Vilniaus universitete (VU) apsilankęs Nobelio premijos laureatas, Masačusetso technologijos instituto (MIT) profesorius Wolfgangas Ketterle trečiadienio popietę susirinkusiems konferencijos „Kvantinės medžiagos valdymas: nuo šaltųjų atomų iki kondensuotųjų sistemų“ dalyviams pristatė savo atliekamus tyrimus.
Paskaitoje „Atradimų receptas: artėjimas link absoliutaus temperatūros nulio“ prof. W. Ketterle papasakojo ir praktiškai pademonstravo žemose temperatūrose vykstančius reiškinius ir paaiškino, kaip medžiagos atšaldymas iki itin žemos temperatūros sukuria naujas jų formas.
Pasak profesoriaus, vis žemesnės temperatūros pasiekimas visada lėmė naujus atradimus. Kai prieš 100 metų pirmą kartą buvo suskystintas helis, beveik iškart atrastas ir superlaidumas – tada pasiekta 1 kelvino temperatūra ir už tai 1913 m. skirta Nobelio fizikos premija. 1996 m. pavyko atšaldyti medžiagas tūkstantį kartų labiau – pasiektos milikelvino, o 1997 m. – mikrokelvino temperatūros. Šiomis sąlygomis įvykdyti atradimai taip pat apdovanoti Nobelio fizikos premijomis.
„2001 m. tyrimų, prie kurių dirbau ir aš, metu mums pavyko pasiekti nanokelvino temperatūrą ir atrasti Bose-Einsteino kondensatą. Todėl siekis kuo labiau atšaldyti medžiagą yra naujų atradimų receptas, nes tada išvysti dalykus, kurie neegzistuoja aukštesnėse temperatūrose. Šaltis dramatiškai pakeičia medžiagos formas. Jeigu gyvenate šilto klimato šalyje, niekada nepamatysite ledo ar sniego – tik kai sugebėsite atšaldyti vandenį iki tam tikros temperatūros, galėsite išvysti, kaip jis pakeičia savo savybes“, – supažindinimą su žemų temperatūrų fizika pradėjo prof. W. Ketterle.
Paskaitoje MIT profesorius ne tik pasakojo apie superskysčius, beveik absoliutaus nulio temperatūroje atsidūrusių atomų elgsenos pokyčius, bet ir gyvai pademonstravo įvairius eksperimentus, tam pasitelkdamas rožes, balionus, superlaidžias medžiagas, magnetus, skystą azotą ir sausą ledą.
Tolesni profesoriaus tyrimai bus susiję su superkietomis medžiagomis, kurios eksperimentiškai pradėtos stebėti dar visai neseniai – tai medžiagos, kurios yra dujos, skystis ir kieta medžiaga vienu metu.
Visą paskaitą galite peržiūrėti čia:
Komentarų nėra. Būk pirmas!