Metams besibaigiant Vilniaus universitetas tęsia jubiliejinių renginių pynę. Lapkričio 26-ąją Gamtos mokslų fakulteto Didžiojoje auloje VU kultūros centro meno kolektyvai dovanojo įspūdingą koncertą universiteto bendruomenei.
Renginį pradėjo dramos trupė „Minimum“, kviesdama žiūrovus pasižiūrėti ištrauką iš naujausio spektaklio „Gaudeamus igitur“, kuris pagal Justino Marcinkevičiaus kūrybą buvo specialiai pastatytas universiteto 430-osioms metinėms. Spektaklio režisierius – Rimantas Venckus, muzikos autorius – Mantas Savickis, dailininkė – Dalia Kiaupaitė. „Pirmiausia nusikelsime į čia pat esantį Vingio parką, kur vaikštinėja studentų porelės. Po to užsuksime į Medicinos fakulteto auditoriją ir trumpą kelionę užbaigsime prie filologų berželio.“ Pakeliauti kartu su teatru žiūrovus kvietė renginio vedėjai, dramos trupės „Minimum“ nariai – Viktorija Norvaišaitė ir Tomas Kazragis.
Pirmasis spektaklis „Herkulis“ Vilniaus kolegijoje buvo viešai parodytas 1570-aisiais mokslo metų atidarymo proga. Šis faktas reiškia, kad Lietuvos teatro ištakos yra mūsų universitete. Čia net du šimtus metus veikė vadinamasis mokyklinis teatras, į kurį buvo perkeltos geriausios Italijos ir Ispanijos teatrinės tradicijos. Kitais metais minėsime mūsų teatro 440-ąsias metines.
Šiandien teatras sėkmingai tęsia ilgaamžes universiteto kultūrines tradicijas – ne tik spektakliais, bet ir rengdamas įvairius tarptautinius festivalius, forumus, akcijas. O daugybėje tarptautinių festivalių pelnyti diplomai byloja, kad teatras deramai reprezentuoja mūsų universitetą pasaulyje. Šiuo metu teatre veikia dvi trupės – dramos trupė „Minimum“, kur spektaklius režisuoja teatro meno vadovas Rimantas Venckus, ir Kinetinė trupė, kurios režisierius yra Andrius Pulkauninkas.
Po trumpos kelionės su dramos trupe sceną užvaldė dviejų mišrių chorų, VU akademinio ir „Pro musica“, balsai. Šiems chorams vadovauja Rasa Gelgotienė, jai talkina Ignas Garla, Nerijus Masevičius, Gabrielė Demšytė ir Modestas Jankūnas. Chorai atliko tris dalis iš Karlo Orfo kūrinio „Carmina burana“. Dirigavo Rasa Gelgotienė, akompanavo Vidas Pinkevičius. VU akademinis choras, ateinantį pavasarį minėsiantis savo 70 metų jubiliejų, yra vienas didžiausių ir aktyviausių studentiškų chorų Lietuvoje. Šiuo metu jame dainuoja per 70 įvairių fakultetų studentų. Choro biografijoje – daug laimėtų konkursų, dalyvauta keliolikoje tarptautinių festivalių. Choras „Pro musica“ – tai VU absolventų ir dėstytojų choras. Kolektyvas yra laimėjęs tarptautinį konkursą Ispanijoje, dalyvavęs įvairiuose festivaliuose. Pagrindinė choro veiklos kryptis – bendrų projektų su kitais universitetiniais chorais įgyvendinimas: ispaniškos muzikos programa su Ekstremaduros universiteto choru, JAV muzikos programa su Kalifornijos universiteto choru, kitais metais numatomos bendros programos su Jekaterinburgo ir Lozanos universitetų chorais.
Renginiui įpusėjus su besibaigiančiomis senojo Vilniaus universiteto 430-osiomis metinėmis visus pasveikino Vilniaus universiteto rektorius akad. Benediktas Juodka: „Kiekvienas didžiuojamės savo universiteto istorija, tai prideda balų universiteto prestižui, bet vien tik didžiuotis istorija neužtenka. Aš didžiuojuosi mūsų profesūra, mūsų studentais. Juk čia studijuoja patys gabiausi Lietuvos studentai“, – sakė rektorius.
