Nuo rugsėjo 1-osios Rektoriaus įsakymu VU bibliotekai vadovauja direktorių taryba – generalinė direktorė profesorė habil. dr. Audronė Glosienė, direktorė kultūros paveldui Birutė Butkevičienė ir direktorė informaciniam aprūpinimui, ūkio ir finansų reikalams Irena Krivienė. Sprendimą sukurti naujas generalinės direktorės pareigas paskatino dabarties iššūkiai – VU biblioteka stovi ant didelių permainų slenksčio.
Jau baigtas naujo bibliotekos pastato Saulėtekio alėjoje projektas. Kaip „U. V.“ teigė VU bibliotekos generalinė direktorė A. Glosienė, naujasis Saulėtekio slėnyje statomas VU bibliotekos pastatas savo funkcijomis ir paskirtimi peržengia vienos aukštosios mokyklos padalinio ir tradicinės bibliotekos ribas – tai būtų mokslinės komunikacijos centras. Saulėtekio slėnyje sutelkus kelių VU ir VGTU fakultetų bei mokslinių tyrimų institutų, verslo įmonių pajėgumus, naujasis MKC teiktų informacijos paslaugas visiems šių institucijų darbuotojams ir studentams bei atvykstantiems užsienio stažuotojams, lankytojams, seminarų ir konferencijų dalyviams. Saulėtekio slėnio MKC bus naujo tipo ateities institucija, ne praeities turtų saugykla.
„Gal ir pompastiškai šiandien skamba, bet tiesa yra tokia – mes Mokslinės komunikacijos centrą statysim XXI a. pradžioje ir jis tarnaus ne mažiau kaip iki XXIII amžiaus. Ateities vartotojų poreikius ir informacinę elgseną šiandien sunku prognozuoti. Todėl MKC turi būti kuriamas kaip atviras, lankstus ir dinamiškas organizmas. Tai bus hibridinė biblioteka, kurioje tradiciniai informacijos ištekliai išliks svarbūs, tačiau ne jie, o skaitmeniniai ištekliai ir elektroninės paslaugos bus pagrindinis vartotojų aptarnavimo akcentas. Tai bus ne tik naujas pastatas, MKC bus ir virtualus informacijos centras“, – teigia A. Glosienė.
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl buvo sustiprinta šita vadybinė grandis, anot A. Glosienės, ta, kad reikia vykdyti aktyvią lobistinę veiklą, kad būtų užtikrintas šio projekto finansavimas. Tikslią projekto sąmatą dar sunku pateikti, nes daugelis darbų nėra skirti tik bibliotekai, o visam Saulėtekio slėniui. Manoma, kad ji sieks per 100 mln. litų. „Bet aš esu įsitikinusi ir labai viliuosi, kad visas Universitetas, Rektoratas, Senatas pritars idėjai, jog šis projektas turi būti suvokiamas ir pristatomas kaip nacionalinės reikšmės ir svarbos ambicingas ateities projektas, kurį įgyvendinus bus sukurtas šalyje, Europoje ir pasaulyje matomas modernus, perspektyvus ir pajėgus akademinės informacijos ir mokslinės komunikacijos centras. Mes turime siekti sukurti tokį centrą Lietuvoje. Kalbos apie VU biblioteką kaip naują pastatą neskamba perspektyviai. Visai nebijau pasakyti – aš noriu, kad į Vilnių atvažiavę mokslininkai iš užsienio šalių ir atėję į tą centrą atpažintų tą patį lygį, kokį jie mato Vakaruose. Sukurti tokį į perspektyvą orientuotą objektą – didelė atsakomybė“, – teigia A. Glosienė.
VU biblioteka išliks ir senuosiuose VU rūmuose. Jai modernizuoti reikia daug pastangų. Jau daugiau kaip metus šiame pastate vyksta parengiamieji darbai, vykdomi rekonstrukcijos projektai. Anot generalinės direktorės, daugelis sistemų yra pasenusios, neatitinka šiuolaikinių reikalavimų, darbuotojai yra priversti dirbti žeminančiomis sąlygomis. Vidiniai bibliotekos rekonstrukcijos darbai pareikalaus kelių milijonų litų, ir tos investicijos nebus matomos. Vartotojui ir skaitytojui būtina reformuoti ir skaityklas, ir visą aptarnavimą. Atsilikusios ir mažosios fakultetų bibliotekėlės – jos yra žemo lygio. Generalinė direktorė A. Glosienė artimiausiu metu žada aktyviai diskutuoti su fakultetų dekanais ir atstovais ir ieškoti galimybių, kaip spręsti šiuos klausimus.
A. Glosienės veiklos programoje prioritetinėse pozicijose – elektroninių paslaugų plėtra. „Mes turime sukurti elektroninę biblioteką kaip fizinę, realią biblioteką papildantį kontūrą. Manau, kad šiuo metu šioje srityje esame atsilikę ne tik nuo pasaulio, bet ir nuo Lietuvos“, – teigia direktorė.
„Aš neatėjau į niekieno vietą ir nedirbsiu niekieno darbų, – pabrėžė direktorė.– Dirbsiu strateginio valdymo, strateginio vadovavimo lygmens darbus bibliotekoje. Tam ir sukurta ši nauja pareigybė. Manau, kad bibliotekoje yra daug gerų specialistų, kurie puikiai dirba, ir aš nežadu nieko griauti ar kurti vardan reformos.“ Naujajame darbe direktorė žada panaudoti savo patirtį vykdant europinius projektus ir pozicijas tarptautinėse organizacijose.
Taip pat naujoji bibliotekos generalinė direktorė kol kas nežada atsisakyti dėstytojos darbo Komunikacijos fakultete Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų institute, kur užima pusę profesorės etato.
Komentarų nėra. Būk pirmas!