Pasirodė 18-asis „Spectrum“ numeris. Kaip ir tikėjomės, kai pasirodys žurnalas, sniegas Lietuvoje jau bus ištirpęs, ir žurnalą galėsite skaityti glostomi pavasariškos saulės šilumos…
Tokia balandžio pradžia klimato pokyčius Lietuvoje ir pasaulyje stebintiems ir analizuojantiems mokslininkams – ne naujiena. „Spectrum“ ekspertas prof. A. Bukantis (GMF) sako, kad klimato kaita lemia vis stipresnes orų anomalijas, vis sunkiau yra sudaryti ilgalaikes orų prognozes.
Klimatą keičia pasaulinis atšilimas, o stresas, mityba, žalingi įpročiai, kenksmingi aplinkos veiksniai turi įtakos mūsų epigenomui, kartu ir genų raiškai. Epigenetinio kodo tyrimai atskleidžia naujus žmogaus genomo sudėtingumo lygmenis. Prof. S. Jarmalaitė (GMF) tikina skaitytoją, kad artimiausioje ateityje išgirsime tikrąją žmogaus genomo muziką. O štai chemikai prof. A. Ramanavičius ir dokt. L. Mikoliūnaitė supažindins Jus su nanorobotika. Nanorobotus galėtume apibrėžti kaip „nano-“ matmenų sistemas, sukurtas atlikti tam tikras funkcijas. „Tokios sistemos turėtų nemažai privalumų, jei jas pavyktų sėkmingai pritaikyti medicinoje. Vienas iš jų tas, kad tokios nanostruktūros galėtų laisvai judėti kraujagyslėmis ir netgi įsiskverbti į bet kurią ląstelę“, – sako mūsų mokslininkai, kuriantys nanorobotus.
Jeigu genų muzika ir nanorobotai Jums atrodo kaip iš fantastinio filmo, siūlome susipažinti su tyrimo, kurį atliko psichologai (FsF), rezultatais. Mokslinkų kolektyvas aiškinosi, ar pilietiškas darbuotojų elgesys organizacijoje – prabanga, ar būtinybė?
Prof. dr. Pieteris van Menschas, žinomas olandų mokslininkas ir vienas iškiliausių šiuolaikinės muzeologijos specialistų, vadovaujantis VU Komunikacijos fakulteto Muzeologijos katedrai, pasakoja, kaip naujosios technologijos keičia muziejaus veiklą ir sampratą.
Prof. D. Pociūtė (FlF) straipsnyje „Reformacijos paminklų atradimai, tyrimai ir publikavimas: kritinė šaltinių serija Monumenta Reformationis Lithuanicae“ nagrinėja šiandien labai retą temą. Autorė apžvelgia Reformacijos, kaip ryškiausio ankstyvųjų Naujųjų laikų intelektualinio judėjimo, tyrimus ir šaltinius.
Straipsnis „Kultūros klubo pėdsakais: nuo šokių iki pramogų industrijos“ vieniems atgaivins mielus prisiminimus, kitus supažindins su sovietinio laikotarpio studentų laisvalaikiu. Retų kalbų rubrika supažindina su dar viena kalba – urdu (Pakistano Islamo Respublikos kalba), kurią planuojama dėstyti VU Orientalistikos centre.
Gerų skaitinių ir šiltos vasaros!
Komentarų nėra. Būk pirmas!