Vilniaus universiteto bibliotekos Baltojoje salėje Kazickų šeimos fondas pristatė neeilinę parodą apie Juozo P. Kazicko gyvenimo istoriją.
Dr. Juozas Petras Kazickas (1918–2014) – filantropas, patriotas, verslininkas, intelektualas, gabus rašytojas ir oratorius, menų globėjas, sportininkas, entuziastingas fotografas ir sodininkas, o svarbiausia – žmogus, atsidavęs šeimai, nugyvenęs kartu su Aleksandra 70 metų.
„Mano tėveliui svarbiausias dalykas visada buvo švietimas ir kultūra. Man šiurpuliukai bėgioja būnant šioje salėje – čia sėdėjo mano tėveliai, šiomis grindimis vaikščiojo. Jie dabar šypsosi, kad jų dukrelė čia stovi, toje pačioje vietoje, kur jie įsimylėjo ir tiek daug išmoko. Esu labai dėkinga, kad mano tėvelis ir mamytė visą laiką man sakė „neužmiršk savo tėvynės“. Tėtis iš viso per savo gyvenimą Lietuvoje praleido 20 metų, bet tos šaknys, ta meilė jį tvirtai laikė ir jis visaip stengėsi padėti. Mūsų fondas dirba tam, kad studentai galėtų išvykti į užsienį, mokytis, pamatyti, kaip žmonės ten gyvena, ir grįžę į Lietuvą padėtų savo tėvynei“,– sakė J. Kazicko dukra, Kazickų fondo prezidentė Jūratė Kazickaitė.
Atidarymo metu J. Kazickaitės laukė ir netikėta staigmena – Kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimo komiteto sprendimu už nuopelnus organizuojant pilietinę patriotinę veiklą Lietuvoje Kazickų šeimos fondo prezidentė buvo apdovanota Laisvės Kovų Vyčio Kryžiaus ordinu.
Juozas P. Kazickas gimė Čiornaja Padinoje, Rusijoje, kur jo seneliai lietuviai buvo ištremti po 1863 m. sukilimo. Su tėvais 1922 m. grįžo į Lietuvą. 1937–1940 m. studijavo ekonomiką Vytauto Didžiojo universitete Kaune ir Vilniaus universitete. Pastarajame susipažino su būsima žmona Aleksandra. 1942 m. gavo ekonomisto diplomą ir dirbo Vilniaus savivaldybės įmonėse. 1944 m. su žmona ir dukra pasitraukė į Vokietiją, iš ten – į JAV. 1951 m. Jeilio universitete apsigynė ekonomikos mokslų daktaro disertaciją. Dirbo Džordžtauno universitete ir JAV Gynybos ir Užsienio reikalų ministerijose konsultantu. Vėliau pradėjo labai sėkmingą verslą.
Didžiąją savo gyvenimo dalį J. Kazickas praleido Jungtinėse Amerikos Valstijose, bet niekada neprarado meilės tėvynei. Kol Lietuva buvo okupuota, J. ir A. Kazickai aktyviai dalyvavo išeivijos gyvenime, rėmė įvairias lietuviškas veiklas, jų namuose vyko susirinkimai lietuvių kultūros, kalbos, tradicijų išsaugojimo ir Lietuvos išlaisvinimo klausimais. J. Kazickas prisijungė prie Lietuvių fondo Čikagoje veiklos. Nepaprastai džiaugėsi 1990-aisiais Lietuvai atgavus laisvę ir įdėjo daug darbo, kad Lietuvos ekonomika klestėtų žmonių labui.
1998-aisiais J. Kazickas įkūrė Kazickų šeimos fondą – didžiausią savo palikimą Lietuvos žmonėms. Fondas jau parėmė per 100 labdaringų tikslų, įskaitant mokyklų aprūpinimą kompiuteriais, svarbių architektūrinių objektų atstatymą, daugelio Lietuvos istorinių knygų leidybą, muzikos ir šokių festivalių, atspindinčių turtingas šalies tradicijas ir kultūrą, organizavimą.
Už nuopelnus Lietuvai J. Kazickas apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu (1992), Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi (1995), Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Didžiuoju kryžiumi (1998).
Kazickų šeimos fondo parengta paroda „Dr. Juozo P. Kazicko gyvenimo istorija” veiks Vilniaus universiteto bibliotekos Direkcijos koridoriuje (III a., Universiteto g. 3) iki vasario 28 d.
Komentarų nėra. Būk pirmas!