Pasaulyje optometrija suprantama kaip savarankiška asmens sveikatos priežiūros sritis. Ji tiria optinių akies defektų nustatymo metodus ir jų koregavimą naudojant optines technologijas ir optometrinę įrangą. Lietuvoje ši veikla ilgą laiką buvo siejama su tiksliaisiais mokslais ir tik dabar, atsigręžiant į Europos Sąjungos šalių patirtį, pritaikoma sveikatos mokslams.
Akių ligų gydytojo, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto docento dr. Sauliaus Galgausko teigimu, iki šiol Šiaulių universitete siūlomos optometrijos studijų programos tikslas buvo parengti fizikos bakalaurus, tačiau esama situacija Lietuvoje diktuoja kitas būtinas optometrininko kompetencijas, susijusias su biomedicininėmis žiniomis.
Optometrininkas, įgijęs daugiau klinikinių žinių, galėtų tikslingai nukreipti pacientus pas oftalmologus dėl išsamios regos apžiūros bei gydymo. Tai būtų gerokai operatyvesnis ir efektyvesnis akių ligų diagnostikos būdas, padedantis užkirsti kelią daugeliui akių ligų. Biomedicinos žinių suteikimas šiandienos optometrininkams taip pat būtų reali akių ligų prevencinės programos dalis. Tokios žinios padėtų sumažinti ne laiku diagnozuotų, uždelstų susirgimų ir diagnozuoti akių ligas ankstyvoje stadijoje.
Pasak Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekano prof. dr. Vytauto Kasiulevičiaus, vykstantys demografiniai pokyčiai ir pasikeitę visuomenės įpročiai reikalauja praplėsti esamas optometrininkų kompetencijų ribas.
„Šiuo atveju Vilniaus universitete siūlomi tobulinimo kursai yra idealus pasirinkimas. Medicinos žinių optometrijos specialistai gaus iš savo srities ekspertų – didelę profesinę ir edukacinę patirtį turinčių gydytojų“, – teigia profesorius.
Medicinos fakultetas šioje srityje imasi lyderystės ir visus optometrininkus jau netrukus pakvies į kvalifikacijos kėlimo kursus, kuriuose jiems bus suteikta biomedicinos srities žinių. Fakulteto dekanas profesorius dr. Algirdas Utkus užtikrino, kad pirmieji kursai bus organizuoti jau 2020 m. pavasarį. Būtent toks spendimas buvo priimtas prieš kelias dienas vykusiame suinteresuotų šalių susitikime, kuriame, be Medicinos fakulteto atstovų, dalyvavo Lietuvos optometrininkų asociacijos, Lietuvos mažųjų optikų asociacijos ir stambiausių optikos centrų atstovai.
Šiuo metu Lietuvoje yra apie 300 optikos salonų ir apie 200 juose dirbančių optometrininkų. Tikimasi, kad kiekvienoje mokymų grupėje dalyvaus bent po trisdešimt Šiaulių universiteto studijų programą baigusių specialistų. Kursai susidarys iš 300 valandų, o dalis mokymų bus pateikta virtualioje aplinkoje. Jeigu šie mokymai pasiteisins ir verslo pasaulis pateiks informacijos apie specialistų paklausą, neatmetama ir galimybė įsteigti tokią studijų programą Vilniaus universitete.
Komentarų nėra. Būk pirmas!