Vilniaus universiteto Taryba kovo 12 d. išrinko naująjį universiteto vadovą. Nuo šiol didžiausiai aukštajai mokyklai Lietuvoje vadovaus prof. habil. dr. Artūras Žukauskas.
Rektoriui išrinkti prireikė dviejų balsavimo turų. Pirmajame balsavime nustatytos Tarybos narių balsų daugumos (7 iš 11) nepavyko surinkti nė vienam kandidatui: prof. A. Žukauskas gavo keturis, prof. J. Banys – tris, prof. V. Razumas – du, dr. B. Gailius ir prof. V. Nekrošius – po vieną balsą. Antrajame balsavime prof. A. Žukauskas surinkęs aštuonis balsus laimėjo prieš prof. J. Banį, gavusį trijų Tarybos narių palaikymą.
Prof. Artūras Žukauskas yra Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, šiuo metu jis eina VU Taikomųjų mokslų instituto Puslaidininkinės optoelektronikos skyriaus vedėjo pareigas.
Dėl VU rektoriaus pareigų varžėsi 6 kandidatai. Aukščiausio universiteto posto, be prof. A. Žukausko, siekė l. e. p. rektorius prof. Jūras Banys, Europos humanitarinio universiteto administracijos ir infrastruktūros prorektorius dr. Bernardas Gailius, VU Teisės fakulteto Privatinės teisės katedros profesorius Vytautas Nekrošius, buvęs Mykolo Romerio universiteto Socialinės informatikos fakulteto dekanas dr. Saulius Norvaišas, Lietuvos mokslų akademijos prezidentas prof. Valdemaras Razumas.
Iškilminga naujojo Vilniaus universiteto rektoriaus inauguracija vyks balandžio mėnesį.
Komentarų: 39
2015-03-12 10:38
LaimaSuper! Nuoširdžiausi sveikinimai. Naujas gūsis, naujas kraujas, naujas veidas. Ačiū Tarybai už puikų pasirinkimą.
2015-03-12 10:49
labai protingasKaip ir žadėjau, lengvai pavyko visus įkalbėt.
Dabar tik dar turiu išsiaiškint, kurie nepritarė ?
2015-03-12 10:56
Ingrida ŠimonytėO iš kur žinot, kad apskritai kas nors nepritarė? Ir net jeigu taip, tai ką sužinojęs beveiksit? Atleisit iš Tarybos? :)
2015-03-12 11:03
Saulius. Kitas SauliusKą gi daugiau, apart aplojimo, galima padaryti anoniminio komentavimo būdu?
Eiti pas psichoterapeutą ir brangiau, ir ne taip malonu.
2015-03-12 11:22
Saulius. Kitas SauliusBeje, kalbant apie balsavimą: surinktų balų paviešinimas gal būtų demokratijos išraiška ne itin demokratiniuose Rektoriaus rinkimuose?
2015-03-12 11:39
SauliusTegyvuoja demokratija:
http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/aktualijos/arturas-zukauskas-isrinktas-vilniaus-universiteto-rektoriumi.htm
Išrinkti naująjį rektorių prireikė dviejų ratų, nes per pirmąjį rinkimų turą nei vienas kandidatas nesurinko reikiamo septynių Tarybos narių balsų skaičiaus. A.Žukauskas pirmajame rate surinko keturis balsus, J.Banys – tris, V.Razumas – du, B.Gailius ir V.Nekrošius po vieną.
Tą pačią dieną įvykusiame antrajame rinkimų ture A.Žukauskas surinko aštuonis balsus, J.Banys – tris.
2015-03-12 11:48
Saulius. Kitas SauliusDėkui.
