Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, trūksta transplantacijai tinkamų organų. Solidinių organų transplantacijos operacijos sėkmė priklauso nuo donoro, operacijos laukiančio recipiento paruošimo ir pačios chirurginės procedūros. Todėl šiuo metu naudojami mašininio mokymosi modeliai, kaip viena iš naudingiausių inovacijų chirurgijoje, buvo pasiūlyti siekiant tikslesnės priešoperacinės diagnostikos bei pooperacinės prognozės. Kurti naujo modelio Lietuvoje susibūrė trys komandos: Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos fakulteto, Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto ir VU Medicinos fakulteto mokslininkai. Projekto partneriu tapo VU ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Organų transplantacijos koordinavimo centras.
„Mūsų tikslas – sukurti dirbtinio intelekto modelį, kuris padėtų transplantologų komandai priimti optimalų sprendimą dėl organo tinkamumo transplantacijai“, – teigia VU Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto direktorius prof. Gintautas Dzemyda.
Sukurtas sprendimas bus įdiegtas klinikinėje praktikoje ir laisvai pasiekiamas ne tik Lietuvos, bet ir visai pasaulinei transplantologų bendruomenei.
„Mašininis mokymasis – unikali galimybė kompiuteriui išmokti priimti geriausius sprendimus, pritaikant medikų sukauptą patirtį. Taip pat jis padės parinkti donorui ir recipientui didžiausią įtaką darančius veiksnius sėkmingai transplantacijai. Tai – didelis žingsnis į priekį vertinant priešoperacinį pasiruošimą ir pooperacinę priežiūrą, gerinant kokybės rodiklius ir užkertant kelią komplikacijoms“, – teigia doc. Aistė Kielaitė-Gulla, atliekanti podoktorantūros stažuotę VU Matematikos ir informatikos fakultete. „Džiaugiuosi galimybe dirbti su aukščiausio lygio mašininio mokymosi ir dirbtinio intelekto specialistų komanda VU Matematikos ir informatikos fakultete ir įgyti naujų žinių pasaulinio lygio centre – Niujorke įsikūrusiame „Memorial Sloan Kettering Cancer Center“, – tvirtina ji.
Projektas „Mašininio mokymosi naudojimas nustatant kepenų transplantacijos priešoperacines galimybes ir pooperacinius rezultatus“ yra finansuojamas Lietuvos mokslo tarybos (Nr. P-PD-22-099).
Komentarų nėra. Būk pirmas!