Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre pradėta teikti 3D spausdinimo ir skenavimo paslauga. Pasaulyje vis dar egzotišku laikomu 3D spausdinimu netrukus suskubo pasinaudoti pirmieji technologinius mokslus kremtantys studentai.
3D spausdinimas – trimačių objektų kūrimas specialia programine įranga ir jų spausdinimas 3D spausdintuvu. Dėl didelės įrangos kainos ir proceso sudėtingumo 3D spausdinimas dar nėra toks populiarus. Kokybiškai paruošti maketą spausdinimui gali tik įvaldę gana sudėtingą programinę įrangą. Būtent tokia 3D objektų modeliavimui skirta įranga ir pačiu spausdintuvu yra aprūpinta naujoji Vilniaus universiteto biblioteka, kurios tikslas šiuolaikinėmis ir studentams bei mokslininkams reikalingomis technologijomis palengvinti jų kasdienį darbą.
Moksle 3D spausdintuvas naudojamas prototipų kūrimui ir jų patikrinimui realybėje. Ne įprastą rašalą, o specialų plastiką naudojantis spausdintuvas per kelias valandas gali sukurti vienetinį, unikaliai suprojektuotą produktą.
Pirmasis bibliotekoje teikiama paslauga pasinaudojo būsimas VGTU absolventas. Jis savo baigiamajam darbui atsispausdino suprojektuotą detalę, kuri buvo pagaminta kiek daugiau nei per keturias valandas.
„Pirmasis blynas neprisvilo. Džiugu, jog mūsų pasirinkimas teikti šią paslaugą iš karto pasiteisino. Su 3D spausdintuvu studentai jau yra susipažinę, tad dažniausiai yra klausiama ne kaip jis veikia, o kiek gi viskas kainuoja. Kaina nustatoma pagal spausdinamo objekto dydį ir naudojamų medžiagų savikainą. Pavyzdžiui, pirmasis atspausdintas objektas jį spausdinusiam studentui kainavo apie 40 litų“, – pasakojo bibliotekos Elektroninių paslaugų skyriaus vadovė Julija Niauraitė.
3D spausdinimo ir skenavimo paslauga yra teikiama naujai atidarytame Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre.
Komentarų: 3
2013-05-29 10:15
MantasPuiki idėja!
Būtų įdomu sužinoti, koks tai spausdintuvas (gamintojas, modelis). Kokia programinė įranga naudojama, kokius failų formatus supranta?
2013-05-29 10:25
Julija3D objektus galima projektuoti bet kuria tam skirta programa. Jei neturima jokios, MKIC IT labotarotijoje siūlo darbo vietas su SolidWorks ir AutoCAD. Spausdintuvui tinkantis formatas – .STL
2013-05-29 14:14
KristupasKaip ir Mantas sakė, būtų gerai sužinoti 3D spausdintuvo specifikacijas vien dėl to, kad tada galima žinot, kokio sudėtingumo objektus galima spausdinti.
Norint sumodeliuot savo detalę siūlyčiau programą Blender3D (nes nemokama ir gali .STL failus kurti) norint kažką kurti laisvai, o darant pagal brėžinius, tai kokį nors CAD (computer aided design).