Leidykla „Tyto Alba“ išleido naują mokslo žinioms populiarinti skirtą leidinį „Niko kelionė per laiką ir erdvę“. Tai ispanų fizikės Sonios Fernández-Vidal, dirbusios Europos branduolinių tyrimų centre CERN, JAV nacionalinėje Los Alamos laboratorijoje ir Barselonos universitete, knyga, kurioje kvantinė fizika virsta nuotykių romanu, skirtu jaunimui.
Ši knyga jau išversta į dvylika kalbų ir yra sulaukusi didelio susidomėjimo. Kaip teigia knygos iš ispanų kalbos vertėjas, Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Kietojo kūno elektronikos katedros prof. habil. dr. Pranas Juozas Žilinskas, tai patrauklus ir intriguojantis pasakojimas apie šiuolaikinę kvantinę fiziką. Knyga moko skaitytoją teikti teisingus klausimus, rasti logiškus atsakymus ir išmintingus sprendimus. Pagrindinis knygos veikėjas keturiolikmetis Nikas atsibudęs vieną rytą ant savo kambario lubų pamato nežinia iš kur atsiradusį užrašą: „Jei nori, kad vyktų kitokie dalykai, niekada nedaryk to paties.“ Jo paveiktas įsivelia į tokį nuotykių sūkurį, kad net nematyti jų greitos pabaigos. Patekęs į kvantinį pasaulį ir lydimas naujų draugų, Nikas pamato Visatos susidarymo pradžią, mokslininkų vadinamą Didžiuoju sprogimu, gelbėdamasis tuneliuoja, priverčiamas teleportuotis, stebi superpoziciją, pamato Šredingerio katiną, kuris tuo pat metu būna ir gyvas, ir miręs, patenka į dalelių greitintuvą, jame lekia beveik šviesos greičiu ir mato, kas tam greitintuve vyksta, būna gaudomas juodųjų spektrų, kol pagaliau išaiškėja, kad… Nikui šis nuostabus nuotykis suteikė tiek teigiamų emocijų, kurių neužmirš visą likusį gyvenimą.
Kaip sakė prof. habil. dr. P. J. Žilinskas, reikia imti knygą ir skaityti. Ji turėtų sudominti ne tik jaunimą, bet ir visus smalsius žmones, tiek turinčius, tiek ir beveik neturinčius fizikos žinių.
Profesorius guodėsi, kad mūsų mokslininkai, paskendę straipsnių recenzuojamuose moksliniuose žurnaluose ir akademinių knygų rašyme, tokių intriguojančių mokslo populiarinimo knygų nerašo. O jos labai reikalingos, domina daugelį skaitytojų ir padeda giliau suvokti mus supantį pasaulį. Gal ir mūsų mokslo žmonės, perskaitę šią knygą, susimąstys ir ką nors panašaus parašys. Kiek žinau, leidyklos tokių kūrinių labai laukia.
Vilnius: Tyto Alba, 2014, 212 p., ISBN 978-609-466-054-2.
Komentarų nėra. Būk pirmas!