavusi COVID-19 pandemija paskatino vaikiną daugiau laiko skirti savo sveikatai ir žinių praturtinimui. „Aš pradėjau kur kas daugiau rūpintis savimi ir savo artimaisiais, rodyti sveiko ir saugaus gyvenimo pavyzdį, padėti kitiems. Kadangi esu užaugęs kalnuose, itin vertinu gamtos grožį Lietuvoje. Laisvu nuo studijų metu domiuosi žmogaus psichologija, žiūriu moksliniais tyrimais pagrįstus filmus, skaitau knygas, savarankiškai mokausi apie finansinį raštingumą. Didžiausia mano svajonė yra kuo greičiau vėl sugrįžti prie įprastinio gyvenimo ir savo mėgstamiausių sporto užsiėmimų. O dar… paragauti cepelinų“, – sako K. Muhammadzoda.
Savo mokslus ir darbą ateityje su Lietuva siejantis VU MF pirmakursis tikisi, kad šiuo sudėtingu metu palaikysime vieni kitus ir įveiksime pandemiją. „Nuo kiekvieno mūsų atsakingo elgesio, pasiaukojamo darbo ir rūpinimosi vienų kitais priklauso visų sveikata ir gyvybė. Esu optimistas ir tikiu – viskas pavyks, jei stengsimės drauge. O artėjančių gražiausių metų švenčių proga linkiu visiems sveikatos ir ambicingų svajonių“, – lietuviškai taria būsimasis slaugytojas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!