Lietuvos aktuarų draugijos (LAD) valdybos bei akreditacinės komisijos narė Gabija Girdžiūtė, peržiūrėjusi Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) finansų ir draudimo matematikos studijų programą, įvertino, kad ji atitinka Tarptautinės aktuarų asociacijos (IAA) ir Europos aktuarų asociacijos (EAA) nustatytus išsilavinimo standartus. Nors jie privalomi tik LAD nariams, tačiau studijų programa gana gerai atitinka jų reikalavimus: baigę finansų ir draudimo matematikos studijų bakalauro ir magistrantūros programas ir išsilaikę papildomą LAD organizuotą profesionalumo žinių patikrinimą, absolventai gali tapti tikraisiais Lietuvos aktuarų draugijos nariais, pripažįstamais profesijos atstovais visoje Europoje.
MIF rengiami finansų ir draudimo matematikos specialistai baigę studijas gali dirbti aktuarais ar rizikos vertinimo specialistais įvairiose finansų, socialinės apsaugos institucijose ir visur, kur reikalingas kvalifikuotas finansinių rizikų valdymas.
Aktuarų profesija yra susijusi su rizikos vertinimu, jiems reikalingas gilus matematikos, statistikos, ekonomikos ir finansų valdymo supratimas. Būtent dėl to šie specialistai yra labai reikalingi ir vertinami rinkoje, tačiau, norėdami dirbti, turi nueiti tam tikrą kelią.
Kokius pagrindinius žingsnius reikia žengti, norint tapti šios srities specialistais?
IAA ir EAA nustato išsilavinimo standartus (angl. Education syllabus). Jie parengti taip, kad aktuaras galėtų veikti daugelyje sričių. Standartas – tai minimalių reikalavimų sąrašas, kurį turi tenkinti pradedantis specialistas.
MIF docentas, Finansų ir draudimo matematikos bakalauro studijų programos vadovas dr. Martynas Manstavičius sako, kad standartas apima daugelį sričių. Pirmiausia tai bazinės matematikos žinios. Tai tarsi pamatas, ant kurio vėliau konstruojamos kitos būtinos kompetencijos. Be šių pamatinių žinių, aktuaras turi įgyti bazinių ekonomikos žinių, gerai suprasti finansų sistemas, gebėti rinkti, apdoroti, analizuoti duomenis, veikloje taikyti aktuarinius modelius, suprasti jų privalumus ir trūkumus. Šios srities specialistui būtini ir geri komunikavimo įgūdžiai, nes dirbant komandoje būtina gebėti paaiškinti savo darbo rezultatus ir nespecialistams.
MIF studijų prodekanės dr. Aldonos Skučaitės nuomone, nors standarto reikalavimai gana platūs ir griežti, tai tik pirmasis žingsnis. Aktuaras, baigęs studijas, privalo toliau nuolat kelti savo kvalifikaciją, mokytis tiek formaliai, tiek neformaliai.
Plačiau apie IAA patvirtintą išsilavinimo standartą galite pasiskaityti čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!