Lietuvos kosmoso technologijų pradedančioji įmonė „NanoAvionics“ baigia kurti antrąjį palydovą ir tikisi gauti 2,5 mln. eurų investiciją iš ES mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programos „Horizontas 2020“. Antrąjį palydovą „LituanicaSAT-1“ komanda tikisi paleisti 2016 m. pabaigoje. Įgyvendinus planus lietuviai būtų pirmieji pasaulyje, savo kuriamą sistemą panaudoję nanopalydovuose.
Pripažinta kaip viena inovatyviausių Europos pradedančiųjų įmonių, „NanoAvionics“ šiame etape už 50 tūkst. eurų pirminę finansinę paramą iš Europos Komisijos (EK) rengia detalų produkto verslo planą. Tai garantuotų 50 kartų didesnį finansavimą jam įgyvendinti ir įdiegti kuriamą produktą rinkoje.
„ES mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programa „Horizontas 2020“ skirta finansuoti inovatyviausių idėjų įgyvendinimą. Iš 48 paraiškų, pateiktų kosmoso pramonei skirtiems produktams plėtoti per pirmąjį šių metų ketvirtį, patekome tarp 4 projektų, kurie gavo lėšų tolesniam įgyvendinimui. Kasmet finansuojama vos 16 įmonių produkto idėjų, tad tokia tarptautinė sėkmė didina mūsų ambicijas ir suteikia daugiau galimybių toliau tęsti kosmoso technologijų plėtrą ir garsinti šalies vardą pasauliniu mastu“, – sako „NanoAvionics“ direktorius, Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto jaunesnysis mokslo darbuotojas Vytenis Buzas.
Pradinė finansinė parama „NanoAvionics“ skirta už šiuo metu kuriamą miniatiūrizuotą raketinės traukos sistemą, kuri veiktų netoksiško vienkomponenčio kuro pagrindu. Lietuviai taptų pirmieji pasaulyje panaudoję tokio tipo kurą nanopalydovuose. Antrąjį palydovą „LituanicaSAT-1“ komanda tikisi paleisti 2016 m. pabaigoje.
Gauta pradinė finansinė parama suteikia įmonei galimybę užsitikrinti tolesnį finansavimą. Antrasis finansavimo etapas skirtas verslo planui įgyvendinti – įmonės sukurta sistema, gavus 2,5 mln. eurų investiciją, būtų baigta kurti ir žengtų į tarptautinę rinką.
ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ 2014–2020 m. inovacijų, kosmoso, nanotechnologijų ir kitiems tyrimams išdalys beveik 80 mlrd. eurų paramos. Šia programa siekiama prisidėti prie naujų mokslo perversmų, atradimų ir pasaulinio lygio naujovių, idėjų iš laboratorijų perkėlimo į rinką.
2014 m. vasario 28 d. bendromis Vilniaus universiteto ir „NanoAvionics“ mokslininkų komandos pastangomis į kosmosą buvo paleistas pirmasis šalies istorijoje lietuviškas palydovas „LituanicaSAT-1“. Palydovas ilgiau nei 6 mėn. skriejo atvirame kosmose, 400 kilometrų aukštyje, 8 kilometrų per sekundę greičiu. Šį palydovą kūrė daugiau nei 30 narių komanda, sudaryta iš įvairių sričių aukštos kvalifikacijos specialistų, jaunų lietuvių mokslininkų, inžinierių, fizikų, programuotojų, gyvenančių ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Vilniaus universitetui bendradarbiaujant su VšĮ „Inovatyvūs inžineriniai projektai“ į Žemės orbitą paleistas palydovas „LituanicaSAT-1“ atliko pirmuosius lietuviškus kosmoso tyrimus, išbandė lietuvių sukurtas technologijas ir testavo alternatyvius energijos šaltinius ekstremaliomis sąlygomis.
Parengta pagal „NanoAvionics“ pranešimą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!