Šiemet „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda, dalyvaujanti tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse, parengė unikalų tarpdisciplininį projektą „Pojūčių laboratorija“. Bendradarbiaudami su įvairių sričių Lietuvos menininkais, jaunieji mokslininkai žadins penkis pagrindinius pojūčius – lytėjimą, skonį, kvapą, klausą ir regą penkių renginių cikle ir supažindins dalyvius su sintetinės biologijos procesais, potencialu bei kylančiomis problemomis.
Nors meno ir mokslo disciplinos dažnai atrodo tolimos ir sunkiai suderinamos, „Vilnius-Lithuania iGEM“ nori įrodyti, kad taip nėra. Jaunieji mokslininkai savo edukacines veiklas šiemet kuria kartu su meno atstovais. Įkvėpimo šiai mokslo ir meno sintezei komanda pasisėmė iš tarpdiscipliniškos iGEM (angl. International Genetically Engineered Machine) konkurso prigimties – sintetinėje biologijoje pasitelkiama genų inžinerija, informatika, molekulinė biologija – ir praplėtė savo veiklų lauką iki kūrybinių veiklų.
Dviejų dalių meno dirbtuvėse su tarpdisciplinine menininke Kamile Krasauskaite dėmesys bus skiriamas pirmajam pojūčiui – lytėjimui. Iš raugo tešlos dalyviai formuos kaukes, žmogiškojo ego atspindžius. Praktinių užsiėmimų metu bus mokomasi suprasti, kaip skirtingai galima patirti pasaulį, draugystes ar meną su kaukėmis ir be jų. Bus žvelgiama į organizmų formavimąsi, tarpusavio santykius ir žmogaus galimybes keisti aplinką ir save patį. Šis renginys yra 14-osios Baltijos trienalės dalis.
Kitas pojūtis – skonis. Šiai juslei sužadinti bus rengiama tikra gastronominė kelionė. Jos metu skonio svogūnėlius žadins produktai, gaminami su mikroorganizmų pagalba, o prieskonio suteiks pokalbiai apie maistą. Diskusijoje komanda sieks griauti mitus apie genetiškai modifikuotus maisto produktus, papasakos apie sintetinės biologijos potencialą sprendžiant maisto krizę ir kvies pasvajoti, koks maistas bus ateityje. Renginio metu apie GMO reguliavimą ir bioetinius maisto biotechnologijų aspektus papasakos advokatė Rūta Pumputienė.
Dar vienai juslei – kvapui sužadinti bus pasitelkti parfumerijos stebuklai kūrybinėse dirbtuvėse su Aisčiu Mickevičiumi. Šiose dirbtuvėse kūrėjas dalysis meniniais kvepalų kūrimo principais, kai įkvėpimas yra supanti muzika, filmai, literatūra. Apie sintetinės biologijos vaidmenį sprendžiant parfumerijos pramonėje kylančias problemas ir biotechnologinius kvapų kūrimo principus pasakos jaunieji mokslininkai. Renginio dalyvius taip pat kviesime testuoti savo kvapo pajautimą.
Klausos pojūčiui sužadinti bus kviečiama leistis į garsinę kelionę po sintetinės biologijos praeitį, dabartį ir ateitį. Nuo matematinių modelių, užprogramuotų susinaikinti ląstelių – iki milžiniškų bioetikos dilemų ir bandymo suprasti, kokį pasaulį – utopinį ar distopinį – galima sukurti pasitelkus šią mokslinę discipliną. Šiuolaikinės muzikos ansamblis „Artisans“, išvertęs sintetinės biologijos idėjas į garsų kalbą, kvies sustoti ir įsiklausyti į tylius mokslo procesus. Koncerte išgirsite unikalius kūrinius, sukurtus bendradarbiaujant su „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda.
Paskutiniam pojūčiui – regėjimui bus sukurta instaliacija, kurioje atsiskleis įvairus ir be galo įdomus mikroorganizmų pasaulis. Instaliacija kuriama kartu su menininke Jolita Vaitkute. Lankytojai galės pasivaikščioti po sukurtą mikrobų miestą ir stebėti įprastomis sąlygomis nematomus miesto gyventojus. Instaliaciją papildys „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos parengta edukacinė medžiaga apie surinktus mikroorganizmus, jų kilmę ir kaitą bėgant laikui. Instaliacijos tikslas – parodyti mikroorganizmų ir žmonių tarpusavio sąsajas, vienų kitiems daromą įtaką bei reikšmę.
Komentarų nėra. Būk pirmas!