Bakteriniai klijai kaip alternatyva taršiems ir toksiškiems superklijams. Galimybę sukurti būtent tokius klijus pasišovė tirti jaunieji mūsų šalies mokslininkai, šiemet dalyvaujantys tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“. Kuo blogi dabar naudojami klijai ir kaip naujas išradimas gali prisidėti prie globalinės taršos problemų sprendimo?
Naujausiame „Mokslas be pamokslų“ episode – pokalbis su šių metų „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos vadove Evelina Prosevičiūte ir komandos komunikacijos atstove Fausta Michnevičiūte.
Kaip vyksta pasiruošimas konkursui
Šiųmetė „Vilnius-Lithuania iGEM“ (angl. The International Genetically Engineered Machines) komanda – dešimtoji. Ją sudaro keturiolika narių: dalis jų dirba laboratorijoje, kiti – užsiima įvairių iniciatyvų ir renginių organizavimu, dirba su komunikacija, rinkodara, finansais ir informacinėmis technologijomis.
Pasak E. Prosevičiūtės, komandos pasiruošimas sintetinės biologijos konkursui „iGEM“ trunka apie devynis mėnesius. Komandos nariai pirmiausia ieško idėjų, planuoja, užsisako reikalingas medžiagas.
Vienai narei pasiūlius temą sukurti ekologiškus klijus, komanda iš pradžių už temos neužsikabino.
„Juokavome, kad jeigu ką – galėsim kurti klijus, ir toliau ieškojome idėjos. Turėjome dokumentą, kuriame buvome susirašę įvairių temų, pavyzdžiui, kaip išgelbėti pasaulį nuo pelėsio ir pan. Ėmėme atmetinėti temas, kol galiausiai liko klijai“, – pasakoja komandos vadovė.
Iš planavimo fazės pereinama prie laboratorinio darbo – per vasarą sukuriamas produktas, kurį Lietuvos komanda pristatys Paryžiuje, „iGEM“ konkurso finale.
Planuoja sukurti bakterinius klijus
Pagrindinis šių metų komandos tikslas – sukurti bakterinius klijus. Nors, anot F. Michnevičiūtės, iš pradžių idėja buvo sukurti tiesiog superklijus, kurie, pasak mokslininkų straipsnių, yra tris kartus stipresni nei įprasti.
„Kas negerai su jau naudojamais? Daugelis jų yra arba toksiški, arba jų degradavimo produktai vėliau yra toksiški, nors iš pradžių jie ir nėra tokie. Viena, kad visi šie teršalai patenka į mūsų dirvožemius, o tai veikia gyvūnus, ekosistemas. Tai kenkia ir mums, žmonėms. Jeigu apsidairytumėte dabar aplink, pamatytumėte, kiek daiktų, kurių sudėtyje – klijai. O tai kelia ir kvėpavimo sutrikimus. Be to, alergijas sukelia įvairūs pleistrai, netgi naudojami medicinoje“, – problemas vardija F. Michnevičiūtė.
Anot jos, paprastai kalbant, šie klijai būtų pagaminti tiesiog iš cukraus: „Mes pasirinkome bakterijas, gaminančias cukrus. Bandysime į sistemas perkelti pramonėje naudojamą E. coli bakteriją, kuri turėtų sukurti produktą – klijus.“
Šiuo metu komandos idėja – išgryninimo ir pritaikymo stadijoje: „Vis dėlto vien to, ką mes dabar turime, pakanka konkurse. Priversti bakteriją gaminti kažką, ko ji negamina, yra sudėtinga. Taigi galime sakyti, kad tikslas – pasiektas.“
E. Prosevičiūtė neslepia – lūkestis yra Lietuvai parvežti aukso medalį: „Aš matau, kiek komanda dirba, kiek kiekvienas įdeda pastangų ir laiko. Atrodo, nėra mums jokių iššūkių, nėra jokių ribų, kad mes atvažiuosime, mes nugalėsim, mes pasiimsime, mes geriausi esam, bet iš tikrųjų labai įdomu pasižiūrėti, kokios bus ir kitų komandų temos. Apskritai labai laukiu. Man labai ir baisu, ir neramu, bet kartu aš žinau, kad viskas bus labai gerai. Galų gale mes susiklijavom kaip šeima per šiuos metus. Tai, sakyčiau, projektas tikrai iš visų pusių klijuoja.“
Prisidėti prie projekto gali čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!