Lrytas.lt – demokratijos bastionas. Kas galėtų įtarti…
2015-03-12 11:56
Ingrida ŠimonytėNa matot, kažkas verda greičiau už mus. Gal dar net nebuvom išėję iš Tarybos salės, kai informacija buvo paskelbta net be jokių Tarybos pastangų :)
Nors tai nėra jokia paslaptis, bet nežinau, ar tikrai labai svarbu. Faktas tas, kad Rektorius išrinktas didesne nei 2/3 balsų dauguma, kaip ir nori Mokslo ir studijų įstatymas. Su pastebėjimu dėl “demokratijos trūkumo” sutikti negaliu. Taryba nesiaurino reikalavimų kandidatams, nors tokių pastangų VU Statute esama, kandidatai buvo žinomi, viešai pristatyti, buvo galimybės dalyvauti procese bendruomenei, Taryba balsavo slaptai ir kiekvienas pagal savo vidinius įsitikinimus, kurių tarpusavyje nederino. Tiek pirmame ture, tiek ir antrame, kai pasirinkimo laukas susiaurėjo. Tad. Sunku sugalvoti, kaip turėjo atrodyti pratimas, kad Jums būtų pakankamai demokratijos :)
2015-03-12 12:07
Saulius. Kitas SauliusGerb. Ingrida, dalis akademinės bendruomenės nesupranta, nepritaria arba nepriima nustatytos VU Rektoriaus rinkimo tvarkos. Sutinku, kad tai apibrėžta Statute (?) ir todėl toks būdas vienintelis legitymus. Vienok demokratija žino ir kitokį – ne tik kvalifikuotų rinkėjų – rinkimo būdą. Iš čia ir užuominos apie (menamą ?) demokratijos trūkumą. Akademinė bendruomenė greita įsižeisti, o pyktį laiko ilgai – neretai amžinai.
Paprasčiausias būdas nuimti tokias įtampas – suvaidinti atvirumą, paskelbiant nereikšmingą informaciją. Ar čia man mokyt LB atstovus :-)
2015-03-12 12:35
labai protingas2 iš trijų jau žinau.
Paskelbsime juos kaip pritariančius “stagnatoriškai” uni. nevystymo politikai .
2015-03-12 11:09
GintarasAčiū Dievui!… na Tarybai irgi ačiū :)
2015-03-12 11:17
Ingrida ŠimonytėPrašom, kad tik padėtų :)
2015-03-12 11:26
AJKCommunism goes on :)
2015-03-12 11:26
sveikinuper debatus Teatro salėje prof. Artūras Žukauskas pasirodė geriausiai, todėl tokio pasirinkimo ir laukiau. Šiaip jau „tarptautiniame konkurse“ buvo galima tikėtis bent jau kauniečių dalyvavimo, galėtų būt ir pirminė atranka, nes finale tos įvairovės norėtųsi kiek mažiau, debatams pakaktų ir 2-3 realių pretendentų.
2015-03-12 11:53
kestutis dProveržio vis tiek nebus, Tartu nepasivysime.
Skaičiai:
Tartu universitete – 14500 studentų, personalo – 3700, iš jo akademinio personalo – 1850.
Vilniaus universitete – 21496 studentų, personalo – 4371, akademinio – 2344
(skaičiai gali būti VU senoki, sunkiau juos staigiai rasti, Tartu universiteto – lengva rasti, viskas pateikiama jų puslapyje).
Pagal personalo / studentų skaičių – mes gana palyginami universitetai – akademinio personalo dalis pas abu apie 50 proc., vienam akademiniam darbuotojui tenka 9,17 (VU) ir 7,84 (Tartu) studento.
Taigi, kaip ir panašu. Tačiau kol nelyginam biudžetų:
Tartu – 145,9 mln eurų
VU – 44,8 mln eurų.
Tada atitinkami skirtumai ir kiek tenka vienam studentui:
Tartu – 10 000 eurų
VU – 2 000 eurų
BVP dalis skiriama aukštajam mokslui – beveik panaši (estai kiek daugiau), tačiau Lietuvoje lėšas suvalgo universitetų gausa. Pavalkis pripažįsta, kad universitetų per daug, bet sakosi nieko negalįs padaryti.
Efektyvinimas – gerai, bet šioje situacijoje – tai mes dirbam nepaprastai efektyviai, todėl dar pasispausti – ?
2015-03-13 00:50
kestutis dPadariau klaidą. 2012 metais 44,8 mln eurų VU buvo tik valstybės biudžeto asignavimai. Dar 73,3 mln eurų sudarė valstybinės tikslinės kitos lėšos ir nebiudžetinės lėšos, kurių liūto dalį sudarė ES struktūriniai fondai – 45,8 mln eurų. Taigi, viso VU biudžetas 2012 metais buvo 117,9 mln eurų. Atrodo, kur kas geriau. Nors beveik du trečdalius tikslinių lėšų sudarė materialaus ir nematerialaus turto įsigyjimas – 29,3 mln eurų, penktadalis pateko darbo užmokesčiui – 9,8 mln eurų.
