Vilniaus universitetas (VU) nuo birželio pradžios sostinės panorama grožėtis kviečia nuo aukščiausio senamiesčio pastato – Šv. Jonų bažnyčios varpinės. Istorinėje varpinėje veikia modernus liftas ir lankytojai nevargindami kojų gali užkilti į 45 m aukštyje įrengtą apžvalgos aikštelę. Iš čia užkopus autentiškais mediniais laiptais į baliustradas senamiesčiu ir neaprėpiamais Vilniaus toliais galima gėrėtis tarsi iš paukščio skrydžio.
Įspūdingai varpinei atgimti padėjo 2007–2013 m. Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų parama. Praėjusių metų rudenį Ūkio ministerija varpinės tvarkybai ir pritaikymo turizmui projektui įgyvendinti skyrė 4,74 mln. litų. Tad po ilgiau nei metus trukusių tvarkybos darbų apleista varpinė tapo nauju traukos centru į Vilnių vis aktyviau plūstantiems turistams ir sostinės gyventojams.
Tai – dar viena pažinties su miestu galimybė, kuri smalsuolius traukia ne tik dėl aukščiausio senamiesčio pastato. Lankytojus domina ir Fuko švytuoklė, kuri demonstruoja Žemės sukimosi aplink savo ašį efektą.
Švytuoklės įtvirtinimo lizdas įrengtas varpinės bokšto antrajame aukšte. Nuo specialios pakylos galima stebėti, kaip švytuoja švytuoklė, kaip juda ratu ant plono lyno virš marmurinio ciferblato pagrindo pakabintas keliasdešimties kilogramų rutulys. Per dieną siūbuodamas rutulys keičia savo padėtį ir tai įrodo, kad Žemė sukasi aplink savo ašį.
„Įrengta švytuoklė didins varpinės unikalumą, ji bus vienintelė šalyje, patrauklus akcentas daugeliui lankytojų“, – sakė profesorius Juozas Vidmantis Vaitkus, kuris nemažai prisidėjo prie Fuko švytuoklės montavimo.
VU muziejaus direktorius Ramūnas Kondratas pasakojo, kad nors lankytojai kviečiami užsukti į varpinę, tai nėra oficialus jos atidarymas. Tikimasi, kad varpinė su triumfu duris atvers liepą, kada pirmajame varpinės aukšte bus baigta rengti Vilniaus universiteto muziejaus paroda. „Nedidelėje ekspozicijoje universiteto svečiai, miestiečiai ir turistai susipažins su universiteto įkūrimo istorija, čia dirbusiais garsiais pasaulio mokslininkais, universiteto auklėtiniais, kurie mokslo srityje pelnė pasaulinę šlovę“, – kalbėjo direktorius. Jis intrigavo, kad užkilus į varpinės viršūnę atsiveria nuostabus vaizdas ir visai kitaip „suskamba“ senamiesčio architektūra. Specialiose informacinėse lentelėse bus pristatomi statiniai, kurie matomi žvelgiant iš bokšto viršūnės žemyn.
Kad bokšte nesusidarytų spūstys, lankytojai bus raginami žemyn lipti autentiškais laiptais. Tik vyresnio amžiaus ir neįgalūs lankytojai žemyn leisis liftu. Kylant ar leidžiantis liftu labai gerai atsiskleidžia didžiausia varpinės interjero vertybė – glazūra. Ji susidarė ant vidinių bokšto sienų per gaisrą, kai nuo didelio karščio lydėsi plytos.
Įėjimas į Šv. Jonų bažnyčios varpinę suaugusiems kainuos 5 litus, moksleiviams, studentams, pensininkams ir neįgaliesiems – 3 litus. Kai pirmajame aukšte pradės veikti muziejus, įėjimas kainuos daugiau: suaugusiems – 8 litus, studentams, moksleiviams ir pensininkams – 5 litus. Norintieji apsilankyti tik varpinėje į ją patekti gali iš Šv. Jonų gatvės arba per Didįjį kiemą. Norintieji apsilankyti VU architektūrinio ansamblio kiemeliuose juos galės apžiūrėti papildomai sumokėję 5 litus.
VU architektūrinis ansamblis, į kurį įeina ir Šv. Jonų bažnyčia bei varpinė, yra išskirtinis objektas UNESCO saugomame Vilniaus senamiestyje. XVI–XIX a. statytą kompleksą sudaro 16 pastatų ir 13 įvairaus dydžio kiemų, kuriuose susipina gotikos, renesanso, baroko ir klasicizmo architektūros stiliai.
