Jau daugiau kaip mėnesį dirba naujos kadencijos Vilniaus universiteto Senatas. Šiais mokslo metais jau įvyko trys Senato posėdžiai. Apie jo darbo aktualijas „VU naujienos“ teiraujasi Senato pirmininkės pavaduotojo prof. dr. Romo Barono.
Kokius klausimus sprendžiate, ką naujasis Senatas jau nuveikė?
Senatas vadovaujasi naujuoju Vilniaus universiteto Statutu, kuriame nurodyta, kad klausimų svarstymas, nutarimų priėmimas ir jų įsigaliojimo tvarka nustatoma Senato darbo reglamente. Todėl pirmajame šiais mokslo metais vykusiame posėdyje buvo svarstomas ir priimtas Senato darbo reglamentas. Rugsėjo 9 d. priimtame reglamente numatyti trys nuolatiniai Senato komitetai: Mokslo, Studijų, Kokybės ir plėtros, reglamente apibrėžtos šių komitetų funkcijos. Tame posėdyje patvirtintos ir šių komitetų sudėtys bei pirmininkai: prof. habil. dr. Zita Aušrelė Kučinskienė (Medicinos fakultetas), prof. habil. dr. Gintautas Tamulaitis (Fizikos fakultetas) ir doc. dr. Teodoras Medaiskis (Ekonomikos fakultetas). Senato veiklai organizuoti sudaryta Senato kolegija, susidedanti iš Senato pirmininkės, jos pavaduotojo, komitetų pirmininkų ir studentų atstovo. Rugsėjo posėdyje taip pat patvirtintas šių mokslo metų Senato darbo planas, kuris skelbiamas VU tinklapyje ir yra reguliariai atnaujinamas, atsižvelgiant į VU aktualijas.
Vienu svarbiausių svarstytų klausimų buvo VU Tarybos narių rinkimų ir įgaliojimų nutraukimo tvarkos aprašo tvirtinimas. Ši tvarka buvo svarstoma dviejuose Senato posėdžiuose. Pirmajame buvo nutarta sudaryti Senato darbo grupę, kuri apibendrintų Senato narių ir Rektorato nuomones ir parengtų naują tvarkos aprašo redakciją. Tarybos narių rinkimų ir įgaliojimų nutraukimo tvarkos aprašas patvirtintas Senato posėdyje rugsėjo 30 d.
Spalio 14 d. vykusiame Senato posėdyje apsvarstyti studentų priėmimo į VU bakalauro ir magistro studijų programas 2014 m. rezultatai. Taip pat patvirtintos trijų Senato komisijų sudėtys: Centrinės akademinės etikos (pirmininkė prof. dr. Dalia Leinartė, Lyčių studijų centras), Centrinės ginčų nagrinėjimo (pirmininkas doc. dr. Remigijus Merkevičius, Teisės fakultetas) ir Akademinio protokolo (pirmininkė dr. Loreta Skurvydaitė, Istorijos fakultetas).
Vykusiuose Senato posėdžiuose buvo sprendžiami ir kiti VU bendruomenei aktualūs klausimai. Trijų vykusių posėdžių darbotvarkėse iš viso buvo 18 klausimų. Senato posėdžių nutarimai ir kita medžiaga yra skelbiama VU vidiniame tinklapyje.
Kokie esminiai Senato darbai sprendžiami dabar ir kokius darbus įvardintumėte kaip svarbiausius dabartiniame Senato darbo etape?
Vilniaus universiteto Statuto patvirtinimo įstatymas įpareigoja mus per 9 mėnesius nuo įstatymo įsigaliojimo, t. y. iki kitų metų vasario 20 d., sudaryti naujus universiteto valdymo organus. Kol kas naujai išrinktas tik Senatas. Artimiausias uždavinys – sudaryti VU Tarybą. Išrinktieji Tarybos nariai turės iškilmingai perskaityti įsipareigojimą universitetui ir jį pasirašyti. Tai numatyta naujajame VU Statute. Šiuo metu rengiamas šios procedūros aprašas.
Baigiasi dalies VU kamieninių akademinių padalinių tarybų kadencijos. Pagal naująjį Statutą, kiekvieno kamieninio akademinio tarybos sudarymo tvarka nustatoma pagal to padalinio nuostatus, kurie turi būti parengti remiantis Pavyzdiniais kamieninių akademinių padalinių nuostatais. Šių Pavyzdinių nuostatų parengimas – vienas aktualiausių Senato ir Rektorato uždavinių.
Labai svarbi Senato darbo dalis – Senato nuolatinių komitetų ir komisijų darbas. Jų darbo efektyvumas didele dalimi lems viso Senato darbo efektyvumą. Šiuo metu rengiami suformuotų komisijų nuostatai.
