Ar euro įvedimas padidins kainas ir infliaciją Lietuvoje? Šį klausimą lapkričio 22–23 d. gvildeno 11 komandų iš VU ir VDU šeštą kartą vykusioje komandinėje ekonometrijos olimpiadoje, kurią organizavo VU Matematikos ir informatikos fakulteto Ekonometrinės analizės katedra.
Pasitelkdami ekonomikos žinias ir ekonometrinius modelius, studentai ištyrė kitų šalių patirtį įsivedant eurą ir jos pritaikomumą Lietuvai. Dauguma komandų nustatė, kad kainos dėl euro įvedimo pradžioje gali šoktelėti (pvz., dėl apvalinimo, meniu sąnaudų padengimo ir pan.), tačiau ilgalaikis poveikis kainoms ir infliacijai nebūtų reikšmingas, palyginti su tuo, jei litas išliktų Lietuvos valiuta.
Ilguoju laikotarpiu euro įvedimas gali netgi sumažinti kainas, pvz., nelikus valiutos konvertavimo išlaidų sumažėja sąnaudos importuoti produkciją iš ES ir santykinai padidėja konkurencinis spaudimas (pvz., vartotojams daugiau perkant internetu iš užsienio). Kai kurių komandų skaičiavimais, skirtingų produktų kainos būtų paveiktos nevienodai ir didesnis poveikis būtų juntamas paslaugų sektoriuje – paslaugų kainos išliktų aukštesnės ir ilguoju laikotarpiu. Dalis komandų taip pat pažymėjo, kad euro įvedimo įtaka gali pasireikšti (ir yra pasireiškusi) anksčiau, nei tik pakeitus nacionalinę valiutą euru – rinkos dalyviai galėjo euro įvedimą numatyti ir savo sprendimus koregavo jau gerokai anksčiau.
I vieta ir papildomi prizai „geriausio kodo“ bei „taikliausių ekonominių įžvalgų“ nominacijose atiteko nepavejamai komandai „Lito ruduo“, į kurią susibūrė Vainius Indilas, Jaunius Karmelavičius ir Aurimas Sankauskas (VU MIF ekonometrijos antro kurso magistrantai); II vietą bei papildomus apdovanojimus „geriausio kodo“, „taikliausių ekonominių įžvalgų“ ir „geriausios sprendimo idėjos“ nominacijose laimėjo perspektyvioji „ε < 0“ komanda, į kurią susijungė VU MIF ekonometrijos bei finansų ir draudimo matematikos ketvirto kurso bakalaurai Saulius Blažiūnas, Saulius Jokubaitis ir Greta Petuškaitė; III vieta po įnirtingos kovos atiteko komandai „2EKO4U“, kurią sudarė VU MIF ekonometrijos ketvirto kurso bakalaurai Judita Diržiūtė, Justina Petraitytė bei Deividas Vengalis.
Be pagrindinių prizų už I–III vietas, pagrindiniai rėmėjai įsteigė papildomus apdovanojimus „geriausio kodo“ (įsteigė Adform), „taikliausių ekonominių įžvalgų“ (Euromonitor International) ir „geriausios sprendimo idėjos“ (Storebrand) nominacijose.
Šių metų olimpiados piniginių prizų fondą sudarė 6000 litų.
Komentarų: 2
2014-11-28 11:06
ArvydasViskas gal ir taip,bet panasiai aiskinti lito pakeitimo kita valiuta nauda galima buvo vertint ir anuometini lito pakeitima rubliu.Ziurint tik is ekonominio tasko,tas lito pakeitimas rubliu tada irgi gali buti vertinamas teigiamai.Taip,kad viskas labai jau reliatyvu.
2014-11-28 11:09
Vaidotas ZemlysNa reikėtų suprasti, kad čia parašytos išvados buvo pagrįstos, o ne nurašytos nuo vadovėlio.