Mieli skaitytojai,
Jūsų rankose – rudeninis „Spectrum“ su rudeniškomis temomis. Mokslininkai skverbiasi ne tik į kosmosą, bet ir į žmogaus smegenis. Techninės galimybės jau leidžia pamatyti, kas jose vyksta. Atlikdami elektrinio smegenų aktyvumo tyrimus tyrėjai siekia geriau suprasti žmogaus smegenų elektrinę kalbą ir žinias pritaikyti visuomenės gerovei užtikrinti. VU mokslininkai vieni pirmųjų Lietuvoje pradėjo darbus šioje srityje. Su jų tyrimais supažindina doc. dr. I. Griškova-Bulanova (GMF).
Mūsų psichologai nagrinėja itin opią visuomenės problemą – psichologinį nesaugumą dėl darbo. Šią būseną kaip pagrindinę streso priežastį nurodė pusė apklaustų Lietuvos darbuotojų.
Ko mokslininkai ieško egodokumentuose? Tai atskleidžia prof. dr. A. Pacevičius (KF). Dr. T. Čelkis (IF), tirdamas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kelius, kelia intriguojantį klausimą – ar tikrai praeityje keliai buvo prastesni, o susisiekimo sistema nė iš tolo nepriminė dabartinės? Pasirodo, LDK susisiekimo sistemos bruožai turi tam tikrų sąlyčio taškų su mūsų laikų kelių sistema.
Lietuvoje veikianti psichikos sveikatos priežiūros sistema yra neveiksminga ir nepakankamai skaidri. Tokia ir kitos nepalankios psichikos sveikatos priežiūros formuotojams išvados yra pagrįstos ir įrodytos ne tuščiu politikavimu, o išsamiu moksliniu tyrimu, kurį atliko VU mokslininkai, vadovaujami prof. D. Pūro. Mokslininkai siūlo receptą, kaip padėti psichikos sveikatos politikos formuotojams.
Dalyvaudami INOVEKS projekte mūsų mokslininkai įkūrė penkias naujas įmones – taip ieškoma sąlyčio taškų su verslu. Kaip mokslininkai susidraugauja su verslu, patirtimi dalijasi įmonių įkūrėjai.
Pastaruoju metu pasaulio dėmesį prikaustė Ebolos hemoraginės karštligės protrūkis Vakarų Afrikoje, šios ligos atvejų nustatoma ir Europoje. „Spectrum“ pateikia išsamų prof. dr. K. Žagmino (MF) komentarą apie šią infekciją ir jos grėsmes.
Kazachstane rasta keliasdešimt įvairios formos ir dydžio geoglifų. Jais jau susidomėjo britų žurnalistai. Naujai atrastus geoglifus kartu su Kostanajaus universiteto mokslininkais tiria ir VU mokslo darbuotoja G. Motuzaitė Matuzevičiūtė Keen (IF).
Jei negalite nuvykti į Japoniją, bent pasklaidykite „Spectrum“ puslapius, kuriuose šiuolaikinės japonų literatūros vardus Lietuvoje pristato J. Polonskaitė (OC), savo tekstą iliustruodama nuostabiais Japonijos peizažais. Skaitydami „Spectrum“ sužinosite, kuo mums šiandien svarbus K. Kojalavičius – vienas žymiausių XVII a. vidurio VU profesorių, pamokslininkas, retorinių, proginių biografinių veikalų autorius, ir M. Očapovskis – Vilniaus imperatoriškojo universiteto Žemės ūkio katedros (XIX a. pr.) profesorius.
Gerų skaitinių ilgėjančiais artėjančios žiemos vakarais…
„Spectrum“ redakcija
Komentarų nėra. Būk pirmas!