Pagal ERASMUS programą į užsienį išvykę Vilniaus universiteto studentai ne tik studijuoja ir domisi svetimos šalies kultūra, bet ir tuo pačiu atstovauja Lietuvai bei mūsų Alma Mater, pasakodami apie studijas bei įvairius gyvenimo šalyje aspektus. Pateikiame kelių užsienyje studijuojančių mūsų studentų pasakojimus apie tai, kaip sekasi „ambasadoriauti“ svetur ir populiarinti VU siūlomas studijas užsienio kalba.
Hamburge Lietuvą reprezentavo ir studenčių kepti sausainiai
Vaida STRIKAITYTĖ, Justina ŽUKAUSKAITĖ, Aušra VITKUTĖ,
VU KHF studentės,
Hamburgas–Vilnius
Mums – trims ERASMUS studentėms – teko gana nelengva užduotis – pristatyti Lietuvą Hamburgo universiteto tarptautinės dienos lankytojams. Susilaukėme ne itin daug būtent studijomis suinteresuotų asmenų, bet stabtelėjusių prie mūsų stendo buvo iš tiesų nemažai.
Vieni tiesiog bandė perskaityti šalies pavadinimą, teiravosi, ar tikrai mes kalbame ne anglų ar rusų kalba; kiti prašė parodyti žemėlapyje, kur ta mūsų Lietuva yra, ar šiek tiek papasakoti, koks gyvenimas mūsų šalyje.
Mūsų stendas stovėjo pats pirmasis; tad visi besidairantys sustodavo prie jo – spalvingas stendas iš tiesų atrodė puikiai, lankytojus traukė šalia stendo ant staliuko patiekti mūsų pačių iškepti sausainiai ir pyragas, lankytojų akį traukė prie stendo nuolat besisukinėjančios šešios lietuvaitės, pasirengusios papasakoti apie savo šalį.
Pirmasis susidomėjęs Lietuva studentas buvo magistrantūros studijas šiais metais Hamburgo universitete pradėjęs vaikinas. Per du mėnesius, praleistus Vokietijoje, tai buvo pirmasis Aušros sutiktas žmogus, žinantis, kad tarp gausybės gerų Europos universitetų yra ir Vilniaus universitetas. Bet, svarbiausia, jis ketina tęsti magistrantūros studijas mūsų Universitete. Vaikiną vilioja galimybė lankyti paskaitas VU anglų kalba, o ypač galimybė lankyti paskaitas „International Business School“, taip pat pigesnis negu Vokietijoje pragyvenimo lygis, draugiški žmonės (šis studentas dirbo keturis mėnesius Lietuvoje, tai jau turėjo šioki tokį įspūdį apie Lietuvą). Tačiau jis žino, kad Lietuvoje ne visur galima susikalbėti angliškai, sunku mokytis lietuvių kalbos, neįspūdingi bendrabučiai ir t.t. Šios priežastys verčia kol kas neskubėti į Lietuvą.
Tačiau nudžiugino tai, kad tarp visų jo išvardytų trūkumų nebuvo nė vieno argumento, kad VU mokslo ar studijų lygis yra žemas, o tai, manau, yra svarbiausia. Ne VU skamba užsienio studentams neviliojančiai, o pati Lietuva.
Galbūt mums nepavyko suvilioti studijų galimybėmis mūsų šalyje daug studentų, bet iš tiesų sudominome šios Hamburgo universiteto mugės lankytojus. Manome, kad tokie savo šalies bei universitetų pristatymai itin naudingi – vis daugiau žmonių sužino, kur yra Lietuva ir kuo ji patraukli.
Žinoma, reikia pastebėti, kad kai kurie aspektai nėra itin palankūs norint pritraukti studentus iš svetur studijuoti VU: pavyzdžiui, ne itin daug paskaitų anglų kalba; gana sudėtinga atsiskaitymų sistema; nedidelė suteikiama stipendija vykstantiems studijuoti į mūsų šalį ir pan. Stengėmės, kad lankytojai pajustų, jog Lietuva jų visada laukia. Norėtume, jog ERASMUS programos dalyviai neaplenktų ir mūsų šalies, nes tai puiki galimybė pažinti šalies kultūrą bei universitetinę sistemą; įgyti asmeninės patirties ir pasidalinti sukauptomis žiniomis, papasakoti apie savo šalies tradicijas.
Taigi kur yra Lietuva? Dabar ji dar beveik neatrasta ERASMUS studentų, bet tikimės, kad pamažu ja, kaip mainų programos šalimi, susidomės vis daugiau įvairių šalių studentų.
