Kovo 27 d. metinę ataskaitą pateikė ne tik šalies Prezidentė, bet ir l. e. p. VU rektorius prof. Jūras Banys. Jungtiniame Vilniaus universiteto Tarybos ir Senato posėdyje jis atsiskaitė už 2013 metus.
Apžvelgęs svarbiausius 2013 m. įvykius prof. J. Banys komentavo tris VU veiklos sritis – mokslą, studijas ir valdymą. Šiose veiklose jis išryškino ne tik stiprybes, bet ir problemas.
Rektoriaus manymu, vienas iš svarbiausių mokslo parametrų – mokslo projektai ir už juos gaunami finansai. Jis pasidžiaugė nuosekliai didėjančiu finansavimu, gaunamu vykdant mokslo projektus iš Lietuvos mokslo tarybos. 2013 m. už šią veiklą universitetas gavo 35 mln. litų. Šią sėkmę iš dalies lėmė ir puikus VU mokslininkų pasirodymas bei dalyvavimas visuotinės dotacijos projektų konkurse. Mūsų sėkmės koeficientas III kvietime buvo net 83,3 proc. Iš 18 pateiktų paraiškų net 15 buvo patvirtinta. Arčiausiai VU – LSMU (66,7 proc.).
Rektoriui kelia nerimą mažas užsakomųjų darbų skaičius Vilniaus universitete. „Turint tokių paklausių specialybių kaip teisė, ekonomika, biotechnologijos, informatika vis dėlto užsakomųjų darbų VU turėtų būti žymiai daugiau“, – sakė laikinasis rektorius. Jis pabrėžė pajėgų sustiprinimą bandant gauti daugiau tarptautinių mokslo projektų, gaunant patentus, publikuojant straipsnius ISI duomenų bazėje – straipsnių skaičiumi ISI WOS 2013 m. duomenų bazėje atsiliekame nuo Tartu, Varšuvos, Krokuvos universitetų, lenkiame tik Latvijos universitetą.
Apžvelgdamas doktorantūros situaciją prof. J. Banys išreiškė siekį per ateinančius penkerius metus ženkliai padidinti doktorantų skaičių. Tai jau yra bandoma daryti, mažinant doktoranto krepšelį. Rektorius pasidžiaugė, kad 2013 m. į VU priimta 190 doktorantų – tai 20 daugiau nei praėjusiais metais (2012 m. buvo 170, 2011 m. – 167, 2010 m. – 189). Atkreiptas dėmesys ir į doktorantų išvykas į užsienio šalių universitetus ir mokslo centrus. Net 65,5 proc. doktorantų buvo išvykę į užsienį. „Tai irgi didžiausias skaičius nuo 2009 m., ir mes jau galime užtikrinti, kad bent viena išvyka į užsienį per ketverius metus vienam doktorantui teks“, – džiaugėsi l. e. rektoriaus pareigas prof. J. Banys.
Studijos – svarbi universiteto veiklos dalis. Studentų skaičiaus mažėjimas (iš viso nuo 2009 m. sumažėjo 3452 studentais) kelia didelius uždavinius universitetui. Rektorius pažymėjo, kad šių metų priėmimas bus labai svarbus rodiklis, kokiu keliu ir kaip mes einame. Studentų skaičiaus mažėjimas, anot prof. J. Banio – tai ne tik demografinė problema, bet ir studentų pasirinkimas – jie renkasi ir užsienio universitetus, ir kitus Lietuvos universitetus. Kalbėdamas apie tarptautinį bendradarbiavimą ir studijas, rektorius kreipėsi į fakultetus, prašydamas jų intensyviai dirbti su užsienio rinkomis, didinti užsienio kalba dėstomų dalykų ir studijų programų skaičių. Dabar VU studijuoja 536 užsieniečiai, tačiau, kaip pažymėjo VU laikinasis vadovas, reikia didinti studentų nuolatinėse studijose skaičių, per mažai šiandien turime ir užsieniečių doktorantų.
Rektorius pažymėjo, kad pritraukiant studentus į Vilniaus universitetą labai svarbus vaidmuo tenka VU gimnazijoms partnerėms, su kuriomis pasirašytos bendradarbiavimo sutartys. 2013 m. iš gimnazijų partnerių į VU įstojo 584 abiturientai. Šis skaičius nuo 2010 m. nuolat didėja.
Pasidžiaugęs, kad VU yra tikras universitetas, nes turime beveik visas mokslo kryptis (socialinių, technologijos, biomedicinos, fizinių ir humanitarinių mokslų) ir turime, ką pasiūlyti studentams studijuoti, rektorius apgailestavo, kad kol kas turime tik 5 technologijos mokslų studijų srities programas. „2015 m. iškilus Nacionaliniam fizinių ir technologijos mokslų centrui, reikės sukurti naujų studijų programų ir eiti į šią rinkos dalį“, – nurodė VU laikinasis vadovas.
Susirinkę pačius geriausius studentus su aukščiausiais balais ir lūkesčiais džiaugiamės, kad Vilniaus universitete studijuojantys pirmosios ir antrosios pakopos studentai patenkinti studijomis – bendras pasitenkinimas studijomis aukštesnis nei 50 proc.
Kitas svarbus dalykas, anot l. e. p. rektoriaus prof. J. Banio – studentų praktikos užsienyje, tarptautinės praktikos. Džiugu, kad štai Medicinos fakultete studentų, nuo 2010 m. pasinaudojusių šia galimybe, skaičius padidėjo dvigubai (18 studentų). Šia galimybe pasinaudojo po 13 studentų iš Ekonomikos, Kauno humanitarinio fakultetų, 12 – iš Filologijos, Fizikos fakultetų, 11 – iš Chemijos ir Komunikacijos fakultetų.
Kalbėdamas apie valdymo sritį, rektorius pabrėžė personalo mobilumo svarbą, nuolat augantį ir besikeičiantį personalo skaičių, kurį lemia laimėti LMT ir ES projektai ir juose dirbantys darbuotojai. Bendras darbuotojų skaičius, 2013 m. gruodžio 31 d. duomenimis, siekė 4499 (2012 m. – 4371).
Ataskaitą VU laikinasis vadovas baigė optimistine nuotaika – Vilniaus universiteto veikla įvertinta teigiamai ir universitetas akredituotas 6 metams. Lietuvoje pirmaujame išleidžiama moksline produkcija, tikimasi, kad per LMT ir tarptautinius projektus didės lėšų pritraukimas. Taip pat tikimasi pabaigti Medicinos, Matematikos ir informatikos bei Chemijos fakultetų techninius projektus, ir toliau fakultetų ir ES lėšomis gerinti studijoms ir mokslui skirtą infrastruktūrą.
VU ir toliau išlieka stipriausias ir populiariausias universitetas Lietuvoje.
Su išsamia Vilniaus universiteto veikla 2013 metais galite susipažinti čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!