Izraelyje, Tel Avive, ką tik praūžė jubiliejinė 50-oji Tarptautinė moksleivių fizikos olimpiada (IPhO). Tai vienas didžiausių kasmetinių fizikai skirtų pasaulio renginių. Šiais metais olimpiada vyko liepos 7–13 d. ir sutraukė 360 moksleivių iš 81 pasaulio valstybės.
Olimpiados dalyviai ne tik sprendė sunkius fizikos uždavinius, bet ir daug tarpusavyje bendravo, dalijosi kultūrine patirtimi ir smagiai leido laiką. Mūsų šaliai joje atstovavo dvyliktą klasę baigę Domantas Burba iš Šiaulių J. Janonio gimnazijos, Ričardas Navickas iš Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos ir Tautgirdas Narmontas iš Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos, vienuoliktokai Ernestas Ramanauskas ir Paulius Rindzevičius iš Vilniaus licėjaus.
Kaip ir šalies moksleivių fizikos olimpiadą, tarptautinę taip pat sudaro dvi dalys – teorinė ir eksperimentinė. Žinoma, skiriasi užduočių apimtys. Šiemet organizatoriams pavyko sugalvoti labai gražių uždavinių, leidžiančių įžvelgti fiziką, atrodytų, paprastuose kasdien mus supančiuose daiktuose. Penkias valandas trukusiame teoriniame ture moksleiviams reikėjo išspręsti tris užduotis: panagrinėti vaikams gerai žinomos žaislinės spyruoklės (angl. slinky) judėjimą, susipažinti su mikrobangų krosnelės veikimo principu ir sužinoti, kas yra termoakustinis variklis. Kitą dieną taip pat penkias valandas trukusiame eksperimentiniame ture moksleiviai tyrinėjo šviesos lūžimą cilindre, interferencinio vaizdo susidarymą už difrakcinės gardelės, taip pat tyrė sąsajas tarp šiluminių ir elektrinių įvairių metalų savybių.
Mūsų šalies komandai vadovavo ir uždavinių sąlygas į lietuvių kalbą vertė VDU docentas dr. Valdas Girdauskas ir FTMC mokslo darbuotojas dr. Vytautas Jakštas. Taip pat komandą lydėjo kitąmet Lietuvoje vyksiančios olimpiados uždavinių rengimo komiteto atstovai VU Fizikos fakulteto dėstytojai prof. habil. dr. Edmundas Kuokštis ir doc. dr. Jevgenijus Chmeliovas.
Lietuvių komandos dalyviai grįžo ne tuščiomis: Ričardas ir Ernestas iškovojo bronzos medalius, o Tautgirdas, Domantas ir Paulius gavo pagyrimo raštus. Visi moksleiviai yra VU Fizikos fakulteto patalpose įsikūrusios ir jau 25 metus veikiančios mokinių papildomo ugdymo mokyklos „Fizikos Olimpas“ absolventai.
Primename, kad kitais metais mūsų šalies laukia didelis iššūkis – garbė ir pareiga organizuoti Tarptautinę moksleivių fizikos olimpiadą (IPhO 2020) atiteko Lietuvai. Tikimasi, jog kitų metų liepos pabaigoje į Vilnių suvažiuos daugiau kaip 400 moksleivių iš maždaug 90 pasaulio valstybių.
Komentarų nėra. Būk pirmas!