Rugpjūčio 28 d. Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centre vykusioje konferencijoje „Mokslo vasara 2024“ Lietuvos ir užsienio studentai pristatė vasarą Lietuvos mokslinėse laboratorijose, universitetuose ir institutuose vykdytų mokslinių tyrimų rezultatus. Projekte dalyvavo 212 VU atstovų. Iš studento ir dėstytojo sudarytos komandos įgyvendino 106 įvairių disciplinų – nuo gamtos iki humanitarinių mokslų – tyrimus.
Tyrimus studentai vykdė Lietuvos mokslo tarybos (LMT) kvietimu, vadovaujami šalies mokslininkų ir doktorantų. Studentams praktikos metu buvo mokama stipendija – po 1000 eurų per mėnesį. Iš viso šiemet šiai programai LMT skyrė 1,1 mln. eurų.
VU Filosofijos fakulteto (FsF) pedagogikos studentė Karolina Sokaitė pasirinko temą „Įtraukaus dirbtinio intelekto literatūros analizė taikant bibliometrinį metodą“. Pasak jos, praktika suteikė galimybę susipažinti su naujomis tyrimų metodikomis ir įgauti vertingų įgūdžių. Įdomiausia jaunajai tyrėjai buvo atrasti naujų analizės galimybių ir sužinoti, kaip dirbtinis intelektas gali būti panaudojamas švietimo srityje.
Savo, kaip praktikos vadovės, patirtimi dalijosi VU FsF Psichologijos instituto doktorantė Miglė Marcinkevičiūtė: „Džiaugiuosi, kad LMT suteikia galimybę praplėsti vykdomus tyrimus įtraukiant studentus. Manau, kad vasaros praktikos padeda mums kurti laisvesnį ryšį su studentais ir realiau atspindėti mokslininko buitį. Be to, malonu dirbti su studentais, kai nespaudžia gausa kitų terminų. Linkiu gražios tradicijos!“
Pasak LMT pirmininko ir VU biochemiko dr. Gintaro Valinčiaus, Lietuva yra tarp nedaugelio Europos Sąjungos valstybių, turinčių tokią jaunųjų talentų ugdymo programą: „Man ypač džiugu matyti, kad ši jauniesiems tyrėjams skirta LMT programa kasmet auga ir sulaukia vis daugiau dalyvių. Mokslinė vasaros praktika – tai ne tik puiki proga pagilinti akademines žinias ir įgūdžius, bet ir svarbus žingsnis į mokslininkų bendruomenę. Tai yra laikas, kai užsimezga vertingi ryšiai su įvairių sričių specialistais, o akademinės teorijos virsta įdomiais atradimais ir darbais.“
Nuo praėjusių metų atvykti į Lietuvą vasarą ir atlikti mokslinę praktiką kviečiami ir užsienyje studijuojantys studentai. Šiemet savo žinias ir įgūdžius tobulinti Lietuvoje nusprendė 15 jaunųjų tyrėjų iš tokių universitetų kaip Case Western Reserve universitetas (JAV), Valensijos katalikiškasis universitetas (Ispanija), Roterdamo Erazmo universitetas (Nyderlandai) ir kitų. „Kviesdami užsienio studentus, siekiame parodyti, kad Lietuva yra patraukli šalis pildant savo svajones mokslo srityje. Atvykusiems tai buvo ne tik galimybė pasisemti žinių ir įgyti vertingų mokslinių įgūdžių, bet ir proga iš arčiau susipažinti su Lietuvos kultūra, mūsų tradicijomis bei šalies mokslo bendruomene“, – pabrėžė dr. G. Valinčius.
Šiais metais studentų praktika apėmė įvairiausias mokslo sritis – nuo gamtos, medicinos, technologijos, agrarinių mokslų iki vaizduojamųjų menų. Studentai praktikos vietas ir temas rinkosi iš praktikos vadovų pasiūlytųjų – atrankai buvo pateiktos 454 temos. „Šių metų temos išsiskyrė patrauklumu ir aktualumu, ir tai rodo, kad praktikos vadovai skyrė daug dėmesio tam, kuo sudominti ir patraukti būsimus praktikantus“, ̶ džiaugėsi dr. G. Valinčius.
Kiekvienais metais vasaros praktikos metu su studentais bendrauja praktikos vadovai. Šiais metais LMT įvedė naujovę – studentų praktikos vadovais galėjo tapti ir doktorantai. Atrenkant praktikos vietas, vienas iš prioritetų buvo būtent doktoranto siūlyta tema. Šiemet praktikos darbo vadovais atrinkti 28 doktorantai.
Šių metų vasaros mokslinėje praktikoje dalyvavo rekordinis skaičius studentų – 265 jaunieji tyrėjai iš 18 mokslo ir studijų institucijų (2023 m. dalyvavo 198, 2022 m. – 161 studentas). Tai seniausia LMT vykdoma programa: nuo 2005 m. vasarą mokslo institucijose iš viso dirbo 3000 studentų. Šią vasarą studentai iš Lietuvos ir užsienio tyrimus vykdė 113 gamtos mokslų, 48 socialinių mokslų, 37 technologijos mokslų, 26 medicinos ir sveikatos mokslų, 17 žemės ūkio mokslų, 14 humanitarinių mokslų, 8 vaizduojamųjų menų ir 1 scenos ir ekrano menų srityse.
LMT studentų vasaros mokslinės praktikos programą tęs ir ateityje, nauji kvietimai studentams dalyvauti vasaros mokslinės praktikos konkurse bus skelbiami 2025 m. pirmąjį ketvirtį. Daugiau informacijos apie LMT skelbiamus konkursus – https://lmt.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/mokslo-finansavimas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!