Šv. Jonų bažnyčios varpinės tvarkybos ir pritaikymo turizmui projektui praėjusiais metais suteiktas ir „Europos burių“ apdovanojimas nominacijoje „Už turiningą laisvalaikį“. Tai įvertinimas, kuris skiriamas geriausiems projektams, vykdomiems už ES lėšas. Vilniaus universiteto ansamblis reprezentuoja Lietuvą Europos miniatiūrų parke Briuselyje (Belgija) – tai vienintelis universitetas, kurio pastatų maketas pristatomas kaip šalies įvaizdis.
Varpinėje apsilankyti kviečiame nuo antradienio iki šeštadienio 9–18 val.
Komentarų: 12
2011-06-09 07:35
LaimaO kada bus ekskursija VU bendruomenei?
2011-06-09 11:01
prenumeratoriusEkskursija visai VU bendruomenei? I varpine? Is tiesu, kada bus ekskursija VU bendruomenei?
2011-06-09 14:05
LaimaIki šiol į ekskusijas yra pakvietę ir filosofai, ir istorikai, ir biblioteka, ir orientalistai pasidžiaugti ir pasigrožėti savo restauruotais namais kolegas iš kitų padalinių :)
2011-06-09 17:47
to laimaidomu per kur kviete? gal tais paciais varpais?,,
2011-06-09 18:52
prenumeratoriusAr Jus straipsni skaitete? Juk tai ir yra kvietimas VU bendruomenei, miestieciams, miesto sveciams… Ateikit ir kilkit! na, dar knygele apie Vilniu pasiimkit, jei nebus gido, kuris papasakotu ka matote:(
2011-06-10 08:01
LaimaKvietė elektroniniu paštu ir dar vaišino, o knygelę galiu prenumeratoriui paskolinti arba papasakoti, ko jis nemato :)
2011-06-10 15:26
EkskursanteSveiki,
Labai džiaugiuosi ir dižiuojosi užsukusi į savo senąjį Alma Mater ir už 5 Lt patyrusi neišdildomų ispūdžių,
O kodėl p. Laima esate esate tokia pikta?
2011-06-13 18:42
asaha, o kodel vu studentams iejimas i varpine ne nemokamas? gi mes ten gyvenam kiekviena diena, turiu galvoj filologus
2011-06-14 07:20
LaimaDėl sugedusio telefono :)
2011-06-18 11:26
VMan irgi keista, kodėl VU studentams įėjimas mokamas. Ir už kiemelius irgi. Gal reiktų dar apmokestinti įėjimą į kai kuriuos senuosiu istorinius fakultetus: nu taip po 5 lt prie įėjimo nuo kiekvieno studento :D Gauna paramą iš valstybės ir ES, ne savo pinigais disponuoja, o paskui dar ją apmokestina tiems iš kurių ji gauta :D Išnaglėję pasipūtėliai. Ir šiaip viskas tik išrinktiesiems: patalpos, užsiėmimai ir pan. Paprastas VU studentas be pažįstamų ar medalių toje srityje į tas vietas ar sporto būrelius negali niekaip prasimušti. Viskas kas čia oficialiam puslapy parodyta gražiose nuotraukuose ir aprašyta įvykiuose prieinama tik suajelei. Taip sakant reklama stojantiems ir konkurentams. Visi kiti sotjantys tegaus tai, kas parašyta jų studijų tvarkaraštyje :D
2011-06-19 06:00
DaumantasLabai keistai atrodo VU sprendimas į varpinės bokštą “pritraukti” turistus ir miesto svečius – nedirbti sekmadienį – dieną, kada dauguma žmonių ir turistauja, ir lanko miestą, ir pramogauja.
Muziejaus vadovybė į laiškus taip pat nereaguoja…
Linkiu VU nuoširdžiai, be pykčio ir jokių pašalinių minčių ne tik atrodyti gražiai, tačiau ir elgtis supratingai ir tikslingai, bendrauti su visuomene.
2011-06-20 13:15
PaaiskinimasKomentatoriui V: įėjimas į VU kiemelius universiteto studentams yra nemokamas, jeigu studijų metu kažkas iš Jūsų paprašė už lankymą pinigėlių, tai buvo baisi klaida.
Daumantai, varpinė priklauso Vilniaus universiteto muziejui, tai žinybinis muziejus, daugumas tokių muziejų nedirba sekmadieniais arba visą savaitgalį, pavyzdžiui Lietuvos radijo ir televizijos muziejus, Mineralų muziejus, Geležinkelių muziejus ir kiti. Kadangi varpinė yra VU ansamblio dalis ji turi prisitaikyti prie visos sistemos darbo laiko. Labai gaila, kad tai sukelia nepatogumų.