Nors pirmosios pakopos studijų pasirinkimas – reikšmingas ir atsakingas žingsnis, ne mažiau svarbus sprendimas laukia ir jas baigus – tęsti studijas magistrantūroje ar keliauti į darbo rinką? Svarstantiems apie šias galimybes Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras (VU GMC) šiemet siūlo naujas tarptautines molekulinės biotechnologijos magistrantūros studijas, kurios ne tik suteikia antrosios pakopos išsilavinimą ir galimybę dirbti su aukščiausio lygio mokslininkais, bet ir leidžia savarankiškai planuoti mokymosi procesą, nuo studijų pradžios bendradarbiauti su verslo sektoriumi ir iš arčiau pažinti doktorantūros studijų specifiką.
Ilgai brandinta idėja
Pasak molekulinės biotechnologijos magistrantūros studijų programos koordinatorės dr. Ingos Matijošytės, VU GMC bendruomenėje jau kuris laikas buvo diskutuojama, kaip suteikti galimybę studentams dar magistrantūros metu susipažinti su doktorantūros studijomis.
„Tokios idėjos buvo gvildenamos ne tik tarp dėstytojų, bet ir tarp magistrantų. Matėme studentų norą geriau suvokti, kurį kelią – akademinės karjeros tęsimo ar įsiliejimo į darbo rinką – pasirinkti. Pirmasis kelias veda į tolesnes studijas doktorantūroje, antrasis – į žinių ir įgūdžių pritaikymą verslo įmonėse ar biudžetinėse institucijose“, – pasakoja ji.
Pasak dr. I. Matijošytės, šis pasirinkimas tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti lengvas: „Supratome, kad magistrantams sunku apsispręsti, nes abu keliai yra patrauklūs ir atveriantys daugybę galimybių. Be to, norėjosi padėti studentams sumažinti riziką, išvengti klaidingo pasirinkimo, nes magistrantai dar sunkiai ar nevisiškai neįsivaizduoja, kas yra doktorantūros studijos. Deja, būna atvejų, kai įstoję į doktorantūrą studentai jos nebaigia.“
Išskirtinės studijos ir aukščiausio lygio dėstytojai
„Programa, kurią sukūrėme ir jau šiemet siūlome studentams, neabejotinai išsiskiria iš visų Lietuvoje vykdomų studijų. Tai mokslinė magistrantūra, orientuota į individualų ugdymą per projektinį darbą laboratorijose ir individualias konsultacijas-mentorystę“, – paaiškina dr. I. Matijošytė.
Pasak mokslininkės, studentų gebėjimai bus ugdomi per praktinį eksperimentinį projektą, o kur jį atlikti – GMC laboratorijose ar biotechnologijos įmonėse – galės pasirinkti patys magistrantai. Šis projektas – programos pagrindas, nes jo vykdymo metu studentas lavins savarankiško planavimo, darbo organizavimo, įgyvendinimo ir savo vykdomų tyrimų įsivertinimo įgūdžius.
Studijų koordinatorė sako, kad magistrantai turės galimybę patys „sukomplektuoti“ savo studijas: „Dabartinė studentų karta nori daugiau savarankiškumo, jiems įdomiau patiems savarankiškai ieškoti atsakymų, spręsti iškilusius klausimus, planuoti savo studijų laiką. Todėl molekulinės biotechnologijos studijų programą kūrėme taip, kad ji būtų labai aiškiai orientuota į studentą.“
Tai, pasak mokslininkės, puikiai įrodo programos planas. „Per pasirenkamuosius dalykus, kurie paremti savarankišku mokymusi, ir keletą privalomųjų dalykų studentai plėtos ir gilins bendrąsias, profesines ir dalykines žinias, susijusias su projekto įgyvendinimu. Kartu su projekto vadovu-moderatoriumi studentas jau pirmojo semestro pradžioje sudarys individualų projekto vykdymo planą, kuriame bus numatytas projekto tikslas, uždaviniai, būsimi darbai. Jie nuspręs, kokius pasirenkamuosius dalykus studijuoti, kas bus studentui reikalinga projektui įgyvendinti, kompetencijoms kelti“, – pasakoja dr. I. Matijošytė.
Pasirenkamųjų dalykų molekulinės biotechnologijos studijų programoje spektras, pasak dr. I. Matijošytės, išties įspūdingas – bus galima rinktis net iš 27 disciplinų: „Pasirinkimo gausoje siekėme išlaikyti aukščiausią studijų kokybę, kurią užtikrins savo sričių specialistai. Studentų laukia išties daug pasirenkamųjų dalykų – nuo genų inžinerijos CRISPR sistemomis iki baltymų struktūrinės bioinformatikos.“
Pasak programos vadovės, magistrantams bus suteikta ir aukščiausio lygio įranga. „Pažangios šviesos mikroskopijos kursą dėstys ne vieną tarptautinį ir nacionalinį apdovanojimą pelniusi neuromokslininkė dr. U. Neniškytė, dirbanti su beveik pusę milijono eurų kainavusiu STED technologijos superskyros mikroskopu. Galimybę dirbti su tokia įranga turi tik pačios geriausios pasaulio laboratorijos“, – pasakoja dr. I. Matijošytė.
Aktyviai bendradarbiaujama su verslu
Rengiant molekulinės biotechnologijos programą, aktyviai dalyvavo ir verslo atstovai. „Nuo pat pradinio etapo, kai buvo tik diskutuojama apie tokios programos reikalingumą ir galimą jos formą, Lietuvos biotechnologijos verslo įmonės aktyviai įsitraukė tiek į programos koncepcijos, tiek į reikalingų privalomųjų dalykų modulių svarstymus“, – teigia dr. I. Matijošytė.
Pasak mokslininkės, verslo atstovai dalyvavo ne tik teorinio pasirengimo darbuose, bet ir sutiko prisidėti kaip dėstytojai, dalyvavo siūlant projektų temas, programos priežiūros komitete kaip socialiniai partneriai, motyvaciniuose pokalbiuose studentų atrankoje.
„Verslo įmonėms labai paranki tokio tipo programa, nes studentas vykdydamas projektą nuo pat studijų pradžios gali pasirinkti dalykus, kurie leistų labiau įsigilinti į temos esmę. Be to, privalomieji dalykai, kurių per du pirmuosius semestrus bus tik trys, suteiks studentams ne tik žinių apie mokslinėse laboratorijose vykdomus projektus, bet ir projektų plėtojimo ir vadybos verslo įmonėse gebėjimų“, – pasakoja dr. I. Matijošytė.
Pasak studijų programos koordinatorės, studentai bus informuojami ir apie galimybes kurti startuolius bei plėtoti savo verslą, mokomi bioetikos ir biosaugos aspektų bei reikalavimų tiek mokslinėse laboratorijose, tiek biotechnologijų įmonėse. Toks įvairiapusis, tarpdisciplininis išsilavinimas ir bendradarbiavimas su verslo įmonėmis nuo pat studijų pradžios suteikia neįkainojamos patirties ir unikalių įgūdžių bei pranašumą darbo rinkoje ir mokslo pasaulyje.
„Neabejoju, kad molekulinę biotechnologiją pasirinkę studentai tęs karjerą doktorantūroje, lengvai įsilies į Lietuvos ir užsienio biotechnologijų darbo rinką, steigs ir plėtos savus verslus. VU GMC yra neabejotinas biotechnologijos mokslų lyderis Lietuvoje, todėl naujosios programos studentams stengsimės pasiūlyti viską, ką turime geriausio“, – sako dr. I. Matijošytė.
Komentarų nėra. Būk pirmas!