Belgijos studentams rūpi studijų kokybė VU
Aistė URBONAVIČIŪTĖ,
Teisės fakulteto V k. studentė,
Belgija–Vilnius
2006 lapkričio 23 d. Gento universitete, Belgijoje, vyko tradicinis informacinis vakaras Belgijos studentams, kuris rengiamas jau keletą metų daugelyje Belgijos miestų. Šiame vakare ERASMUS studentų organizacijos nariai pristatė ERASMUS programą belgų studentams, o vėliau mes, įvairių šalių ERASMUS studentai, turėjome savo informacinius stalelius ir besidomintiems pasakojome apie programos galimybes mūsų valstybėse bei universitetuose. Aš, pusmetį studijuojanti Gento universitete tarptautinę bei Europos Sąjungos teisę, turėjau progą pristatyti ERASMUS programą Vilniaus universitete. Kaip ir buvo tikėtasi, didžiausio belgų susidomėjimo susilaukė Italijos, Ispanijos, Portugalijos universitetai, tačiau nesunku buvo pastebėti, jog Rytų Europos valstybės taipogi neliko nuošalyje. Daugiausia Belgijos studentai domėjosi, kokius dalykus galima studijuoti Vilniaus universitete, ir svarbiausia – kurie iš jų dėstomi anglų, vokiečių ar kitomis užsienio kalbomis. Užtikrinome, kad Vilniaus universitete yra aukštas mokymosi lygis ir dirba kompetentingi dėstytojai, todėl jų žinios dalyvaujant mainų programoje tikrai nenukentės, be to, kaip ir kitose Europos valstybėse, Lietuvoje įdiegta ECTS sistema, todėl problemų dėl egzaminų įskaitymo nacionaliniuose universitetuose neturėtų kilti.
Be abejo, studentams kilo daug praktinių klausimų, kaip antai kokios galimybės gyventi studentų bendrabučiuose, koks šalies pragyvenimo lygis, socialinis gyvenimas. Nuraminau Belgijos studentus, jog Vilniaus universitetas skiria pakankamai vietos ERASMUS studentams savo bendrabučiuose, o net ir nesant galimybių arba tiesiog nenorint rinktis studentų bendrabučių, Vilniaus universiteto studentai mielai padeda susirasti gyvenamąją vietą, kurios nuoma nėra brangi, kaip ir pragyvenimo lygis, lyginant su Belgija. Socialinis gyvenimas Lietuvos sostinėje yra tikrai intensyvus ir studentai randa užtektinai užsiėmimų tiek Universitete, tiek už jo ribų. Be to, daug dėmesio susilaukė ir studentų organizuojamos išvykos į kaimynines valstybes.
ERASMUS studentų organizacijos prezidentas pasakojo, jog tokie vakarai, rengiami jau keletą metų, labai gerai veikia šią mainų programą, nes Belgijos studentai turi galimybę ne tik gauti bendros informacijos, bet ir pabendrauti su juos dominančios valstybės studentais bei užduoti jiems rūpimus klausimus, kitaip tariant, sužinoti viską iš „pirmųjų lūpų“. Taipogi tai gera proga mums, ERASMUS studentams, susitikti su Belgijos studentais bei paskatinti mainus su mūsų valstybių universitetais.
Klaidingi stereotipai ir informacijos stoka trukdo atrasti Lietuvą
Elena Dapkūnaitė
Filologijos fakulteto IV k. studentė,
Vokietija–Lietuva
Lapkričio 23 d. Europos Viadrinos universitete Frankfurte prie Oderio (Vokietija) vyko tradiciniai renginiai, skirti tarptautinei studentų dienai. Viename jų buvo pristatomi užsienio universitetai.
Viename iš stendų buvo pristatomi ir Lietuvos universitetai (Vilniaus universitetas bei M. Romerio universitetas). Deja, renginys nesulaukė Vokietijos studentų susidomėjimo, taip pat ir Lietuvos stendas. Daugiausia buvo klausinėjama apie studijų programas VU, kokiomis kalbomis dėstoma, ar Lietuvoje draugiškai priimami užsienio studentai, kokios gyvenimo sąlygos. Nemaloniai stebino bendri klausimai apie Lietuvą, kurie atskleidė Europos studentų „tamsumą“: kai kurie net nenumanė, kad Lietuva yra Europoje, kad Lietuvoje gyvena daugiau nei 300 žmonių, kad turime savo kalbą, kad pas mus ne tik sniego pusnys. Daugiausia Lietuva domėjosi tie studentai, kurie jau yra buvę mūsų šalyje ir norėjo pasidalyti savo įspūdžiais bei atgaivinti lietuvių kalbos žinias.
Susidarė įspūdis, kad Lietuva ir mūsų universitetai nebuvo įdomūs kaip užsienio studijų partneriai dėl informacijos stokos ir klaidingų stereotipų. Tačiau galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje jau studijavę studentai parsivežė gražių įspūdžių apie šalį ir buvo patenkinti studijų kokybe.
Komentarų nėra. Būk pirmas!