Po rektoriaus sveikinimo žodžio koncertą tęsė jau daugiau nei 50 metų gyvuojantis pučiamųjų orkestras „Oktava“. Šiuo metu orkestrui vadovauja Albinas Kučinskas. Kartu su orkestru pasirodė ir choreografinė merginų grupė, vadovaujama Teresės Gritėnienės. Merginos, šokančios šioje grupėje, taip pat studijuoja įvairiuose universiteto fakultetuose. „Oktava“ ir jos choreografinė grupė savo pasirodymais papuošia universitete, Vilniaus mieste ir visoje šalyje organizuojamus kultūrinius renginius, sporto šventes, dalyvauja įvairiuose festivaliuose, Baltijos šalių studentų šventėse „Gaudeamus“. Pučiamųjų orkestras atliko dvi pjeses iš savo koncertinio repertuaro: Josefo Zawinulo „Birdland“ ir Rogerio Holmeso aranžuotą „Blues Brothers Revue“.
Merginų choras „Virgo“ gerai pažįstamas iš televizijos laidos „Lietuvos balsai“. Vienas geriausių Lietuvoje moterų choras. „Virgo“ yra laimėjęs apie 15 tarptautinių konkursų, dalyvavęs keliose dešimtyse festivalių visame pasaulyje, išleidęs keletą kompaktinių plokštelių. Šiemet spalio mėnesį tarptautiniame Stasio Šimkaus konkurse choras užėmė antrąją vietą. Chorui vadovauja Rasa Gelgotienė, padedama Ritos Kraucevičiūtės, Ramintos Gocentienės ir Gabrielės Demšytės. Merginos atliko kūrinį „Kyrie“ iš Bobo Chilcotto džiazinių mišių, Jacques‘o Offenbacho „Barkarolę“ ir Onutės Narbutaitės „Vasarą“.
Po užburiančių merginų choro balsų sceną sudrebino VU folkloro ansamblis „Ratilio“ – vienas seniausių folkloro ansamblių Lietuvoje (įkurtas 1968 m.). Ansamblyje skamba ne tik liaudies dainos, bet ir senieji instrumentai – ragai, daudytė, skudučiai, kanklės, ir vėlyvesnieji (smuikas, armonika, bandonija, koncertina, baselė ir kt.). Ypatingą vietą ansamblio programose užima archajiškiausias lietuvių folkloro žanras – sutartinės. Ansamblio meno vadovė Milda Ričkutė, instrumentinės grupės vadovė – Kristina Aponavičiūtė. Per 40 veiklos metų ansamblį lankė apie 2 tūkstančius studentų. Kiekvienas jų čia paliko dalį širdies, daug triūso, jaunatviško šėlsmo ir folkloro muzikos įrašų – plokštelių, garsajuosčių. Baigę universitetą, buvę ansamblio nariai pasklinda po Lietuvą, toliau skleisdami ansamblyje įgytą patirtį ir tradicinės kultūros supratimą.
Koncerto metu žiūrovai išgirdo ir išvydo skudučių sutartinę „Dūda buvo Vilniuj“, šokamąją sutartinę „Bitele ryto“, dainą „Aušta aušrelė“, šokį „Jonkelis“, kapelijos polką „Tumba tumba“.
