Po tris mėnesius trukusių intensyvių mokymų ir mentorystės sesijų Vilniaus universiteto (VU) ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) rengtą „TechHub“ preakceleratorių baigė jau antroji startuolių karta. „TechHub Demo Day @login“ renginyje 12 geriausiai mentorių įvertintų komandų prisistatė investuotojams ir inovacijų ekspertams, o 5 pažangiausi ir perspektyviausi startuoliai gavo vertingus prizus – keliones į pasirinktus akceleratorius ES šalyse ir trumpalaikes komandiruotes užsienyje.
Startuolių prisistatymų klausė investuotojų ir inovacijų ekspertų komisija: „Startup Wise Guys“ partnerė Andra Bagdonaitė, „Vinted“ įsigijimų ir susijungimų vadovė Milda Jasaitė, „Baltic Sandbox“ įkūrėjas ir plėtros vadovas Andrius Milinavičius, VU fondo direktorius Justinas Noreika, „LitBAN“ valdybos narys Venantas Miškinis ir viena iš „Baltic Sandbox“ įkūrėjų ir vadovė Sandra Golbreich. Geriausios komandos buvo atrinktos programos mentorių sprendimu, įvertinus pažangą, idėjos potencialą, komandą ir kitas svarbias startuolių savybes.
Karinės technikos atpažinimas socialiniuose tinkluose
Startuolis „IMINT.AI“ kuria atvirųjų šaltinių žvalgybos produktą, kuris pasitelkdamas dirbtinio intelekto algoritmus socialinių tinklų sraute automatizuotai suranda ir atpažįsta vaizdinį turinį su karine technika, pateikia to turinio analizę ir taip sutaupo iki 80 proc. su taktinio ir operacinio lygmens žvalgybine informacija dirbančių specialistų darbo laiko. Šiuo metu komanda didžiausią nišą savo produktui mato NATO ir ES šalyse, taip pat ir Afrikos bei Pietų Amerikos regionuose.
Kaip teigia startuolio „IMINT.AI“ įkūrėjas Kazimieras Sadauskas, tokios inovacijos idėja kilo jam dirbant su atvirųjų šaltinių žvalgybos duomenimis ir matant, kad daugelis dalykų, kuriuos galima automatizuoti, paspartinti ir patobulinti, vis dar daromi ranka. „Norime sukurti galimybę padidinti šalies ir visuomenės saugumą tokioms valstybėms kaip Lietuva, kurios turi ne pačius ramiausius kaimynus. Inovacija padėtų mažoms valstybėms būti atsparesnėms prieš daug didesnius priešus“, – sako jis.
Darbuotojų naudų valdymo platforma
Dar vienas preakceleratoriaus laimėtojas – startuolis „benme“. Tai darbuotojų naudų ir tiekėjų valdymo platforma, skirta įmonėms ir personalo specialistams, besirūpinantiems papildomomis darbuotojų naudomis. Platforma išsprendžia papildomų naudų, draudimų ir kitų paskatinimų bei privalumų paieškos, pirkimo ir sąskaitų administravimo problemą, siūlydama patogų įrankį, į kurį įmonės gali ne tik sukelti turimas naudas, bet ir rinktis papildomas iš atviro „benme“ partnerių tinklo.
„Startuolis veikia kaip tarpininkas tarp darbdavių ir naudas teikiančių partnerių – įmonės darbuotojai pagal iš anksto darbdavio numatytą biudžetą išsirenka jiems patinkančias naudas iš tiekėjų, o „benme“ administruoja visus procesus ir darbdaviui pateikia vieną sąskaitą už visas per sutartą laikotarpį darbuotojų įsigytas naudas. Be naudų administravimo paslaugos, startuolis įmonėms teikia informaciją bei įžvalgas apie naujausias Lietuvos ir pasaulio darbuotojų motyvacijos ir naudų tendencijas, leidžia jas palyginti“, – sako „benme“ įkūrėja Irma Bučinskaitė.
Inovatyvus būdas naftos teršalams surinkti
Klaipėdos universiteto mokslininkų įkurtas startuolis „Inobiostar“ sukūrė aerogelį – medžiagą, kuri leidžia greitai, efektyviai ir aplinkai draugišku būdu pašalinti naftos teršalus iš aplinkos. Aerogelis gali būti naudojamas vykdant naftos išsiliejimų valymą jūroje, uostuose, taip pat laivuose, jų remonto, gamybos įmonėse, degalinėse ir net garažuose. Palyginti su rinkoje egzistuojančiais analogiškais produktais naftos teršalams surinkti, „InnoAerogel“ yra tvarus, dvigubai lengvesnis bei efektyvesnis ir gali būti pakartotinai panaudojamas iki 5 kartų.
Pasak „Inobiostar“ įkūrėjos, technologijos mokslų krypties daktarės Tatjanos Paulauskienės, aerogelio efektyvumą užtikrina mažas jo tankis ir ypač didelis poringumas bei paviršiaus plotas. Medžiagos efektyvumui padidinti ir panaudotos medžiagos utilizavimo klausimui išspręsti mokslininkai šiuo metu dirba stengdamiesi į aerogelio struktūrą integruoti mikroorganizmus, išskirtus iš Baltijos jūros vandens ir smėlio.
