4-ojoje Europos merginų matematikos olimpiadoje (European Girls Mathematical Olympiad, EGMO), vykusioje Minske, pirmą kartą dalyvavo Lietuvos komanda. Jai vadovavo Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto (VU MIF) Matematikos ir informatikos metodikos katedros darbuotojai doc. Romualdas Kašuba ir dr. Aivaras Novikas.
Lietuvos komandą sudarė keturios labai gražios ir tikrai ne mažiau protingos mokinės – po dvi iš Vilniaus ir iš Kauno. Kas yra kiek daugiau girdėjęs apie Lietuvos jaunųjų matematikų laimėjimus, ir dabar be vargo atspės, kad toliau bus kalbama apie Kauno technologijos universiteto gimnaziją bei Vilniaus licėjų. Abi kaunietės buvo iš KTU gimnazijos. Tai Neringa Levinskaitė ir Vaiva Augustinaitė. Vilniui atstovavo Leticija Dubickaitė, garsiojo mokytojo Beno Budvyčio mokinė, ir Aistė Grušnytė, kitos labai nusipelniusios pedagogės Zinos Šiaulienės mokinė. Minėtas KTU gimnazistes moko dar kita mūsų matematikos padangių įžymybė – mokytojas Leonas Narkevičius, išugdęs mūsų vienintelį pasaulinių matematikos olimpiadų aukso medalininką Kęstutį Česnavičių. Šiuo metu mokytojas L. Narkevičius N. Levinskaitę moko ne vienas, o kartu su Povilu Tvarijonu.
Į 4-ąją Europos merginų matematikos olimpiadą Lietuvos komanda važiavo gana nedrąsiai nusiteikusi, tuo labiau kad ir visai Europai tokia olimpiada tik ketvirtoji. Beje, vien Europa dalyvių geografija nesibaigia – yra ir JAV, Indija, kiti milžinai (jų rezultatai europietėms skiriamų medalių skaičiaus nekeičia). Tačiau tikėjome savo komanda ir nors šio savo tikėjimo į kairę ir į dešinę „netransliavome“, bet, kita vertus, nuo nieko neslėpėme.
Rezultatai, padauginti iš mūsų merginų ryžto, talento ir sėkmės, akivaizdūs. Pirmiausia derėtų pasigėrėti kaunietės N. Levinskaitės sėkme. Neringa, dar tik mažiau nei metus pasimokiusi KTU gimnazijoje, jau spėjo nuveikti tiek, kad apie tai bus atsimenama labai ilgai – surinkusi 20 taškų ji iškovojo sidabro medalį. Kitos komandos narės rėmė Neringos sėkmę taip sumaniai ir išradingai, kad visa komanda, surinkusi 39 taškus, atsidūrė dalyvavusių komandų rikiuotės pirmojoje pusėje. Tai rezultatai, kuriais tikrai turime teisę didžiuotis ir kuriuos bus labai nelengva ne tik pagerinti, bet net ir pakartoti. Absoliučiai geriausią rezultatą pasiekė Danielle Wang, JAV komandos atstovė, surinkusi visus galimus 42 taškus. Trys geriausios europietės – merginos iš Ukrainos, dviem iš jų iki maksimumo pritrūko vos 1–2 taškelių. Ukraina šventė ir komandinę pergalę (pagal bendrą surinktų taškų sumą). Lietuva užėmė 15 vietą iš 30 komandų. Kaimyninė Baltarusija užėmė 13 vietą, Norvegija – 26, Suomija – 28, o Latvija – 29.
Drįstume pažymėti, kad ši Europos (ir jau ne tik) olimpiada matematinio turinio lygiu galėtų varžytis ir su Pasauline matematikos olimpiada (International Mathematics Olympiad, IMO). Taigi pasiekimų vertė didelė, matematinių nuolaidų merginoms – vyresniųjų klasių mokinėms nedaroma, sunkiausiems uždaviniams reikia išskirtinio matematinio įžvalgumo ir kūrybingumo. Štai kas sakoma olimpiados taisyklėse: „EGMO tikslas yra suteikti galimybę daugiau merginų reikštis matematikoje tarptautiniu mastu ir taip atrasti, padrąsinti ir išmėginti matematinį talentą turinčias merginas visose Europos šalyse.“
Taigi atveriamos naujos erdvės azartiškai domėtis matematika ir giliai pažinti ją. Džiugu, kad Lietuvos merginos šia galimybe sėkmingai pasinaudojo.
Europos merginų matematikos olimpiada papildo matematinių konkursų, kuriuose aktyviai dalyvauja VU MIF atstovai, sąrašą. Stengiamasi kuo daugiau dėmesio skirti darbui su gabiais mokiniais. Verta paminėti, kad nuo 1986 m. VU MIF vyksta Lietuvos komandinė mokinių matematikos olimpiada profesoriaus Jono Kubiliaus taurei laimėti (nuo 1999 m. kartu su individualiomis varžytuvėmis jaunesniųjų klasių mokiniams).
Daugiau informacijos apie įvairias olimpiadas ir konkursus
Komentarų nėra. Būk pirmas!