Atskirai norėčiau išskirti klausimą apie Tarybos formavimą. Ką galite pasakyti bendruomenei, kokie svarbiausi dabartinio etapo aspektai, kas vyksta dabar, kaip vystysis Tarybos rinkimai ateityje?
Šiuo metu vyksta kandidatų į Tarybos narius kėlimas, kuris prasidėjo spalio 3 d. ir baigsis spalio 17 d.
VU Tarybą sudarys 11 asmenų. Du Tarybos nariai bus išrinkti VU Studentų atstovybės nustatyta tvarka. Kitų devynių Tarybos narių rinkimų tvarka yra apibrėžta VU Tarybos narių rinkimų ir įgaliojimų nutraukimo tvarkos apraše. Vadovaujantis juo, penki Tarybos nariai išrenkami iš kandidatų – VU dėstytojų ir mokslo (meno) darbuotojų ir keturi Tarybos nariai iš kandidatų – ne universiteto darbuotojų ar studentų. Teisę kelti kandidatus į Tarybos narius turi kiekvienas VU akademinės bendruomenės narys, atitinkantis Statuto 12 straipsnio 4 dalies reikalavimus. Kiekvienas rinkėjas turi teisę pats iškelti savo kandidatūrą.
Kiekvienas išrinktasis Tarybos narys atstovaus konkrečiai mokslų ir studijų plėtros interesų sričiai. Kiekvienas VU darbuotojas, turintis rinkimų teisę, rinks vieną savo mokslų ir studijų plėtros interesų sričiai atstovaujantį Tarybos narį ir keturis narius, atstovaujančius apibrėžtiems visuomenės interesams.
Sudarant interesų sritis siekiama užtikrinti efektyvų strateginį VU valdymą. Interesų sričių apibrėžimu VU nusako jam ypač aktualias sritis, kurių darnia plėtra universitetas yra suinteresuotas. Pažymėtina, kad srities darbuotojų skaičius universitete nelemia srities svarbumo, visos apibrėžtos sritys yra svarbios darniai VU plėtrai. Tarybos narių rinkimas yra svarbus ir atsakingas veiksmas, kurio rezultatai darys įtaką tolimesnei VU raidai.
Tarybos rinkimų svarbą kandidatų kėlimo etapo pradžioje pagrindė ir Senato narys prof. dr. Artūras Žukauskas savo straipsnyje „Ką rinksime – Tarybą ar „Tarybą““, publikuotame „VU naujienų“ portale.
Gal jau aiškėja datos, kada galime tikėtis kandidatų į Tarybos narius sąrašų, rinkimų agitacijos pradžios, Tarybos išrinkimo?
Tarybos narių rinkimus organizuoja ir vykdo VU Centrinė rinkimų Komisija. Kandidatų į Tarybos narius sąrašas turėtų būti sudarytas per penkias darbo dienas nuo kandidatų į Tarybos narius kėlimo termino pabaigos, t. y. kandidatų sąrašas turėtų būti sudarytas iki spalio 22 d. Rinkimų agitacija turėtų prasidėti iš karto po įregistruotų kandidatų į Tarybos narius sąrašų paskelbimo. Kandidatų prisistatymo laikotarpis bus ne trumpesnis nei 30 kalendorinių dienų. Tarybos rinkimai turi įvykti ne vėliau kaip per 45 kalendorines dienas nuo kandidatų į Tarybos narius kėlimo termino pabaigos. Vadinasi, rinkimai turėtų vykti lapkričio pabaigoje ar gruodžio pradžioje. Renkant Tarybos narius gali prireikti kelių turų.
Gal jau aiškėja, kada bus paskelbtas konkursas rektoriaus pareigoms eiti?
Rektoriaus rinkimų tvarką nustato ir rektorių renka universiteto Taryba. Tiksliai prognozuoti sunku, bet iki kitų metų vasario 20 d. rektorius turėtų būti išrinktas.
Kokie numatomi tolimesni Senato darbai bent jau iki Naujųjų metų?
Darbų yra daug. Daug jų yra susiję su VU naujojo Statuto nuostatų įgyvendinimu. Artimiausiais mėnesiais reikia parengti ir patvirtinti ką tik sudarytų Senato komisijų nuostatus, parengti Akademinių apeigų protokolą, būtiną rektoriaus inauguracijai, atnaujinti universiteto akademinės etikos kodeksą. Numatyta svarstyti pedagogų rengimo universitete koncepciją, doktorantūros studijų kokybę, ilgalaikių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros programas, bakalauro studijų programų sandaros kaitą ir kitus aktualius universiteto bendruomenei klausimus.
Komentarų: 1
2014-10-15 19:31
dIšrinktieji Tarybos nariai turės iškilmingai perskaityti įsipareigojimą universitetui ir jį pasirašyti. Tai numatyta naujajame VU Statute. Šiuo metu rengiamas šios procedūros aprašas. — Jei taip ir toliau, tai tuoj reikes parengti ir sedejimo ant kedes aprasa.