Būdas išvengti nuobodžių dovanų
Dar vienas laimėtojas – startuolis „Idooru“. Tai platforma, kurioje galima sau ar draugui užsakyti asmeninį sveikinimą iš garsenybių. Idėja komandai kilo karantino metu, ieškant alternatyvų įprastoms dovanoms. Platforma suteikia galimybę pandemijos metu užsidirbti pramogų pasaulio atstovams, kurių veikla buvo apribota. Prie platformos jau prisijungė apie 40 Lietuvoje žinomų veidų: aktorių, dainininkų, rašytojų, komikų, magų, sportininkų, nuomonės formuotojų.
Kaip teigia viena iš startuolio įkūrėjų Austėja Dzidzevičiūtė, personalizuoti vaizdo įrašai yra alternatyva įvairiems nepanaudotiems dovanų kuponams ir kitoms neišpakuotoms dovanoms, kurių vertė vien Lietuvoje kasmet sudaro apie 31 mln. eurų. „Ar žinote, kad nemėgstamiausios visų laikų dovanos yra puodeliai, drabužiai ir dovanų kuponai? Nepaisant to, tikrai visi esame jų gavę. Tikimės, kad pasinaudodami mūsų platforma žmonės dažniau dovanos personalizuotas dovanas, kurioms nereikės dulkėti lentynose“, – sako A. Dzidzevičiūtė.
Apsikeitimas valiutine rizika be tarpininkų
Penktasis startuolis „CorpHedge“ – naujos kartos valiutinės rizikos valdymo įrankis. Jis kuriamas fondų valdymo įmonėms, privataus kapitalo investuotojams, tarptautiniams kreditoriams, kurie susiduria su valiutine rizika investuodami užsienio valiuta. Įrankis leis vartotojams valiutine rizika apsikeisti be tarpininkų (angl. Peer-to-peer) neutralioje aplinkoje, kuri nėra veikiama rinkos. Tai sutaupys daugiau nei 50 proc. apsikeitimo sandorių sąnaudų, palyginti su tradicinėmis bankų ar brokerių paslaugomis.
„Ši idėja kilo iš patirties dirbant su klientais. Fondų valdymo įmonių valiutos rizikų valdymas turi tam tikrą specifiką ir didžioji dauguma fondų valdytojų naudoja tokias pat rizikos valdymo strategijas. Todėl jų veiksmai labai prognozuojami ir tai sudaro galimybes jiems apsikeisti rizika tarpusavyje eliminuojant tarpininką“, – sako „CorpHedge“ įkūrėjas Dainius Šilkaitis.
Startuoliams plėtoti savo idėjas ir įgyvendinti programos tikslus padėjo asmeniniai mentoriai. Į individualias startuolių problemas gilinosi ir komandas nuolat konsultavo net aštuoni įvairių sričių specialistai: strategijos, rinkodaros, komandos stiprinimo, informacinių sistemų projektų, technologijų, tvaraus verslo, sveikatos inovacijų ir kiti. Mokymų metu komandos įgavo reikalingų žinių tolesnei verslo plėtrai, susipažino su investuotojais ir verslo angelais, turėjo galimybę pasipildyti komandos nariais ir gavo 25 000 eurų vertės paslaugų.
Kelionę jau trečiajame „TechHub“ preakceleratoriaus cikle kitą savaitę pradės dar 23 startuoliai, kurie pasiūlys tokias idėjas kaip estetiški papuošalai laikysenai matuoti, dirbtinio intelekto panaudojimas parfumerijos srityje, inovatyvi arbata, trumpų distancijų laiko matavimo priemonė, senjorams skirta darbo paieškos platforma ir kitos. Iš viso projekto laikotarpiu planuojami 6 preakceleratoriaus ciklai. Registracija į ketvirtąjį ciklą prasidės 2021 m. rugsėjo mėnesį.
„TechHub“ – tai Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) įgyvendinamas projektas, skirtas ankstyvos stadijos inovatyvioms verslo idėjoms kurti, startuoliams intensyviai augti ir verslumo ekosistemos tvariai plėtrai tobulinti. Projekto tikslas –paskatinti tyrėjus, mokslininkus, studentus ir verslo atstovus plėtoti inovatyvias verslo idėjas, suteikti jų komandoms įvairiapusę inovacijų ir verslo paramos pagalbą ir sudaryti galimybes intensyviam aukštos pridėtinės vertės žiniomis grįsto verslo segmento augimui Lietuvos ekonomikoje. Kviečiame visas su projektu susijusias naujienas sekti Facebook ir LinkedIn platformose, taip pat https://mita.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/mita-vykdomi-projektai/techhub.
Projektas finansuojamas Europos regioninio plėtros fondo lėšomis. Veiksmų programos priemonės numeris ir pavadinimas: 01.2.1-LVPA-V-842 „Inogeb LT“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!