Lapkričio 23 d. Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakultete atidaryta Lietuvos ir Lenkijos paroda, skirta mūsų šalyje mažiau žinomam, tačiau svarbiam VU (tuometinio Stepono Batoro universiteto) Medicinos fakulteto istorijos laikotarpiui (1918–1939 m.). Paroda atskleidžia bendro Lietuvos ir Lenkijos istorinio paveldo dalį – Stepono Batoro universiteto gyvavimo laikotarpį, reikšmingą to meto Medicinos fakulteto personalo veiklą, primena apie universiteto profesorių ir docentų, taip pat buvusio rektoriaus Aleksandro Januškevičiaus (Aleksander Januszkiewicz, 1872–1955) asmenybę ir veiklą. Parodos organizatoriai: VU Medicinos fakultetas, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Stanislavo Konopkos pagrindinė medicinos biblioteka (Varšuva), Lietuvos lenkų medikų draugija.
Garbingas parodos svečias – Lenkijos sveikatos apsaugos ministras Lukaszas Szumowskis padėkojo VU už reikšmingą bendradarbiavimą: „Lietuvos ir Lenkijos istorijos glaudžiai susijusios. Ir visada mes turėsime daug bendrų dalykų, kuriuos privalome saugoti. Tai ne tik mūsų bendros valstybinės sienos, bet ir Vilniaus universitetas – vienas seniausių ir reikšmingiausių visoje Europoje.“
Lukasz Szumowski teigė, kad dviejų šalių universitetai, neabejotinai, galėtų aktyviau bendradarbiauti ir pažadėjo asmeniškai rūpintis šiuo klausimu. Pasak ministro, Universitetas yra ypatinga vieta, neatsiejama kultūros dalis, todėl istorijos tėkmėje turi išlikti ir išlieka atviras.
Lenkų medikų draugijos prezidentas Dariuszas Žybortas pasidžiaugė, kad parodos atidarymas vyksta toje pačioje auditorijoje, kur dėstė Stepono Batoro universiteto profesoriai: „Nuostabu, kad Vilniaus universitetas puoselėja savo tradicijas ir perduoda ateinančioms kartoms neįkainojamą patirtį ir pasiekimus.“ Lenkijos delegacijos narės, Varmijos Mozūrų medicinos namų atstovės Annos Lellos nuomone, Lietuva ir Lenkija yra ne tik kaimynės: „Mes jaučiamės medicinos mokslo ir praktikos, kurie buvo plėtojami čia, Vilniuje, paveldėtojais. Mūsų Varmijos Mozūrų regione medicina yra grindžiama mokslinėmis išvadomis būtent tų žmonių, kurie mokėsi ir dirbo Stepono Batoro universitete.“ Paroda sulaukė išskirtinio Lenkijos ambasados Lietuvoje dėmesio, į atidarymą atvyko ir pati ambasadorė p. Urszula Doroszewska.
VU Medicinos fakulteto dekanas prof. Algirdas Utkus susirinkusius nustebino sveikinimo žodį perskaitydamas sklandžia lenkų kalba. „Ilgoje ir įdomioje dviejų tautų istorijos knygoje ši paroda – tik dar viena bendrystės pastraipa. Stepono Batoro universitetas – itin svarbi Lenkijos ir Lietuvos istorinio paveldo dalis, o to meto Medicinos fakulteto veikla neabejotinai reikšminga ne tik Lietuvai, bet ir Lenkijai“, – kalbėjo prof. A. Utkus.
Pasak dekano, įdomus faktas, kad daugelis XVIII a. pabaigoje Medicinos fakultete įsteigtų katedrų ir klinikų sėkmingai veikia iki šiol. Keitėsi žmonės, pavadinimai, tobulėjo mokslas, bet istorija nenutrūko, o tai liudija apie brandžias to meto asmenybes ir siekius. Pasak prof. A. Utkaus, tuo metu, būdamas vienintelė aukštojo mokslo įstaiga Lietuvoje, universitetas išugdė ne vieną medikų kartą. Čia išsilavinimą įgiję gydytojai ir mokslininkai įsitvirtino ne tik Lietuvos ar Lenkijos teritorijose, jie pasklido plačiau ir skleidė Stepono Batoro universitete įgytas žinias, dalijosi įgūdžiais. Dekanas pasidžiaugė, kad „galimybė prisiliesti prie senosios medicinos istorijos taps atspirties tašku, įkvėpimu naujiems darbams ne tik akademikams ir profesūrai, bet ir jauniesiems fakulteto nariams“.
Nacionalinio vėžio instituto mokslinis sekretorius dr. Ernestas Janulionis supažindino parodos dalyvius su įdomiais faktais iš kovos su onkologinėmis ligomis istorijos: „Neabejotinas Vilniaus gydytojų nuopelnas buvo jau anuomet pradėta kova su vėžiu. 1931 m. Vilniaus onkologai įsteigė vieną didžiausių Europoje navikinėmis ligomis sergančiųjų gydymo ir tyrimų įstaigą.“
Paroda įsikūrusi VU Medicinos fakulteto antrame aukšte ir veiks iki 2018 m. gruodžio 31 d.
Komentarų nėra. Būk pirmas!