Spalio 10-ąją, minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakultetas kviečia daugiau dėmesio skirti studentų psichikos sveikatai. Šio fakulteto profesorė dr. Sigita Lesinskienė, Tranzicijų programos, skirtos studentų sveikatai, vadovė Lietuvoje, mano, kad būtent studijų pradžia yra naujas gyvenimo etapas, kupinas ne tik džiaugsmo, bet ir iššūkių. „Šie pasikeitimai, kartais dar vadinami tranzicijomis, yra susiję su perėjimu į naują gyvenimo ir veiklos etapą, jauno suaugusiojo amžių“, – teigia profesorė, pasakodama apie fizinės ir emocinės sveikatos svarbą studentams.
Studijų pradžia – nauji iššūkiai
Ką tik pradėję aukštojo mokslo studijas jaunuoliai susiduria su įvairiomis emocijomis – daugelis jų ima gyventi savarankiškai, mokosi patys tvarkyti savo buitį, finansus, dienotvarkę. Adaptacijos periodas pradėjus studijas pasižymi didele gausa naujų galimybių, pažinčių, veiklų. Kartu tai itin jautrus ir pažeidžiamas jaunystės laikotarpis, kupinas rizikų.
„Perėjimas į jauno suaugusiojo amžių turi įvairiausių sunkumų tiek biologiniais, tiek psichosocialiniais asmenybės raidos aspektais. Džiugu, kad universitetuose tikrai yra pagalbos studentams iniciatyvų, ieškoma būdų, kaip padėti, kad adaptacijos savaitė, mėnuo, semestras pirmo kurso studentams būtų sėkmingas ir sklandus“, – teigia prof. S. Lesinskienė.
Viena iš tokių pagalbos studentams iniciatyvų – nauja Tranzicijų programa, sukurta bendradarbiaujant Lietuvos ir užsienio mokslininkams ir šiais studijų metais pradėta diegti tarp VU Medicinos fakulteto pirmo kurso medicinos bei odontologijos studentų. Programos tikslas – padėti adaptuotis ir gerai jaustis pradėjus studijas. Biomedicinos studijos ypač intensyvios ir sunkios, todėl šią prevencinę sveikatos stiprinimo programą nuspręsta įgyvendinti būtent tarp būsimųjų medikų ir odontologų.
„Tranzicijų programą diegiame ir VU, ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos fakultetuose. Džiaugiamės gražiu bendradarbiavimu tarp universitetų ir, jei mums šiemet pavyks, šią programą ateityje siūlysime ir kitų fakultetų studentams“, – pasakoja naujosios programos vadovė Lietuvoje prof. S. Lesinskienė.
Tranzicijų programą studentams sukūrė ir pradėjo taikyti Dalhousie universiteto (Kanada) profesorius Stanley Kutcheris ir jo komanda. Ši programa jau yra adaptuota keliuose Jungtinės Karalystės universitetuose ir Turku universitete Suomijoje. Dėl gerų rezultatų tarptautinių partnerių pasitarime buvo nuspręsta Tranzicijų programą medicinos studentams diegti Argentinoje, Indonezijoje, Japonijoje, Kenijoje ir Lietuvoje.
„Džiaugiuosi, kad tenka bendrauti ir bendradarbiauti su būriu puikių užsienio kolegų, organizuojant šios programos diegimą. Noriu padėkoti ir mūsų Lietuvos komandai iš abiejų universitetų: profesoriui Alfredui Laurinavičiui, lektoriui ir doktorantui Viliui Rutkauskui už pagalbą parengiant klausimynus ir mokomąją medžiagą studentams (VU), profesorei Virginijai Adomaitienei ir gydytojai rezidentei Mildai Basevičiūtei už puikų programos rengimą ir koordinavimą (LSMU)“, – sako prof. S. Lesinskienė.
Speciali platforma, padėsianti lengviau adaptuotis
Tranzicijų programa yra specialiai sukurta internetinė platforma, kurioje tiek lietuvių, tiek anglų kalba studijuojantiems medicinos studentams yra parengta informacinė ir mokomoji medžiaga apie įvairius pradėjus studijas kylančius iššūkius (finansus, būstą, mitybą, miegą, mokymąsi, draugystes, vienišumą, užkrečiamąsias ligas, priklausomybes, kūno ir psichikos sveikatą). Tekste yra ir patarimų, kaip tvarkytis su kylančiais sunkumais, kaip saugoti savo sveikatą, gerai jaustis, būti darbingam.
Programoje pateikta daug informacijos apie psichikos sveikatą ir sutrikimus, psichikos sveikatos raštingumą, prevenciją, jos svarbą. Studentams paruošti kvėpavimo, atsipalaidavimo pratimai, norintys galės juos išmokti ir taikyti. Užbaigę programą, studentai gaus tarptautinį Tranzicijų programos sertifikatą, kaip pažymėjimą ir padėką, kad išklausė mokymo kursą, dalyvavo ir aktyviai prisidėjo diegiant šią programą mūsų šalyje.
„Tranzicijų platformoje sudėjome informacines nuorodas apie įvairias VU ir Lietuvos sveikatos mokslų universitete veikiančias studentų organizacijas ir iniciatyvas, įvairiapusės pagalbos sveikatos ir psichosocialiniais klausimais gavimo galimybes Lietuvoje. Skaitysime studentams ir dvi paskaitas: „Savarankiškas gyvenimas prasideda: aktualijos ir sprendimai“ bei „Psichikos sveikatos raštingumo pagrindai“, kartu klausime studentų nuomonės ir atsiliepimų apie šią programą“, – pristato programos vadovė.
Profesorė pabrėžia, kad siekiama suteikti kuo daugiau informacijos ir padėti geriau jaustis, sėkmingai studijuoti visiems, peržengusiems aukštojo mokslo mokyklos slenkstį. Stiprus palaikymo tinklas, studijų ir socialinio gyvenimo suderinimas, ryšių su šeima ir draugais puoselėjimas, sveika gyvensena yra lemiami veiksniai išlaikant gerą savijautą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!