Koncerto programą baigė VU dainų ir šokių ansamblis. Nėra fakulteto, kuriame nestudijuotų šio ansamblio nariai, o daugiausia jų yra Matematikos ir informatikos, Fizikos, Medicinos, Ekonomikos, Gamtos mokslų, Komunikacijos fakultetuose.Jau septintą dešimtį metų skaičiuojančio šio tautinio meno ansamblio tikslas –pažinti, vertinti ir tęsti savosios tautos kultūros tradicijas. Padedami vadovų, studentai vienijasi bendrai veiklai, tobulina išmoktas dainas, šokius, muzikinius kūrinius, rengia programas, su kuriomis pasirodo universitete, Vilniaus ir kitų Lietuvos miestų scenose, tradiciškai vyksta į studentų šventes „Gaudeamus“, dalyvauja Dainų šventėse, festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje. Štai ir koncerte ansamblis atliko šokį „Meškutė“ ir šokį „Šapnagių polka“. Ansamblio meno vadovas – Eugenijus Čiplys, šokėjų grupės vadovė – Birutė Mažrimienė, orkestro vadovė – Rūta Jonynienė, choro vadovė – Dovilė Mačiukaitė, choreografė – Indrė Alaburdienė, koncertmeisterė – Nelė Celešienė.
Po koncerto kalbinome Vilniaus universiteto kultūros centro vedėją ir trijų chorų – akademinio, merginų choro „Virgo“ ir choro „Pro musica“ vadovę Rasą Gelgotienę.
– Kaip kilo mintis surengti visų VU meno kolektyvų pasirodymą? Ar buvo daug problemų jį organizuojant?
Mintis surengti Vilniaus universiteto meno kolektyvų koncertą universiteto 430-ųjų metinių proga kilo rektorate. Turime tikrai aukšto lygio, net tarptautinį pripažinimą pelniusių kolektyvų, kuriais universitetas didžiuojasi. Tačiau retai galime pamatyti net kelis iš jų viename koncerte. Tokie koncertai vykdavo prieš du, tris dešimtmečius Sporto rūmuose, mokslo metų pradžios proga.
Surengti tokį koncertą – gana keblus uždavinys menininkams, nes kiekvienas kolektyvas yra skirtingo žanro ir ne visiems vienodai tinka scena. Chorai įpratę koncertuoti Šv. Jonų bažnyčioje, teatrai vaidina specialiai pritaikytoje teatro scenoje. Pučiamųjų orkestras irgi turi savo specifines pasirodymų erdves. Be to, skirtingų žanrų kolektyvų pasirodymus labai sunku skoningai suderinti dėl stilistinių žanrų ypatybių, apgalvoti perėjimus tarp kolektyvų, kad jie būtų kontrastingi, bet nežeistų estetiškai. Pavyzdžiui, koks kontrastingas yra perėjimas iš griausmingo pučiamųjų orkestro „Oktava“ į subtilų „Virgo“ merginų skambesį! Apie tokius dalykus teko daug pagalvoti. Per generalinę repeticiją, jau stovėdama su choristėmis scenoje ir žiūrėdama į už mūsų išsirikiavusius folkloro ansamblio „Ratilio“ dalyvius, aš supratau, kad būtina pakeisti vieną kūrinį – lietuvių liaudies dainą – modernia chorine miniatiūra, nes po klasikiniu vokalu atliktos „Virgo“ dainos labai keistai skambės „Ratilio“ autentiškai atliekamas folkloras.
– Kaip sekėsi šiam koncertui rengtis studentams?
Studentai, kaip ir visuomet mėgėjų kolektyvuose, viską daro noriai ir su entuziazmu, jei juos įkvepia jų vadovas, jei patinka atliekamas repertuaras ir salėje sėdi dėmesingi klausytojai.
– Ar neturėjote problemų dėl šalį užpuolusios gripo epidemijos?
Gripas, žinoma, praretino atlikėjų gretas. Tačiau koncertas nuo to turbūt nenukentėjo, nes jei būtume buvę visi, kažin ar būtume tilpę scenoje. Pavyzdžiui, vien choruose šiuo metu dainuoja beveik 200 žmonių!
Renginio sėkmė įrodė, kad šį kartą pavyko puikiai bendradarbiauti visose grandyse, pradedant aukščiausia – Vilniaus universiteto administracija ir baigiant kolektyvų nariais – studentais.
Šį renginį vainikavo ir visus dalyvius ypač nudžiugino į užkulisius atsiųstos rektorato dovanos – didžiuliai šakočiai.
Komentarų nėra. Būk pirmas!