Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakultete pagal dvišalio bendradarbiavimo sutartį viešėjo Karagandos (Kazachstanas) valstybinio medicinos universiteto antro kurso magistrantai. Daugiau nei savaitę Lietuvoje viešėję studentai iš Kazachstano susitiko su Medicinos fakulteto dėstytojais, lankėsi VU ligoninėje Santaros klinikose, sėmėsi patirties Centro ir Karoliniškių poliklinikose, aktualius visuomenės sveikatos klausimus aiškinosi Vilniaus visuomenės sveikatos biure. Studentus kuravo VU Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorė prof. dr. Natalja Fatkulina.
„Karagandos universiteto studentai rašo magistro darbus, kurių temos įvairios: nuo medicininės slaugos ir priežiūros iki sveikatos stiprinimo ir politikos, todėl buvo svarbu darbotvarkę organizuoti taip, kad jie galėtų gauti maksimalų kiekį informacijos ir susitikti su tikslinių sričių mokslininkais, specialistais. Svarbiausia, kad visi liko sužavėti mūsų universiteto akademinio švietimo ir šalies sveikatos sistemos pasiekimais“, – pasakojo prof. N. Fatkulina, kuri ne tik sudarė intensyvią stažuotės darbotvarkę, bet ir rūpinosi svečių kultūrine-pažintine programa.
Studentai taip pat aplankė VU istorines vietas: senovines auditorijas, biblioteką, muziejų, varpinę, universiteto kiemelius. Susipažino ir su Medicinos fakulteto įžymybėmis – Medicinos istorijos muziejumi, Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros prozektoriumu.
Būsimoji visuomenės sveikatos specialistė Sejtchan Nurgul už unikalias galimybes Lietuvoje pasisemti naudingos patirties visos grupės vardu dėkojo VU Medicinos fakulteto dekanui prof. Algirdui Utkui, Karagandos valstybinio medicinos universiteto rektorei prof. dr. Raushan Dosgambetovai, prof. N. Fatkulinai ir visiems profesoriams, mokslininkams, specialistams, kurie skyrė dėmesio ir laiko.
„Kazachstane visuomenės sveikatos mokslai dar tik pradeda skintis kelią. Vos prieš kelerius metus atsirado visuomenės sveikatos departamentai. Čia atvykę supratome, kad Lietuvoje visuomenės sveikatos mokslai yra labai svarbūs ir sveikos mitybos ar žalingų įpročių prevencijos praktinį taikymą jautėme visur: nuo Visuomenės sveikatos biuro iki kasdienio žmonių gyvenimo“, – pasakojo S. Nurgul.
Aidaras Userbajevas Lietuvoje gavo daug papildomos medžiagos, straipsnių, kurie ateityje jam padės rašant disertaciją: „Vaikų sveikatos mokslui Lietuva tikrai skiria daug dėmesio, tikiuosi gautomis žiniomis pasinaudoti analizuodamas sveikatos raidos skirtumus tarp Lietuvos ir Kazachstano vaikų.“ O Olgai Zorinai patiko, kaip Lietuvoje organizuojami slaugos procesai: „Mūsų šalyje slaugos lygis dar nėra toks aukštas, kaip jūsų valstybėje, tačiau, tikiuosi, bendradarbiaudami mes daug ką galėsime pakeisti.“
Daug dėmesio bendravimui su poliklinikų slaugos darbuotojais skyrė ir būsima slaugos specialistė Saltanat Serikova. Ji domėjosi poliklinikų politika sveikatos priežiūros išteklių valdymo srityje. S. Serikova yra kilusi iš gyvenvietės Akčiatau, šalia kurios ilgą laiką gyveno tremtiniai iš Lietuvos. Dalis jų liko gyventi Kazachstane iki šiol, šiltai prisimena kurtais, varškės su druska ir šieno mišiniais, mėtomais pro lagerio tvorą, juos gelbėjusią kazachų liaudį. „Džiaugiuosi, kad pamačiau nuostabų kraštą – Lietuvą. Mums labai patiko jūsų žmonės, jie tikri patriotai, draugiški, myli savo Tėvynę, didžiuojasi Nepriklausomybe ir tuo, kad Lietuvai šiemet sukako 100 metų“, – teigė S. Serikova.
Karagandos valstybinis medicinos universitetas įkurtas 1950 m. Jis yra neabejotinas Kazachstano aukštųjų mokyklų lyderis, rengia kvalifikuotus sveikatos specialistus. Universitetas turi aukštus reitingus švietimo, mokslo ir gydymo bei diagnostikos paslaugų srityje. Tarp Karagandos ir VU yra pasirašyta dvišalė bendradarbiavimo sutartis, vyksta nuolatiniai dėstytojų ir studentų mainai. Bendros dviejų šalių pastangos plėtoti sveikatos mokslus tarptautiniu mastu ir praktiškai taikyti naujoves bei pasiekimus yra reikšmingos saugant svarbiausią kiekvienos valstybės ir kiekvieno žmogaus turtą – sveikatą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!