Gegužę Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) ataskaitinės-rinkiminės konferencijos delegatai išrinko naująjį organizacijos prezidentą – VU Gamtos mokslų fakulteto IV kurso studentą Egidijų Kinderį. Jis pakeitė dvejus metus prezidento pareigas ėjusį Andrių Uždanavičių.
Naujasis prezidentas savo veiklos gairėse nurodė sieksiantis tęsti stiprią atstovavimo studentams tradiciją, plėsti aukštojo mokslo sritį išmanančių ekspertų tinklą ir optimizuoti organizacijos narių kompetencijų kėlimo procesą. Jo manymu, artėjantys Seimo rinkimai taps iššūkiu ne tik politikams, bet ir studentų atstovams – reikės įsitraukti į švietimo politikos formavimą ir numatytų priemonių įgyvendinimą.
Kaip vertini esamą VU SA padėtį ir veiklą?
Dabar VU SA yra kaip niekada stipri ir mūsų atstovaujamos pozicijos nuolatos stiprėja. Vis dažniau esame kviečiami kaip švietimo ekspertai, universitete esame užsitarnavę pagarbą ir gerą vardą ne tik studentų, bet ir administracijos akyse. Nuolat įsitraukiame į visus šiuo metu VU vykstančius pokyčių procesus, išsakome studentų nuomonę ir tikimės, kad priimami sprendimai leis sukurti atvirą ir vieningą bendruomenę, kurioje studentai bus savarankiški.
Esame stiprūs ir savo veikla viduje. Naujoji planavimų metodika mums leido praėjusių metų darbus planuoti efektyviau ir daryti realius pokyčius. Universitete pradedama kalbėti apie grįžtamojo ryšio kultūrą, vis dažniau galima išgirsti studijų programų komitetus, sprendžiamos pirmakursių integracijos problemos ir visa tai vyksta dėl efektyvaus metų veiklos planavimo proceso.
VU SA laikoma viena pagrindinių švietimo politikos formavimo dalyvių. Kokius iššūkius organizacija ketina įveikti artėjančiais metais?
Formuojant švietimo politiką pagrindinį vaidmenį vaidins naujasis Mokslo ir studijų įstatymo projektas ir artėjantys Seimo rinkimai. VU SA teikė ir toliau teiks siūlymus dėl naujojo įstatymo projekto – svarbiausia, kad naujasis įstatymas nesumažintų studijų lankstumo galimybių studentams ir užtikrintų aiškų ir kompetencijomis grįstą rotacijos mechanizmą.
Taip pat teiksime siūlymus tiek rinkimuose dalyvausiančioms politinėms partijoms, tiek ir po rinkimų formuojamai Vyriausybei. Užtikrinsime, kad studentų atstovai būtų kviečiami į visas politinėse programose numatytų priemonių įgyvendinimo darbo grupes.
Vienas aktualiausių klausimų studentams šiuo metu yra pakibęs ore – tai rotacijos mechanizmas. Gal galėtum plačiau papasakoti, kokie teikiami siūlymai ir kokia yra studentų pozicija?
Tai, kad nėra rotacijos mechanizmo – didelė problema, kurios spręsti Seimas, panašu, vis dar nėra pasiruošęs. Anksčiau teikti siūlymai buvo labai įvairūs. Daugiausia dėmesio sulaukė Švietimo ir mokslo ministerijos pateiktas „septyneto“ variantas. Jau tada studentai nesutiko su tokiu siūlymu ir nuolatos kartojo, kad svarbiausia – rotacijos mechanizmą parengti taip, jog didžiausią reikšmę įgytų ne gauti pažymiai, o studentų sukauptos kompetencijos.
VU SA teikė būtent tokį siūlymą – kad gerai besimokančiu studentu būtų laikomas asmuo, kuris per rezultatų patikrinimo laikotarpį būtų sukaupęs ne mažiau kaip 45 kreditus ir įgyvendinęs studijų plane numatytus rezultatus. Paprastai sakant – gerai besimokantis studentas yra toks, kuris po studijų metų, kai vykdoma rotacija, neturi skolų, o 45 kreditų riba yra siūloma tam, kad užtikrintų studentams didesnį studijų lankstumą. Tarkime, vienais metais studentas turės mažiau kreditų, kitais daugiau – bus sudarytos galimybės individualiems studijų planams.
VU SA nuolat teikė siūlymus būsimam Mokslo ir studijų įstatymui. Kokie šio įstatymo punktai studentus paveiks labiausiai?
Visų pirma, jau daug apkalbėtas rotacijos mechanizmas, numatomas šiame įstatyme. Kitas svarbus dalykas – galimybė trumpinti tiek bakalauro, tiek magistrantūros studijas. VU SA teigimu, Lietuvos švietimo sistema tokiam žingsniui nėra pasiruošusi ir neturėtų leisti tokios galimybės, mat ji sumažintų studijų lankstumą, būtų pamirštamos bendrosios studentų kompetencijos, pamiršta universitetinė studijų idėja.
Naujajame įstatyme numatoma ir studentams labai džiugių naujienų. Viena jų – industrinė doktorantūra. Tai reiškia, kad doktorantūrą vykdyti galės ne tik aukštojo mokslo institucijos, bet ir verslo įmonės, bendradarbiaujančios su universitetais. Padidės finansuojamų doktorantūros vietų skaičius, atsiras paskatų didesniam mokslo ir verslo bendradarbiavimui, galimybių aukštųjų technologijų pradedančiosioms įmonėms.
Organizacijoje esi jau ganėtinai ilgai, iš arti stebėjai universitete vykstančius pokyčius. Kaip vertini studentų vaidmenį universiteto valdyme?
Pats jau ne vienerius metus esu studentų atstovas VU Senate, tad galiu drąsiai teigti, kad studentų vaidmuo VU valdyme yra labai didelis. Studentų atstovų yra visose komisijose, komitetuose, darbo grupėse ar kitose sprendimų priėmimo struktūrose. Per pastaruosius 4–5 metus studentų atstovavimas augo ne tik centrinėje administracijoje, bet ir padaliniuose.
Kaip minėjau pradžioje, esame matomi kaip kolegos, ekspertai, esame kviečiami ir gerbiami už išsakomą nuomonę. Džiaugiuosi požiūriu į studentus universiteto valdyme ir manau, kad bendradarbiavimas ir toliau turi išlikti toks pats ar net stiprėti.
VU SA aktyviai įsitraukė ir rengiant naująją universiteto strategiją. Kartu su kitais Tarybos nariais studentų atstovai rinko naują rektorių, kuris dirba jau daugiau nei metus. Kas yra nuveikta ir kokius darbus planuojama atlikti kitąmet?
Per kiek daugiau nei vienerius naujojo rektoriaus metus universitete studentams taip pat kilo daug įvairių iššūkių. Dalyvavome rengiant naująją VU strategiją, prisidėjome prie jos uždavinių rodiklių kūrimo, aktyviai įsitraukėme į kiekvieno tikslo planavimo ir įgyvendinimo pradžią. Nors šie metai buvo skirti pasirengti ir realių pokyčių kol kas nėra įvykę, tikime, kad universitetas su VU SA pagalba gali tuos pokyčius įvykdyti ir sukurti palankiausias sąlygas savo studentams.
Ypač daug dėmesio ateityje turi būti skiriama lanksčiai, studentams patraukliai ir patogiai studijų sistemai, pirmakursių integracijai į VU bendruomenę ir, žinoma, studijų kokybės užtikrinimo bei grįžtamojo ryšio kultūros diegimui visame universitete.
Komentarų nėra. Būk pirmas!