Taigi, nuo Tartu atsiliekame mažiau – vėlgi, jei skaičiuoti vienam studentui (negera metodika, bet vis viena šiokiam tokiam palyginimui kol kas tiks) – Tartu 10 000 eurų, VU – 5484 eurai.
Būtų gerai specialisto išaiškinimas, ar tikslinės kitos lėšos, tarp jų ir ES struktūrinių fondų parama – įskaičiuotinas dalykas į VU biudžetą, kaip nuolatinės kasmetinės pajamos darant tokius palyginimus?
2015-03-12 11:54
KristupasMalonios naujienos, džiugu girdėti! Už šį pasirinkimą laikiau kumščius. Sėkmės naujajam rektoriui!
2015-03-12 12:05
Saulius NorvaišasSveikinu naująjį Rektorių, linkiu daug energijos ir išminties dirbant konkurencinėje aplinkoje!
2015-03-12 12:31
Ingrida ŠimonytėGerbiamam kitam Sauliui skiriama (minčių seka jau nutrūko, nes, matyt, per ilga diskusija)
Dalis visuomenės nepriima ir visuotinės rinkimų teisės -kam nors atrodo, kad moterys balsuot negali, o kitiems – kad negali balsuoti tie, kurie negali pasirūpinti savimi, savo vaikais ir šeimos gerove, nors nėra pripažinti neveiksniais arba tie, kurie pasirengę parduoti savo balsą tam, kas pasiūlys didesnę kainą. Bet vistiek eina į rinkimus ir balsuoja. Nes toks įstatymas. Galiausiai Rektorius yra VU vadovas, o ne profesinės sąjungos pirmininkas, tad, mano nuomone, nėra nenormalu, kad VU steigėja ir savininkė – Lietuvos valstybė per įstatymdavystę nusprendė, jog vadovą turi rinkti Taryba, kurios sudėtis pakankamai gerai subalansuoja stakeholderių interesus. Tai, kad kam nors nepatinka vienas ar kitas asmuo Taryboje – ką padarysi, bet jie išrinkti ir kai kurie net beveik visuotinai :) Bet čia turbūt neverta ginčytis, nes jeigu požiūriai skiriasi, tai jie ir skiriasi.
Man atrodytų, kad rinkimų rezultatų skelbimas turėtų būti CRK darbas, nes CRK skaičiuoja balsus ir tvirtina protokolus apie balsavimo rezultatus. Bet kuriuo atveju panašu į tai, kad rezultatai medijoje buvo paskelbti net anksčiau, nei pirmas Tarybos narys atsikėlė nuo kėdės Tarybos posėdžių salėje. Su sarafaniniu radijum vargu ar palenktyniausi.
2015-03-12 12:58
Saulius. Kitas SauliusGerb. Ingrida,
principu “dura lex, sed lex” noriai mojuoja tie, kuriems lex parankus. Kitiems gi belieka zirsti – natūralu. Tik va šitoj šviesoj aiškinti, kad noras apriboti demokratines teises (teisę į visuotinius rinkimus) yra demokratijos išraiška (“kai kam atrodo…”) yra kiek nešvarus soc. mokslų atstovų triukas, jei nepavadint to elementarios logikos stoka ;-) Nuomonių įvairovė skirta papildyti, o ne apriboti demokratines teises. Čia gal iš Rusijos demagogijos fontano tas argumentas pasiskolintas?
Rektoriaus rinkimų procedūra organizuota su visuotinių rinkimų aksesuarais – prisistatymas visuomenei, vieši debatai, kiek įmanoma daugiau info VU tinklapyje – o pats principas “su kvapeliu” (tai mano asmeninė nuomonė). Iš čia ir disonansas tarp formos ir turinio. Stebėtina, kad rezultatas gavosi išties šaunus :-)
2015-03-13 16:04
Ingrida ŠimonytėKaip ir minėjau, nematau prasmės daug ginčytis, nes turiu tiesiog kitą nuomonę. Mano nuomone, lex šiuo atveju nėra dura. Ir tai visai nesusiję su faktu, kad esu Taryboje, nes joje atsiradau gana atsitiktinai. Rusija čia jau apskritai, atsiprašant. Neaišku, kodėl universiteto vadovą turi rinkti TIK universiteto darbuotojai ir tai turėtume laikyti tikra demokratija, o tuo atveju, kai rektorių renka atstovai studentų, darbuotojų ir plačiosios visuomenės (pastaruosius, beje, dargi renkant pačiai bendruomenei) – demokratijos nėra. Kaip steigėjo ir akcininko suinteresuotumą valstybinio universiteto veiklos rezultatais užtikrintų uždara rinkimų sistema? Man nežinoma, kurioje iš mokesčių mokėtojų lėšų gyvenančioje institucijoje sau vadovą rinktųsi tos institucijos darbuotojai: jis arba skiriamas aukštesnės institucijos, arba išrenkamas per konkursą, kurį organizuoja aukštesnė institucija, arba išrenkamas per visuotinius rinkimus. Universitetas yra ypatinga vieša institucija, bet ne tiek ypatinga, kad galėtų mokesčių mokėtojams sakyti tik “nemokykit mūsų gyventi, o geriau padėkit materialiai”.
2015-03-13 21:47
Saulius. Kitas SauliusGerb. Ingrida,
raktinis žodis yra Jums neabejotinai žinomas terminas – LŪKESČIAI. Juos sukėlė neteisingas proceso apibūdinimas – Rektoriaus rinkimai. Tai nebuvo _rinkimai_, tai buvo _konkursas_ (spėju, kažkur tai tikrai buvo paminėta, bet bendra opinija fiksavo rinkimus). Be jokios abejonės, tai buvo skaidrus ir atviras konkursas, ir jam priekaištų turi tik @#$%^& iš žinomo demokratijos bastiono ;-). Gal todėl kniauksmai apie proceso demokratijos ydas nerimti, ką nesunku pripažinti. Su procesu viskas OK, su jo apibūdinimu – ne visai. Nes kitaip išeitų, kad vieninteliai VU veikiantys asmenys (išsirenkantys sau valdžią) yra Tarybos nariai.
Beje, ką Taryba veiks po Rektoriaus rinkimų? Prižiūrės jo veiklą, nustatys strateginio vystymosi uždavinius ir stebės jų įgyvendinimą? Ir 11’kai jos narių tikrai pakaks laiko gyvenime vairuot (korporacijos dydžio) VU? Narių skaičius paminėtas tikslingai, su užuomina į atskaitomybės problemą. Jei Taryba rinko Rektorių, akivaizdžiai gali jį atšaukti. Dėmesio klausimas – o kas nors gali atšaukti Tarybą? Jos atskirus narius? Ar ji kam nors kaip nors kada nors atsiskaitys?
Laikykit tai akademinės bendruomenės rūpesčio šviesia VU ateitimi išraiška ;-) Pagarbiai,
Saulius
2015-03-12 15:07
DutisDabr dėkodami Tarybai už aiškų sprendimą Linkėsime naujajam Rektoriui kūrybinių racionalių sprendimų pajudinant šerdinę Universiteto dalį – Humanitarinius mokslus
2015-03-12 15:43
labai protingasParašykit vyrai, kad bus prorektoriais ?
2015-03-12 15:50
LeoKaip čia toks labai protingas būdamas to nežinote? :)
2015-03-12 16:52
labai protingasPanelę Simonyte turetu paskirt Strategines veiklos prorektore ?
2015-03-12 16:04
Tik pastebėjimasNieko nesakau, tačiau jei prof. habil. dr. gavo tik vieną balsą, tai iš tiesų labai keista. Jei nuoširdžiai, tai ir galvojau, kad pastarasis kandidatas laimės..
2015-03-12 16:12
Tik pastebėjimasNieko nesakau, tačiau jei prof. habil. dr. V. Nekrošius gavo tik vieną balsą, tai iš tiesų labai keista. Jei nuoširdžiai, tai ir galvojau, kad pastarasis kandidatas laimės..
2015-03-12 16:13
Tik pastebėjimasNieko nesakau, tačiau jei prof. habil. dr. V. Nekrošius gavo tik vieną balsą, tai iš tiesų labai keista. Jei nuoširdžiai, tai ir galvojau, kad pastarasis kandidatas laimės, t.y. tas, kuris ir laimėjo..
2015-03-12 23:34
GintarasUžsiciklinote su savo pastebėjim-ais, kolega, žiūrėkite labiau į ateitį, o ne “kur vyko”,, “ką jautėt” ir kt. Dabar tai jau niekam nebeįdomu :)
2015-04-01 13:40
LeoJei tamstai neįdomu, tai nereiškia, kad niekam neįdomu. Negeneralizuokite savo asmeninių domėjimųsi ar nesidomėjimų – atrodote kaip narcizas :)
Moksliškai kalbant, “niekam” reikštų tuščią aibę, gi komentaras “tik pastebėjimas” rodo, kad ta beisdominčiųjų aibė turi mažiausiai vieną elementą, taigi nėra tuščia. Elementaru, kolega! :)
2015-03-12 16:54
Tik pastebėjimasGal ir simboliška , kad Teatro salėj vyko :)
2015-03-13 13:14
labai protingasŠiandien Lietrytis išaiškino visą schemą. Pasirodo, Prezidentė nurodė Tarybai, ką reikia pastatyt į postą:
http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/aktualijos/vu-rektoriumi-tapo-dalios-grybauskaites-bendraklasis.htm
2015-03-13 15:48
Ingrida ŠimonytėTaip, nurodė, ir balsavome mes snaiperio taikinyje, katras žvelgė nuo Prezidentūros stogo, ką mes ten ant biuletenio braukom. Tad žinoma, jautėme atsakomybę ir elgėmės kaip liepti.
Dabar pasakys paskirti panelę Šimonytę, kaip ir rašėte aukščiau, Strateginių reikalų prorektore. O gal antru etatu dar ir šv.Jonų bažnyčios viršininke. Trečiu etatu, žinoma ji liks ir Taryboje, nes kaipgi be to toliau schemą plėtosi?
2015-03-13 19:30
ValioValio, kad Saulius Norvaišas (dr.) kandidatuoja ir į MRU rektorius. Gal trečias kartas nemeluos? Jeigu ir vėl nulį balsų gaus, tai sumoj bus gavęs nulį per visus trejus rinkimus. Kaip Jūs pats, Sauliaus Norvaišai, vertinate savo galimybes naujuosiuose rinkimuose? Gal šį kartą seksis geriau..? Programą vėl tą pačią siuntėt?
2015-03-14 09:41
Saulius NorvaišasTikriausiai supratote, kad visai ne rektoriaus kėdė mane skatina dalyvauti rinkimuose, bet noras iš esmės reformuoti studijų (ir švietimo bei mokslo) sistemą. Tam turiu parengęs tinkamus įrankius ir metodus. Lietuva iš visus besivejančių šalių turėtų tapti einanti priekyje bent jau švietimo, studijų ir mokslo srityse. Jei bus šiose srityse pirmaujanti, tai pirmaus ir visose kitose srityse. Turint tinkamas priemones ir žinant būdus, kaip tai padaryti, nuosekli reforma įmanoma net prie dabartinių intelektui nepalankių partinės nomenklatūros įsigalėjimo sąlygų.
AMI rektoriaus išrinkimas yra tinkamiausia proga universitetui atsinaujinti ne tik kosmetiškai, bet ir iš esmės. MRU rektoriumi matau doc. dr. A.Monkevičių, o ar jis mane paims į komandą, bus jo sprendimas. Taip pat esu pasiruošęs procesų įtinklinimo klausimais konsultuoti VU rektorių. Pastebėsiu, jog įtinklinime bendradarbiaujant kelioms AMI, laimi ne tik jos, bet ir visuomenė.
2015-03-14 14:27
labai protingasJeigu tamstos tokie tikslai, tai tik būnant švietimo ministeriu, padarysit tokias reformas.
Stokit į socddp partiją ir po rinkimų jau darysit reformą būdamas ministeriu.
2015-03-13 19:33
ValioO čia iš tikrųjų Ingrida Šimonytė komentuoja? Jei taip, tai labai nesolidžiai elgiasi…
Tos tarybos tikrai pavojingos universitetams. Štai ir šiuose rinkimuose kažkas visdėlto balsavo už B. Gailių. O kas garantuos, kad kituose nebalsuos ir už S. Norvaišą?
2015-03-13 21:38
GeriausiasAha, būtų daug solidžiau skaityti, kaip kiti nusikalba bei siuntinėja nuorodas į idiotiškų pavadinimų straipsnius, ir tylėti. Atitiktų solidumo standartus.